MojElektromobil

Skutočne nešťastná situácia. Namiesto toho, aby si užívali radosť z jazdy na elektromobile majú tisíce Američanov hlavu v smútku. Majitelia elektromobilov Chevrolet Bolt EV musia riešiť otázku, kde budú svoje vozidlá parkovať a pri každom nabíjaní sú plní obáv, aby nedošlo k nešťastiu.

Servisný zásah nemusel stačiť

Ako informuje portál The New York Times, elektromobily Chevrolet Bolt EV už dlhodobo trápia problémy so samovoľnými požiarmi, za ktorými podľa všetkého stoja chybné batérie.

Automobilka počas roka 2020 zorganizovala veľkú zvolávaciu akciu, v rámci ktorej sa snažila problémy s možnými požiarmi vyriešiť na takmer 51 000 vozidlách.

Počas servisného zásahu došlo k zavedeniu softvérovej úpravy, ktorá obmedzila využiteľnú kapacitu batérií na 90%. Práve batérie nabité úplne doplna, prípadne takmer doplna, mohli predstavovať bezpečnostné riziko, a tak došlo k zavedeniu obmedzenia.

Aktuálne to ale vyzerá tak, že ani zvolávacia akcia a servisný zásah problém úplne nevyriešili. Obeťami samovoľných požiarov sa nedávno stali dva elektromobily Chevrolet Bolt EV, ktoré prešli opravou, a celá situácia tak ešte viac vyeskalovala.

V žiadnej garáži, ani doma

Národná agentúra pre bezpečnosť diaľničnej premávky (NHTSA) majiteľov vozidiel Chevrolet Bolt EV s rokom výroby medzi 2017 a 2019 vyzvala, aby svoje vozidlá parkovali výhradne vo vonkajších priestoroch.

Práve kvôli obavám z možného vzniku požiarov sa majú vyvarovať parkovaniu v garážach, v blízkosti domov či v miestach s ťažším prístupom, a to hlavne v prípade, že batériu čerstvo nabili. Agentúra majiteľov súčasne vyzvala, aby svoje vozidlách počas nočného nabíjania nenechávali bez dozoru.

Zástupcovia koncernu General Motors vo vyhlásení uviedli, že bezpečnosť je najvyššou prioritou a intenzívne pracujú na vyšetrení súčasného problému. Majiteľov problematických vozidiel vyzýva k tomu, aby navštívili servisné stredisko a absolvovali prípadnú kontrolu.

Náš tip
Chevroletu zhoreli 3 elektromobily. Vyšetrovanie môže ovplyvniť až 77 000 vozidiel
20. júla 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+