MojElektromobil

Požiarom áut sa venuje značná pozornosť, o to viac to platí pri elektromobiloch. Možno si preto spomeniete na prípad, ktorý v roku 2021 vyvolal priam senzáciu. Nemecký prevádzkovateľ podzemného parkoviska v meste Kulmbach vydal zákaz parkovania pre elektromobily a plug-in hybridy.

Pristúpil k tomu po negatívnej skúsenosti s požiarom elektrického vozidla značky Golf, ktorý bolo náročné zlikvidovať. Prípad sa dočkal obrovskej pozornosti a bol označovaný aj ako odhalenie veľkého problému elektromobilov…

Až na taký drobný detail, že podobné veci sa stávajú a nie sú výnimkou elektromobilov či plug-in hybridov. Koniec-koncom, na to ako je to vlastne s požiarmi elektrických áut sa nedávno pozrela aj poisťovacia spoločnosť AutoInsuranceEZ, a to s jasným záverom, že požiare áut so spaľovacími motormi sú násobne častejšie. Pri zohľadnení 100 000 predaných áut každého typu, na 1 požiar elektromobilu pripadá až 61 horiacich benzínových áut.

Parkujte vonku!

To, že požiare nie sú žiadnym vysloveným problémom elektromobilov sa potvrdzuje aj najnovšie. Opakuje sa veľmi podobný prípad ako ten z minulého roka, kedy je autám zakázaný vstup do podzemných garáži, akurát sa netýka elektromobilov či plug-in hybridov, ale práve áut so spaľovacími motormi.

Ako informuje portál EFahrer automobilky Kia a Hyundai majiteľov vybraných vozidiel dôrazne vyzvali na to, aby svoje autá parkovali mimo akýchkoľvek garáží, vrátane tých podzemných, a to práve kvôli možnosti vzniku spontánneho požiaru. Vo všeobecnosti majú majitelia problémových modelov svoje autá parkovať na voľnom priestranstve v dostatočnej vzdialenosti od akýchkoľvek horľavých materiálov.

Nešťastná situácia sa má týkať takmer 485 000 áut v Spojených štátoch, pri ktorých bol identifikovaný problém s elektronikou brzdového systému. V dôsledku odhaleného nedostatku môže nastať skrat, ktorý sa následne môže pretaviť až do požiaru celého vozidla. Doposiaľ sa v tejto súvislosti objavili správy o 11 požiaroch.

Zvolávacia akcia

Podľa dostupných informácií medzi rizikové vozidlá patria vybrané SUV modely KIA vyrobené v rokoch 2014 až 2016, model KIA K900 vyrobený medzi rokmi 2016 až 2018, ako aj SUV Hyundai Santa Fe, Santa Fe Sports, Santa Fe XL a Tucson, opäť zväčša vyrobené v rokoch 2014 až 2019. Majitelia dotknutých áut sú postupne zvolávaní na bezplatný servisný zásah, počas ktorého dôjde k výmene chybných súčastí a k celkovej kontrole.

Náš tip
Nabíjacie stanice pri obchodných reťazcoch BILLA, LIDL, Kaufland a Tesco: plány na rok 2022
14. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+