MojElektromobil

Koncern General Motors opäť zastavil všetku výrobu nových kusov elektromobilu Chevrolet Bolt. V súvislosti s týmto modelom sa dlhodobo snaží spamätať z problémov. Do tých sa dostal kvôli chybným batériám a niekoľkým požiarom. Nasledovala veľká zvolávacia akcia, v rámci ktorej sú ešte dodnes vymieňané batérie. A ako sa ukazuje, táto akcia vyvoláva ďalší problém.

Nedostatok batérií

Potrebné batérie pre elektromobily sa momentálne nachádzajú v pozícii takmer nedostatkového tovaru, a tak General Motors dočasne odstavuje výrobu nových kusov Chevrolet Bolt. Prioritu jednoducho dostala oprava vozidiel dotknutých zvolávacou akciou, a práve na tento účel putuje dominantná časť dostupných batérií.

Výroba ďalších elektromobilov Chevrolet Bolt preto dočasne dostáva stopku. Predpokladá sa, že situácia by sa do normálnych koľají mala dostať už od apríla, na kedy je naplánované obnovenie výroby. Pre pripomenutie, veľká zvolávacia akcia sa týka elektromobilov Chevrolet Bolt s modelovými rokmi 2017 až 2022. Ide o približne 143 000 vozidiel.

Zabezpečenie dodávok

Obnovenie výroby v apríli automaticky neznamená, že do tohto dátumu budú vymenené všetky problémové batérie. Ako informuje portál Electrek, automobilový koncern počíta s tým, že v tom čase už bude mať zabezpečené dostatočné dodávky batérií na obidva účely – na výrobu nových kusov, ako aj na opravu tých problémových.

Podobné veci sa dejú a zvolávacie akcie nie sú ničím výnimočným, čo by sa napríklad týkalo len elektrických modelov. V týchto dňoch s problémami bojujú aj automobilky KIA a Hyundai, kvôli čomu došlo k pomerne zaujímavej situácii – vozidlá so spaľovacími motormi v niektorých prípadoch dostávajú zákaz parkovať v podzemných garážach.

Náš tip
Parkujte vonku! Autá so spaľovacími motormi kvôli požiarom nemajú stáť v garážach

General Motors obnoví výrobu elektromobilov Chevrolet Bolt. Ešte nemusí mať vyhrané

28.10.2021

Vyzerá to tak, že Chevrolet sa pomaly začína dostávať do dobrej formy. Aspoň na prvý pohľad. V súvislosti s problémovými elektromobilmi Chevrolet Bolt totižto prichádza ďalšia pozitívna správa. Koncern General Motors oznámil, že po mesiacoch odstávky konečne obnoví výrobu elektrických vozidiel v rámci značky Chevrolet. Pristúpi k tomu už od 1. novembra.

Hoci by to na prvý pohľad mohlo signalizovať, že všetky nedostatky boli odstránené a automobilka opäť pevne sedí v sedle, ešte to tak celkom nemusí byť pravda. Ako upozorňuje portál Automotive News, k obnoveniu výroby dochádza vo veľmi obmedzenom rozsahu. Konkrétne sa spomína spustenie výroby na obdobie dvoch týždňov.

Práve táto doplňujúca informácia naznačuje, že v pozadí ešte môže stáť niekoľko nedotiahnutých záležitostí, ktoré bránia dlhodobému využívaniu plnej výrobnej kapacity. Výroba bola zastavená v auguste po sérii požiarov a problémov s batériami, nasledovali viaceré zvolávacie akcie a obrovské finančné straty. Pred časom sa situácia čiastočne otočila k lepšiemu, nakoľko väčšinu nákladov za servisné akcie nebude zo svojho vrecka hradiť koncern General Motors, ale výrobca batérií LG Energy Solutions.

Obnovenie produkcie, hoci len čiastočné, môže byť dobrou správou, no špekuluje sa aj o tom, či len nejde o ďalší taktický krok. Je tu možnosť, že vyrobené vozidlá budú určené práve ako náhrada modelov, pri ktorých došlo k vážnemu poškodeniu a bežný servisný zásah nie je postačujúci.

Prešľap za dve miliardy: LG zaplatí za zvolávaciu akciu elektromobilov Chevrolet Bolt

13. október 2021

Pravdepodobne si spomeniete na veľké problémy s batériami v elektromobiloch Chevrolet Bolt, kedy bolo pre ich majiteľov vydané kuriózne odporúčanie, aby neparkovali v garážach ani pri domoch. Vec sa mala tak, že Chevrolet Bolt mal za sebou niekoľko samovoľných požiarov, ktorých príčinou boli chybné batérie.

Došlo k zvolávacej akcii pre vykonanie drobného servisného zásahu, pri ktorom bola limitovaná používateľsky využiteľná kapacita batérií. Ani to však nepomohlo. Nakoniec to dospelo do štádia, že automobilka General Motors ohlásila ďalšiu masívnu zvolávaciu akciu. Tentokrát už s tým, že v elektromobiloch vyrobených medzi rokmi 2017 až 2022 úplne vymení batérie.

Nakoniec až 143 000 vozidiel

Celkovo sa akcia mala týkať 68 667 vozidiel, čo boli modely vyrobené v rokoch 2017 až 2019. Neskôr došlo k upresneniu, že zvolávacia akcia bude omnoho väčšia a pokryje všetky vozidlá až po rok výroby 2021 – model 2022 Chevrolet Bolt. 

Počet dotknutých vozidiel tak narástol na približne 143 000. Z toho je jasné, že nepôjde o žiaden lacný špás. Jeden takýto servisný zásah si vyžaduje 13 až 14 hodín ľudskej práce, k čomu sa prirátavajú náklady na samotné batérie.

General Motors navyše na nové batérie zákazníkom poskytne tradičnú záruku po dobu 8 rokov alebo 100 000 najazdených míľ. Účet za celú operáciu sa podľa kalkulácií vyšplhá na 2 miliardy dolárov. Ako ale informuje portál CNET, tým, kto to celé zaplatí nakoniec nebude General Motors. 

Väčšinu zaplatí LG

Drvivú väčšinu z nákladov, až 1,9 miliardy dolárov, uhradí výrobca problémových batérií – spoločnosť LG. Nakoniec to pre General Motors nevyzerá až tak zle. Pokryje len zostávajúcu časť, teda niečo okolo 100 miliónov, čo je omnoho prijateľnejšia položka. 

Vyzerá to tak, že LG na kompenzačnú dohodu pristupuje aj s prihliadnutím na ďalšiu očakávanú spoluprácu s General Motors. Tá sa týka novej batériovej technológie Ultium.

Náš tip
Drahšia elektrina: Čaká nás zdražovanie u prevádzkovateľov nabíjacích staníc pre elektromobily?
16. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+