MojElektromobil

BMW sa v poslednom období výrazne pustilo do elektromobility. V ponuke má niekoľko zaujímavých modelov, na svoje si príde každý. Či už ide o luxusnú limuzínu BMW i7, elektrické SUV BMW iX alebo športové BMW i4. Nezabúda však ani na plug-in hybridy, ktoré sú stále veľmi populárne. Nové BMW XM bolo Slovensku predstavené len nedávno a my sme mal možnosť vyskúšať ho. Toto sú naše prvé dojmy.

BMW XM: Cena testovaného vozidla

Nové plug-in hybridné BMW XM začína na cene 171 810 eur. Cena vozidla, ktoré som mal zapožičané ja aj s príplatkovou výbavou, bola 187 697 eur. Čo sa týka príplatkovej výbavy, napríklad reproduktory Bowers & Wilkins Diamond Surround Sound vyjdu na 4 600 eur, M Drive balík na 2 532 € alebo krásne veľké 23″ disky Star-spoke so zmiešanými pneumatikami stoja 3 163 eur.

BMW XM
Pohodlné sedadlá | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V príplatkovej výbave som mal aj BMW Individual kožu Merino s exkluzívnym obsahom Deep Petrol za 2 584 €. Takže výbava ako sa patrí a cena blížiaca sa hranici 200-tisíc eur hovoria sami za seba. BMW XM je naozaj luxusný kúsok na štyroch kolesách.

BMW XM: Parametre

Rozmery
Hmotnosť
Objem spaľovacieho motora4395 ccm
Systémový výkon480 kW (653 koní)
Výkon elektromotora
Kapacita akumulátora29,5 kWh, 25,7 kWh využiteľná
Elektrický dojazd udávaný výrobcom82 - 88 km
Výkon palubnej nabíjačky7,4 kW
Spotreba udávaná výrobcom1,6 l / 100 km
28,9 - 30,1 kWh / 100 km
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h4,3 s
Čas nabitia z 0 na 100 %4,25 h

Akumulátor a nabíjanie

Medzi plug-in hybridmi má BMW XM jeden z najväčších akumulátorov. Využiteľná kapacita 25,7 kWh ho dostáva na úroveň konkurencie od Mercedes-Benz. Nabíjací port sa nachádza na ľavej strane za predným kolesom, čo nie je úplne ideálne umiestnenie, no keďže ide o PHEV, viem mu to odpustiť. Pri takto veľkom akumulátore by som už možno očakával aj prítomnosť DC nabíjania, no to sa tu nekoná.

BMW XM nabijanie
Možnosti nabíjania | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nabíací konektor je štandardný Type 2 a palubná nabíjačka má výkon 7,4 kW. Je to síce viac ako základ, no 11 kW by sa mi určite páčilo viac. Z 0 do 100 % batériu nabijete približne za 4 hodiny. V nastaveniach si viem zvoliť aj nižší nabíjací výkon, ak by to bolo potrebné. Rovnako si viem nastaviť aj maximálnu úroveň nabitia, pri jej dosiahnutí vozidlo nabíjanie zastaví.

BMW XM nabijanie
Nabíjací konektor na ľavej strane | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Trochu ma mrzí, že vozidlo absolútne nikde neukazuje aktuálny stav nabitia batérie v percentách. Vidím len odhadovaný elektrický dojazd a jednoduchý grafický ukazovateľ stavu nabitia, z ktorého viem percento nabitia odčítať prinajlepšom s odchýlkou 10 percent.

Dojazd a spotreba

Teší ma, že spotrebu elektrickej energie môžem vidieť priamo na displeji za volantom, čo pri PHEV vozidlách tak úplne štandardom nie je. Taktiež si ju môžem nechať zobraziť na jednej z domovských obrazoviek infotainmentu. Základ teda dobrý.

BMW XM infotainment
Hlavné menu infotainmentu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keďže som vozidlo mal požičané len na pár hodín, predčasné závery si robiť netrúfam. V každom prípade, automobilkou uvádzaný dojazd na úrovni 82 – 88 km je dosiahnuteľný prakticky bez problémov. Samozrejme v meste, na diaľnici určite nie je šanca. Rekuperácia je prítomná, nie je nijako extra silná, no postačí. Nie je možné nijako nastavovať jej úroveň.

Počas jazdenia v meste som sa dostal na spotrebu 28 kWh/100 km. Jazdil som samozrejme čisto na elektrický pohon, presnejšie spotreby a dojazdy otestujeme pri plnohodnotnom týždňovom teste. V každom prípade, táto spotreba v meste je dosť vysoká.

BMW XM
Prepínač režimov | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na druhú stranu, od takto veľkého a ťažkého SUV sa nič iné ani nedalo očakávať. XM sa v žiadnom prípade nechce hrať na najefektívnejšie vozidlo na trhu. Jeho výhody sú niekde inde – pohodlnosť, luxus, majestátnosť, priestor.

