MojElektromobil

Značku Rolls-Royce snáď netreba nikomu predstavovať. Predstavuje to najluxusnejšie, a zároveň aj to najdrahšie v automobilovom priemysle. Vozidlá tejto značky sú premyslené do najmenšieho detailu, všetko s dôrazom na luxus a pohodlie. Značka teraz po prvýkrát ukázala svoj nový model, ktorý je zároveň aj prvým elektrickým modelom výrobcu. A my sme boli pritom. Takýto je nový Rolls-Royce Spectre.

Rolls-Royce Spectre: Prvý elektromobil značky

Automobilka tvrdí, že ak nepočítame vôbec prvé vozidlo, ktoré vyrobila, ide o najdôležitejší model v histórii, ktorý predstavuje novú éru. Éru elektromobility. Áno, nový Spectre je čisto elektrické luxusné (a obrovské) kupé, ktoré si zachováva všetky luxusné prvky ostatných modelov, no prináša nový pohon.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Novinka predstavuje začiatok novej zlomovej éry spoločnosti Rolls-Royce, prvýkrát sme o ňom mohli počuť v roku 2021, kedy sa o ňom začalo hovoriť. Teraz, v roku 2023, sme ho mohli vidieť prvýkrát naživo. Prvé automobily prídu k svojim zákazníkom už onedlho, na druhú várku bude potrebné počkať do roku 2025.

Každý detail je dôležitý

Nezabudlo sa ani na poriadne otestovanie. Konštruktéri strávili za jeho volantom 50-tisíc hodín, aby detailne analyzovali a vyladili jazdné vlastnosti nového Rolls-Royce Spectre. Vozidlo počas toho absolvovalo viac ako 2,5 milióna kilometrov.

Spectre si zakladá na elegancii a impozantnom, no rafinovanom vzhľade. Vzbudzuje mimoriadny pocit sily, čo naznačuje najširšia mriežka chladiča, akú kedy vozidlo Rolls-Royce malo. Pri navrhovaní sa dbalo aj na aerodynamiku, novinka má hodnotu súčiniteľa čelného odporu vzduchu na úrovni 0,25. Dokonca aj ikonická soška Spirit of Ecstasy prešla aerodynamickou optimalizáciou, čo si vyžiadalo až 830 hodín modelovania jej tvaru a testovania v aerodynamickom tuneli.

Rolls-Royce Spectre: Batéria, dojazd, výkon a nabíjanie

Zaujímavé sú aj ostatné parametre. Vo vnútri tohto vozidla sa nachádza akumulátor s kapacitou 120 kWh, z čoho je 110 kW využiteľných. Podľa automobilky do stačí na dojazd na úrovni 520 km a priemerná spotreba by sa mala pohybovať niekde na úrovni okolo 21,5 kWh/100 km.

Rolls-Royce Spectre
Nabíjací port | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Už tradične tu nechýba poriadna dávka výkonu, konkrétne až 585 koní. Vďaka tomu zrýchli tento kolos z 0 na 100 km/h len za 4,5 sekundy. To všetko pekne potichu a s maximálnou noblesou. Hmotnosť tejto novinky je šialených 2975 kilogramov.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo sa týka nabíjania, k dispozícii je palubná nabíjačka s výkonom 11 kW, DC nabíjanie prostredníctvom CCS konektora ponúka maximálny výkon 220 kW. Z 10 na 80 % kapacity by sa mal elektromobil nabiť za rovných 30 minút. No a cena? Tak tá by mala byť podľa automobilky na úrovni 375 000 eur.

Náš tip
Elektromobil Roka 2023 powered by ČSOB Leasing: Poznáme najlepšie elektrifikované autá roka
29. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+