MojElektromobil

Na berlínskej konferencii o klíme vystúpil aj šéf Audi, Markus Duesmann, ktorý dal pôvodným správam viac svetla. Je teda potvrdené, že po roku 2026 už Audi neprinesie žiadne nové auto so spaľovacím motorom na globálny trh. Týka sa to teda aj plug-in hybridov či klasických hybridov. Takáto pohonná jednotka už po roku 2026 vôbec nebude ponúkaná v nových vozidlách a priestor dostanú iba plne-elektrické modely.

Zároveň bola táto informácia doplnená aj o rok, kedy Audi kompletne opustí spaľovacie motory. Totiž, nové modely síce po roku 2026 neprídu, tie pôvodné budú vyrábať aj naďalej. Kompletné ukončenie výroby spaľovacích motorov majú naplánované na rok 2033. Audi urýchľuje expanziu elektromobilov a upozorňujú na fakt, že tento rok prinesú viac nových plne elektrických áut ako tých so spaľovacím motorom. V roku 2025 chcú mať v ponuke viac ako 20 e-áut.

Aktualizované 23. júna 2021


Pôvodný článok z 21. júna 2021:

Automobilka Audi ako prémiový partner koncernu Volkswagen určite ukazuje, že o e-mobilitu má záujem. Ich elektromobily patria medzi to lepšie, čo sa aktuálne dá kúpiť s čisto elektrickým pohonom. Spaľovací motor je pre Audi veľmi dôležitou súčasťou, no zjavne sa ho neboja vzdať. Po roku 2026 by nemali priniesť žiadne nové auto s motorom s vnútorným spaľovaním, uvádza Reuters.

Viacero automobiliek sa už obracia smerom k elektrifikácii svojich modelov. Tie odvážnejšie už dokonca plánujú prejsť na plne elektrifikované modely do roku 2030. Spaľovací motor sa tak postupne bude strácať z áut, čo samozrejme nie každý môže brať pozitívne, avšak takáto cesta je zjavne neodvrátiteľná. Znižovanie emisií sa stáva stále väčšou prioritou mnohých výrobcov áut a aj krajín. Automobilka Audi patrí medzi tie, ktoré veľmi dobre dopĺňajú ponuku plne elektrických áut. Ich elektromobily majú solídny dojazd a veľmi rýchle nabíjanie. Platí to ako pre SUV Audi e-tron, tak aj športový sedan Audi e-tron GT.

Spaľovací motor maximálne v hybridoch Audi

Opustiť motory s vnútorným spaľovaním preto nemusí byť až také prekvapivé rozhodnutie zo strany Audi. S touto informáciou prišiel sám šéf Audi, Markus Duesmann, ktorý zastáva názor, že musia zrýchliť svoje plány s elektrifikáciou. Zároveň však dodal, že po roku 2026 už neprinesú žiadne nové auto so spaľovacím motorom. Toto tvrdenie nie je zatiaľ upresnené, teda nie je jasné, či sa to bude týkať aj hybridov alebo plug-in hybridov. My toto vyjadrenie rozhodne berieme miernejšie. Pravdepodobnejšie je, že naďalej nebudú pracovať na nových autách, ktoré nebudú aspoň z časti elektrifikované.

Samozrejme, to zároveň neznamená, že pôvodné modely s čisto spaľovacím motorom nebudú naďalej predávať, práve naopak. Tie v predaji budú aj ďalšie roky, ale bez priameho nástupcu. Nové plne elektrické modely Audi sú naplánované a vie sa o prichádzajúcich kľúčových modeloch. Na Slovensko sa v najbližších týždňoch dostáva elektromobil Audi Q4 e-tron. Budúci rok by ho mal doplniť Audi Q6 e-tron a v roku 2023 aj plne elektrický sedan Audi A6 e-tron s dojazdom okolo 700 kilometrov. Oba elektromobily už majú využívať novú elektrickú platformu PPE, na ktorej pracujú spolu s Porsche.

23. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+