MojElektromobil

Stopku pre vozidlá so spaľovacím motorom ohlásila ďalšia známa značka. Výrobca luxusných automobilov, britský Rolls-Royce, uviedol, že od roku 2030 sa už vôbec nebude venovať produktom so spaľovacím motorom, ako po stránke vývoja, tak aj predaja. Namiesto toho bude svoju pozornosť plne venovať elektrifikovanému portfóliu.

Prvé elektrické vozidlo z produkcie luxusnej značky pritom uvidíme už čoskoro. Pôjde o dvojdverové plne elektrické kupé s označením Rolls-Royce “Spectre”. Do predaja by sa malo dosť v poslednom štvrťroku 2023, avšak intenzívne prípravy už prebiehajú. Automobilka totiž uviedla, že s testovaním novinky začne už čoskoro.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre | Zdroj: Rolls-Royce

Bez bližších podrobností

Práve elektromobil “Spectre” má byť symbolom blížiaceho sa prerodu. S jeho uvedením sa začne postupná elektrifikácia celej ponuky, ktorá vyvrcholí s príchodom nového desaťročia.

Značka zatiaľ neprezradila žiadne bližšie podrobnosti o výbave, výkone či očakávanej cene svojho nového elektromobilu. Všetky kľúčové informácie si necháva pre seba.

Ako informuje portál Jalopnik, na základe starších vyhlásení z prostredia značky Rolls-Royce sa odhaduje, že “Spectre” sa výkonom vyrovná tradičným modelom s “12-valcom” a cena zaútočí na hranicu 400 000 dolárov. Nateraz ale ide o špekulácie.

Rolls-Royce Spectre
Rolls-Royce Spectre | Zdroj: Rolls-Royce

Elektrická budúcnosť

Podobným smerom, v ústrety k elektrifikácii, sa vydáva čoraz viac automobiliek. Niektoré z nich hlásia priamo konkrétne dátumy, kedy končia s výrobou vozidiel so spaľovacím motorom, iné hovoria o postupnom obmedzovaní výroby a zmene obchodného modelu.

Napríklad značka Honda plánuje prejsť na čisto elektrické modely do roku 2040, Audi to dokonca chce spraviť už od roku 2026. FIAT bude plne elektrický do roku 2030 a Opel bude v Európe ponúkať čisto elektrické modely od roku 2028. JEEP zase chce mať v každej kategórii svojich SUV bezemisný model najneskôr v roku 2025. Každý k tomu pristupuje po svojom, no celkový trend naprieč automobilovým priemyslom je celkom jasný.

Náš tip
Volkswagen má novú stratégiu, do roku 2030 zvýši podiel elektromobilov na 70%
1. októbra 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+