MojElektromobil

S blížiacim sa koncom roka nastal čas bilancovať dianie v oblasti elektrických automobilov, a preto sme vyspovedali slovenských zástupcov viacerých automobiliek.

V záverečnej tretej časti sa budeme venovať britským prémiovým značkám. Všetky spája to, že v priebehu 70. rokov minulého storočia sa dostali do finančných ťažkostí, a následne boli zoštátnené vládou Spojeného kráľovstva.

Jaguar, Land Rover a Mini ako súčasť koncernu British Leyland, spoločnosť Rolls-Royce Motors vznikla oddelením automobilky od podniku na výrobu leteckých motorov.

Odvtedy však už ubehla dlhá cesta a niekoľko rokov po privatizácii sa dostali ku zahraničným investorom. Jaguar bol po niekoľkých rokoch samostatnosti odpredaný americkému Fordu. Naopak Land Rover a Mini sa ako súčasť Rover Group dostali v polovici 90. rokov pod krídla nemeckej automobilky BMW.

Tam sa stretli spolu s Rolls-Roycom (Rolls-Royce Motor Cars) v roku 2002, keď došlo k urovnaniu vzťahov a dohode s Volkswagen Group, ktorému patrila historická fabrika v Crewe a práva na dizajn masky a ikonickú sošku “Spirit of Ecstasy”.

Land Rover bol naopak odpredaný Fordu a od roku 2008 patria spolu s Jaguarom pod indický koncern Tata Motors.

Z roka na rok pribúda viac a viac nových elektrifikovaných vozidiel v ponuke automobiliek. Taktiež rastie úroveň ich elektrifikácie – aj výrobcovia, ktorí boli dlhé roky verní klasickým full-hybridom či mild-hybridom, vo väčšej miere začínajú prechádzať na plug-in hybridy či 100 % batériové elektrické vozidlá.

Rolls-Royce

Pre značku Rolls-Royce patriacu pod BMW Group znamenal rok 2023 začiatok novej éry. V uplynulom roku uviedla na trh nový Rolls-Royce Spectre, ktorý je prvým elektromobilom v histórii značky.

Ide o čisto elektrické luxusné kupé s výkonom 585 koní. Vozidlo disponuje akumulátorom s kapacitou 120 kWh (využiteľných je 110 kWh), ktorý poskytuje modelu Spectre dojazd na úrovni 520 km.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre

Zúčastnili sme sa aj jeho prezentácie pri príležitosti uvedenia na trh, reportáž nájdete v samostatnom článku.

Mini

Najočakávanejšou novinkou značky je plne elektrická štvrtá generácia modelu Mini Cooper, ktorého predstavenie prebehlo v septembri tohto roka na autosalóne v Mníchove a jeho uvedenie na našom trhu sa ho dočkáme počas roka 2024.

Nový elektromobil Mini Cooper bude k dispozícii v dvoch verziách. Základná Mini Cooper E pracuje s elektromotorom s výkonom 135 kW, ktorý v spolupráci so 40,7 kWh akumulátorom poskytuje vozidlu dojazd 305 kilometrov podľa WLTP.

Verzia Mini Cooper SE disponuje výkonom 160 kW a batériou s kapacitou 54,2 kWh, ktorá mu predlžuje dojazd až na 402 km.

Mini Cooper a Mini Countryman
Elektrické Mini Cooper a Mini Countryman | Zdroj: BMW

Spolu s modelom Mini Cooper môžeme budúci rok očakávať aj plne elektrický Mini Countryman, ktorý medzigeneračne opäť narástol. Základná verzia Mini Countryman E dosahuje výkon 150 kW, zatiaľ čo Countryman SE ALL4 s pohonom všetkých kolies disponuje elektromotorom s výkonom 230 kW.

Dojazd podľa cyklu WLTP je 462 km pre Mini Countryman E, resp. 433 km pre Mini Countryman SE ALL4.

Land Rover / Range Rover

Rok 2023 sa niesol skôr v duchu evolúcie elektrifikovaných modelov. Plug-in hybridné modely Range Rover a Range Rover Sport dostali modernizované pohonné ústrojenstvo s novým elektromotorom.

Výkon elektromotora sa zvýšil zo 105 kW na 160 kW, čo pomohlo zvýšiť aj celkový maximálny výkon sústavy zo 440 k na 460 k, resp. z 510 k na 550 k v prípade výkonnejšieho variantu. Prínosom je lepšia dynamika v elektrickom režime, mierne zníženie emisií a zvýšenie dojazdu čisto na elektrický pohon až na 121 km.

Range Rover Velar 2024
Range Rover Velar 2024 | Zdroj: Jaguar Land Rover

Range Rover Velar prešiel v roku 2023 faceliftom. Dostal niekoľko nových exteriérových detailov a novú palubnú dosku. Plug-in hybridná verzia modelu Velar (P400e) dostala vylepšený akumulátor, čím sa predĺžil dojazd len na elektrický pohon o 21 % na 64 km podľa WLTP.

Range Rover Electric
Range Rover Electric | Zdroj: Jaguar Land Rover

Skutočnú revolúciu si automobilka šetrí na rok 2024. V lete 2024 odhalí Range Rover Electric – historicky prvýkrát ako čistý elektromobil. Elektrická verzia vraj nestratí nič zo svojich terénnych vlastností – stále počíta s brodivosťou 850 mm a zároveň to bude najtichší Range Rover v histórii.

Jaguar

K Jaguaru sa nám podarilo získať exkluzívne informácie. Verejne známe je, že Jaguar sa chce stať od roku 2025 plne elektrickou značkou a súčasne, že jeho aktuálne jediný elektromobil Jaguar I-Pace na trhu skončí. To znamená, že výrobca musí predstaviť úplne nové modely.

Súčasný Jaguar I-Pace | Foto: Jaguar

Jaguar odhalí na jeseň 2024 prvé z troch chystaných úplne nových elektrických vozidiel – štvordverové GT. Bude to najvýkonnejšie produkčné vozidlo značky Jaguar aké sa kedy vyrábalo. Výrobca navyše sľubuje dojazd až 700 km.

Jaguar GT Teaser
Jaguar GT Teaser | Zdroj: Jaguar Land Rover

Ceny budú začínať približne od 115 000 EUR. Z hľadiska dizajnu má taktiež predstavovať revolúciu a uviesť nový dizajnový jazyk značky. Podarilo sa nám získať aj navnadzujúcu fotografiu, tzv. teaser, ktorý však veľa z chystanej novinky neodhaľuje. Vizualizácia tak zatiaľ zostáva v rukách fantázie.

Náš tip
Vianočný špeciál: aký bol rok 2023 a čo môžeme očakávať v roku 2024? 2. časť
26. decembra 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+