BMW XM: Jazda

Samozrejme, že som si vyskúšal aj druhú, agresívnejšiu stránku tohto vozidla. Stačilo prepnúť do režimu hybridu, prípadne do športového režimu a ihneď sa ozval spaľovací motor s objemom 4,4 l. Jeho zvuk je naozaj poriadny a ocenil by ho nejeden nadšenec.

BMW XM volant
Volant | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V každom prípade, s celkovým systémovým výkonom 653 koní je BMW XM aj napriek svojej veľkosti extrémne rýchle a živé vozidlo. Hmotnosť je síce cítiť, no vďaka takémuto výkonu na to rýchlo zabudnete. Svedčí o tom aj údaj o zrýchlení z 0 na 100 km/h, ktoré trvá len 4,3 sekundy.

BMW XM
Poriadne výfuky | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samotná jazda je samozrejme pohodlná, nič iné sa ani od veľkého a drahého SUV od BMW očakávať nedalo. Posed je naozaj poriadne vysoký, bez pomocných kamier vpredu a vzadu by som niekedy nevidel takmer nič. Mimochodom, keď už som pri kamerách, tie nielenže ponúkajú 360-stupňový pohľad, ale využívané sú aj pri “real life” navigácii, v rámci ktorej vidím navigačné pokyny priamo v reálnom prostredí. A funguje to výborne. Mimochodom, navigáciu si môžem nechať zobraziť aj na displeji za volantom, čo sa môže hodiť.

BMW XM kamery
Kvalitné kamery | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nechýba ani možnosť manuálneho preraďovania prevodových stupňov pomocou páčok na volante, takže ak chcete, dokážete sa pekne vyšantiť. Príplatkové 23″ disky síce na komforte príliš nepridajú, no vyzerajú parádne.

BMW XM: Exteriér a interiér

Opäť tu platí, že dizajn je veľmi subjektívna záležitosť. Čo ale BMW XM nemôžem uprieť, je to, že zaujme už na prvý pohľad. Svedčia o tom aj oči nezainteresovaných okoloidúcich pri prechádzaní okolo nich. Nenarazil som snáď na nikoho, kto by sa neotočil, nepozrel.

BMW XM
BMW XM | Zdroj: Filip Spevár

BMW XM má proste svoj štýl. Do veľkej miery za to samozrejme môžu aj jeho rozmery, ide v konečnom dôsledku o obrovské auto. Predná maska s tradičnými veľkými radiátormi sa mne osobne páči, no našli sa aj takí, ktorí ju veľmi nemusia. To isté platí aj pre zadnú časť vozidla.

BMW XM zozadu
BMW XM zozadu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Čo mu ale nemôžem uprieť, je prepracovaný interiér. Tu naopak nebol nikto, kto by ho kritizoval. Interiér je navrhnutý podľa najvyšších štandardov, čo je vzhľadom na vysokú cenu celkom logické. Sedenie je maximálne pohodlné a priestoru je požehnane vpredu aj vzadu.

BMW XM
BMW XM | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Predné sedadlá sú samozrejme vyhrievané aj ventilované a nechýba im ani funkcia masáže. Myslelo sa ale aj na detaily, a tak tu máme vyhrievané a klimatizované aj priehradky na nápoje. To je skvelá vec!

BMW XM priehradka na napoje
Nápoje dokáže chladiť aj ohrievať | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Keďže ide o prémiovú triedu, máme tu aj klasické BMW iDrive ovládacie koliesko, ktoré výrazne uľahčí prácu s infotainmentom. Lacnejšie modely nižších tried ho už nemajú. Všetko to dopĺňajú veľké displeje,  ktoré sú dobre čitateľné aj na slnečnom svetle a operačný systém, ktorý je síce moderný a svižný, no chce to trochu zvyku sa v ňom zorientovať. Ale ak sa zorientujete a všetko si nastavíte podľa seba, nebudete sa určite sťažovať.

BMW XM
Stredový panel | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Samozrejmosťou je bezdrôtové Android Auto aj Apple CarPlay. Nechýba tu ani priehradka na smartfón s funkciou bezdrôtového nabíjania. Pod ňou je veľký USB konektor, moderný USB-C konektor sa nachádza v priestore pod lakťovou opierkou. Presne takto by to malo vyzerať. Prémiový príplatkový Bowers & Wilkins sound systém asi ani nemusím predstavovať, reproduktory hrajú parádne.

BMW XM
Priehradka na smartfón s bezdrôtovým nabíjaním | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Zaujímavá je aj strecha, ktorá sa skladá z pravidelných ostrých hrán v tvare diamantov. Takéto tvary môžeme nájsť na viacerých miestach vozidla, napríklad aj na kľučkách. Čo je ale na streche zaujímavé, že je zboku podsvietená. V noci to vytvára naozaj pekný efekt.

BMW XM kolobezka
Do kufra sa zmestí aj stredne veľká kolobežka | Zdroj: Miroslav Schwamberg
5. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+