MojElektromobil

S blížiacim sa koncom roka nastal čas bilancovať dianie v oblasti elektrických automobilov, a preto sme vyspovedali slovenských zástupcov viacerých automobiliek. Zaujímal nás aj predaj elektromobilov za rok 2023.

V druhej časti sa budeme venovať nemeckým prémiovým značkám. Pôjde o dvoch dlhoročných rivalov – BMW a Mercedes-Benz. 

Zaujímali nás tri oblasti:

  • Aké elektromobily/plug-in hybridy uviedla na trh daná značka v roku 2023
  • Ako vyzerajú priebežné výsledky – predaj elektromobilov v roku 2023
  • Aké novinky v oblasti elektromobility chystajú na rok 2024

Z roka na rok pribúda viac a viac nových elektrifikovaných vozidiel v ponuke automobiliek. Taktiež rastie úroveň ich elektrifikácie – aj výrobcovia, ktorí boli dlhé roky verní klasickým full-hybridom či mild-hybridom, vo väčšej miere začínajú prechádzať na plug-in hybridy či 100 % batériové elektrické vozidlá.

BMW

Značka BMW v roku 2023 predstavila novú generáciu tradičného radu 5, ktorá historicky prvýkrát prišla aj ako čistý elektromobil pod názvom BMW i5, zatiaľ len s karosériou sedan. Spolu s elektromobilom a spaľovacím modelom vstúpila v októbri na slovenský trh aj plug-in hybridná verzia.

BMW i5 M60 | Zdroj: Filip Spevár
BMW i5 M60

Ďalšie dva plug-in hybridy uvedené na slovenskom trhu v roku 2023 prišli s karosériou SUV. Ide o modely BMW XM a X5.

Za prvých 11 mesiacov tohto roka na Slovensku predalo BMW celkom 184 kusov batériových elektrických vozidiel. Najviac sa darilo modelu BMW iX (59 ks), nasleduje i4 (49 ks) a prvú trojku uzatvára X1 (43 ks).

Novinky i5 a i7 si rovnako ako model iX3 pripísali na konto po 11 ks.

BMW iX2
BMW iX2 | Zdroj: BMW

V priebehu roku 2024 chystá slovenské zastúpenie značky BMW uvedenie novej generácie malého SUV kupé X2, ktoré sa prvýkrát objaví aj v čisto elektrickej verzii pod názvom iX2.

Batéria s využiteľnou kapacitou 64,8 kWh poskytuje novému iX2 dojazd 417 až 449 kilometrov podľa cyklu WLTP.

BMW 5 Touring
BMW 5 Touring | Zdroj: BMW

Veľmi očakávanou novinkou je nové BMW radu 5 Touring, ktorého predstavenie je naplánované na jar 2024. Pôjde prvé veľké kombi s možnosťou výberu medzi čisto elektrickou verziou (i5), plug-in hybridnou a rovnako aj mild-hybridnou verziou.

Mercedes-Benz

Doslova ofenzívu elektrifikovaných modelov spustila v roku 2023 nemecká značka Mercedes-Benz. Na slovenský trh boli uvedené modernizované verzie dvoch čistých elektromobilov. Ide o modely EQA a EQB.

Mercedes-Benz EQA a EQB

Čo sa týka plug-in hybridov, nová generácia triedy E prišla s neobvykle širokou paletou variantov. Tá obsahuje dve kombinácie benzínového motora s elektromotorom a jednu naftovú plug-in hybridnú verziu.

Ešte širšiu ponuku plug-in hybridov priniesla aj nová generácia modelu GLC kupé. Ku dvom štandardným benzínovým a jednej naftovej verzii pridáva aj vrcholnú verziu AMG pod označením GLC 63 S E Performance.

Mercedes-AMG SL 63 S E Performance
Mercedes-AMG SL 63 S E Performance | Zdroj: Mercedes-Benz

Čerešničku na torte spomedzi elektrifikovaných modelov uvedených v roku 2023 predstavuje roadster Mercedes-AMG SL 63 S E Performance.

Predaj elektromobilov Mercedes-Benz v roku 2023

Prvých 11 mesiacov roka 2023 znamenalo pre značku Mercedes-Benz predaj 230 kusov elektromobilov a 273 hybridných vozidiel dobíjateľných zo siete (plug-in hybridov).

Na rok 2024 chystá slovenské zastúpenie viacero čisto elektrických noviniek pre náš trh.

Mercedes-Benz EQS SUV Maybach
Mercedes-Maybach EQS SUV

Už na jeseň sme za zúčastnili premiéry novej vlajkovej lode Mercedes-Maybach EQS SUV. Novinka doslova preplnená luxusom sa zatiaľ predáva len na severoamerickom trhu, avšak čoskoro sa dostane aj ku nám. Výrobca avizuje dojazd na úrovni 600 km.

Ikonické “Géčko” sa historicky prvýkát predstaví v čisto elektrickej verzii. Vozidlo sa síce nedávno dočkalo modernizácie, no zatiaľ je v ponuke len s benzínovými a naftovými motormi. To sa čoskoro zmení a tak si budeme môcť v roku 2024 vychutnať aj elektromobil Mercedes-Benz G.

Mercedes-Benz EQG
Mercedes-Benz EQG | Zdroj: Mercedes-Benz

Veľké očakávania sú okolo novej generácie dodávky Mercedes-Benz eSprinter. Nemecká automobilka sľubuje novému elektromobilu dojazd približne 500 km, čo posúva hranice použiteľnosti vozidla o niekoľko úrovní vyššie. Podobné hodnoty ukázal aj tohtoročný test v americkom Las Vegas.

Modernizácie sa dočkajú aj menšie úžitkové vozidlá eVito, eVito Tourer a na rovnakej platforme postavené veľké MPV triedy EQV.

Mercedes Benz EQV TEST
Mercedes-Benz EQV

Medzi plug-in hybridmi sa očakáva príchod novej generácie CLE kupé.

Predaj elektromobilov iných značiek

Tretia časť vianočného špeciálu sa bližšie pozrie na bilanciu a plány britských prémiových značiek. Zverejnená bude na druhý sviatok vianočný.

Údaje týkajúce sa predajov zodpovedajú obdobiu za január až november 2023, keďže údaje za december ešte v čase publikácie neboli finálne.

Náš tip
Vianočný špeciál: aký bol rok 2023 a čo môžeme očakávať v roku 2024? 3. časť
25. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+