MojElektromobil

Pravdepodobne si spomeniete na veľké problémy s batériami v elektromobiloch Chevrolet Bolt, kedy bolo pre ich majiteľov vydané kuriózne odporúčanie, aby neparkovali v garážach ani pri domoch. Vec sa mala tak, že Chevrolet Bolt mal za sebou niekoľko samovoľných požiarov, ktorých príčinou boli chybné batérie.

Došlo k zvolávacej akcii pre vykonanie drobného servisného zásahu, pri ktorom bola limitovaná používateľsky využiteľná kapacita batérií. Ani to však nepomohlo. Nakoniec to dospelo do štádia, že automobilka General Motors ohlásila ďalšiu masívnu zvolávaciu akciu. Tentokrát už s tým, že v elektromobiloch vyrobených medzi rokmi 2017 až 2022 úplne vymení batérie.

Nakoniec až 143 000 vozidiel

Celkovo sa akcia mala týkať 68 667 vozidiel, čo boli modely vyrobené v rokoch 2017 až 2019. Neskôr došlo k upresneniu, že zvolávacia akcia bude omnoho väčšia a pokryje všetky vozidlá až po rok výroby 2022. 

Počet dotknutých vozidiel tak narástol na približne 143 000. Z toho je jasné, že nepôjde o žiaden lacný špás. Jeden takýto servisný zásah si vyžaduje 13 až 14 hodín ľudskej práce, k čomu sa prirátavajú náklady na samotné batérie.

General Motors navyše na nové batérie zákazníkom poskytne tradičnú záruku po dobu 8 rokov alebo 100 000 najazdených míľ. Účet za celú operáciu sa podľa kalkulácií vyšplhá na 2 miliardy dolárov. Ako ale informuje portál CNET, tým, kto to celé zaplatí nakoniec nebude General Motors. 

Väčšinu zaplatí LG

Drvivú väčšinu z nákladov, až 1,9 miliardy dolárov, uhradí výrobca problémových batérií – spoločnosť LG. Nakoniec to pre General Motors nevyzerá až tak zle. Pokryje len zostávajúcu časť, teda niečo okolo 100 miliónov, čo je omnoho prijateľnejšia položka. 

Vyzerá to tak, že LG na kompenzačnú dohodu pristupuje aj s prihliadnutím na ďalšiu očakávanú spoluprácu s General Motors. Tá sa týka novej batériovej technológie Ultium.

Náš tip
Drahšia elektrina: Čaká nás zdražovanie u prevádzkovateľov nabíjacích staníc pre elektromobily?
13. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+