MojElektromobil

Mal priniesť poriadnu revolúciu a naplno sa predstaviť už v roku 2023. Jeho príbeh sa ale po šiestich rokoch skončil náhle a tragicky, pričom tak trochu pripomína zdanlivý osud spoločnosti Lightyear. Reč je o projekte solárneho elektromobilu Sono Sion z dielne nemeckého výrobcu Sono Motors.

Na to, že solárny elektromobil je vo vážnych problémoch, upozorňovala nedávna crowdfundingová kampaň #SaveSion, ktorá predstavovala snahu o získanie dodatočných finančných prostriedkov od verejnosti. Primárnym účelom bolo vyzbieranie peňazí na spustenie sériovej výroby.

Zákazníci si do konca februára 2023 mohli Sono Sion predobjednať, zaplatiť časť kúpnej ceny a výmenou za prejavenie tejto podpory mohli získať zľavu vo výške 2 100 €. Ako teraz upozorňuje portál Electrek, išlo o posledný pokus o záchranu, ktorý nedopadol podľa očakávaní.

Kampaň skončila neúspechom a Sono Motors to oficiálne vzdáva. Projekt solárneho elektromobilu bol ukončený s okamžitou platnosťou a o prácu príde približne 300 zamestnancov.

Zákazníkov nespomína

Materská spoločnosť Sono Group bude vo svojej existencii pokračovať naďalej. Čaká ju reštrukturalizácia a do budúcna sa chce zamerať na nový obchodný model, kedy bude svoje riešenia v oblasti solárnych technológií ponúkať na využitie ďalším firmám.

Zaujímavé je ale to, že firma nevysvetľuje čo bude s financiami, ktoré získala od podporovateľov a zákazníkov. Nešlo pritom o malé čiastky.

Len samotná kampaň #SaveSion mala priniesť približne 47 miliónov € a oficiálne sa spomínalo 45 000 objednávok na solárny elektromobil. Navyše, od roku 2016 mala firma na realizáciu svojho sna postupne zhromaždiť až 330 miliónov.

Sono Sion: Solárny elektromobil sa pripomína. Výroba začne v roku 2023

27. júla 2022

Potenciálni záujemcovia o vstup do sveta elektrickej jazdy zvyknúť volať po cenovo dostupných elektromobiloch. Odpoveďou na tieto výzvy sa stal napríklad model Dacia Spring Electric, no to je len začiatok. Svoje vlastné cenovo dostupné modely chcú v blízke budúcnosti pripraviť aj ďalšie známe mená automobilového priemyslu ako Hyundai, Volkswagen či dokonca spolupracujúca dvojica General Motors a Honda.

Nie je to ale len o známych menách. Záujem o časť trhu s elektromobilmi majú aj začínajúce značky. Príkladom je mladá nemecká automobilka Sono Motors, ktorá v roku 2021 zaujala modelom Sono Sion. Ten je okrem svojej predajnej ceny zaujímavý aj využitím konceptu solárnych panelov pre predlžovanie dojazdu, respektíve, pre nabíjanie akumulátora. Téme sa venoval portál InsideEVs.

Drobnými panelmi má byť pokrytý prakticky každý vonkajší povrchov tohto elektromobilu, čo sa má v praxi pretaviť do zaujímavých čísel. Podľa výrobcu bude zo slnečnej energie do akumulátora počas priemerného týždňa dodaný dostatok energie na prejdenie 112 kilometrov. V prípade ideálnych podmienok vo veľmi slnečných oblastiach sa to má navýšiť až dvojnásobne – na 245 kilometrov.

Sono Sion
Interiér Sono Sion | Foto: Sono Motors

Elektromobil Sono Sion bude vybavený akumulátorom s kapacitou 54 kWh a podľa metodiky WLTP by na jedno nabitie mal prejsť 305 kilometrov. Pri nabíjaní sa samozrejme nebude nutné spoliehať len na solárne moduly, tie predstavujú len doplnok. Primárnym zdrojom sú štandardné nabíjacie stanice. Elektromobil sa bude dať nabíjať na DC nabíjacích staniciach výkonom až 75 kW, prípadne bude možné využívať palubnú AC nabíjačku s výkonom 11 kW.

V spojitosti s možnosťou dopĺňania energie zo Slnka môže byť príťažlivá podpora takzvaného obojsmerného nabíjania, ktorá umožňuje z batérie elektromobilu napájať elektrické zariadenia alebo dokonca nabíjať iné elektromobily. Sono Sion v produkčnej verzii je vybavený elektromotorom s výkonom až 120 kW a  krútiacim momentom 270 Nm. Vďaka tomu zrýchli z 0 na 100 km/h za 9 sekúnd.

Do výroby už v roku 2023

Tento elektromobil bol predstavený už v roku 2021 a medzičasom sa dočkal aj niekoľkých vylepšení. Po dlhšej dobe sa opäť pripomína, tentokrát už v produkčnej verzii, čo je dobrá správa. Automobilka uvádza, že s výrobou sa začne v druhej polovici roka 2023. Menej potešujúce sú však nové informácie o predajnej cene, ktorá oproti pôvodne spomínaným 25 000 € narástla na 29 900 €.

Náš tip
Robotický nabíjací konektor ako pomocník pre vodičov so zdravotným postihnutím


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

27. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+