MojElektromobil

Dotácie na elektromobily vyhlásené ešte koncom roka 2019 stále nie sú uzatvorené. Naposledy sme vás informovali o aktuálnych štatistikách v novembri, a tak sme sa rozhodli získať aktuálne údaje k mesiacu január 2021. Koľko je už vyplatených žiadostí alebo koľko ešte len čaká na schválenie? Čísla nájdete nižšie v tabuľkách.

Žiadosti o dotáciu na nákup elektromobilu alebo plug-in hybridu sa stále hýbu, aj keď možno nie tak rýchlo ako by sme si predstavovali. Celý proces už beží viac ako rok a zďaleka neboli schválené všetky žiadosti. Údaj o vyplatených je pritom ešte horší. Vinu ale nemôžeme celkom hádzať na nastavené procesy. Nakoľko je pravda, že významný počet žiadateľov o dotáciu sa rozhodlo svoj záujem stiahnuť. Tým sa všetky byrokratické kroky rozbiehajú nanovo a ich riešenie sa predlžuje.

Viac žiadostí zo zásobníka

Počet prijatých žiadostí sa samozrejme nemení. Meniť sa ale môže počet žiadostí zo zásobníka a oproti novembru vidíme značný nárast. Od posledného zverejnenia údajov bolo oslovených ďalších 25 žiadateľov v poradovníku. Tu ešte nie sú rozdelené jednotlivé žiadosti medzi BEV a PHEV vozidlá. To prichádza až pri schvaľovaní žiadostí.

Počet žiadostí BEV PHEV
Prijaté žiadosti 668
Žiadosti zo zásobníka 151
Spolu žiadosti 819

Pri pohľade na štatistiky schválených, neschválených či storno žiadostí sú zmeny výraznejšie. Celkovo pribudlo od novembra 2020 presne 37 schválených žiadostí. V rámci nich je dotácia uplatnená v počte 35 pre elektromobily a 5 pre plug-in hybridy. Nepresnosť v počte tu je na mieste, nakoľko na jednu žiadosť je možné zakúpiť až 3 vozidlá. Počet neschválených žiadostí stúpol z novembrových 4 na 9, no zároveň klesol počet otvorených žiadostí zo 42 na 25.

Náš tip
Dotácie na elektromobily: Aktuálne štatistiky schválených a vyplatených žiadostí | November 2020

Ďalšie vyplatené žiadosti

Takéto žiadosti sú momentálne prijaté a rozpracované na Ministerstve hospodárstva (MH SR) alebo v Slovenskej inovačnej a energetickej agentúre (SIEA). Najviac poteší údaj o vyplatených dotáciách. Zatiaľ čo v novembri ich bolo iba 277, k januáru 2021 sa peniaze dostali na účet ďalším 82 žiadateľom. Ide teda už o niečo viac ako polovicu zo všetkých žiadostí, avšak vyplácanie priamo nezávisí na MH SR. Podpísaná zmluva je platná jeden rok, takže žiadateľ má 12 mesiacov čas na kúpu auta a uplatnenie dotácie.

Počet žiadostí BEV PHEV
Schválené žiadosti 638 659 76
Neschválené žiadosti 9
Storno žiadosti 147
Otvorené žiadosti (MH SR, SIEA) 25
Vyplatené dotácie 359 363 27
Náš tip
Nové dotácie pre elektromobily v roku 2021: Budú pre každého, suma bude nižšia
27. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+