MojElektromobil

Jeden z hlavných problémov elektromobilov je stále príliš vysoká kúpna cena. Lídri na trhu, Tesla a Volkswagen, plánujú v najbližších rokoch priniesť konkurencieschopné e-auto za 20-tisíc eur. Kto bude prvý?

V spotrebiteľských prieskumoch o kúpe elektrických vozidiel je stále najväčšou prekážkou vysoká cena. Prémiovejšia časť tohto trhu už dokázala dorovnať rozdiely v cenách a výkone oproti spaľovacím náprotivkom. Lacné e-autá (prehľad najlacnejších elektromobilov) im však stále nedokážu konkurovať.

Tesla elektromobil za 20 000 eur (Zdroj: Tesla)
Tesla elektromobil za ~20 000 eur (Zdroj: Tesla)

To by mal zmeniť rýchly progres vo vývoji batériových technológií a znižovanie ich výrobných nákladov. Tento proces aktuálne vedie hlavne Tesla. V septembri Elon Musk oznámil, že Tesla do pár rokov vyvinie menší elektromobil za ~25-tisíc dolárov (20 633€) a firma ho bude dizajnovať a vyrábať v berlínskej fabrike.

Volkswagen Group podľa agentúry Reuters takisto plánuje lacnejšie e-vozidlo s cenovkou medzi 20-25 000€. Tento model má byť rozmerovo podobné Volkswagenu Polo (dĺžka vozidla rovné 4 metre).

Celkové náklady na vlastníctvo budú vyššie

Aktuálne si môže záujemca kúpiť najlacnejší model od Tesly za 41-tisíc (bez DPH) a najlacnejší Volkswagen ID.3 za približne 36-tisíc eur. Množstvo spaľovacích modelov sa predáva aj za menej ako 15-tisíc eur.

Po príchode spomenutých e-vozidiel za by sa mal dopyt masívne otočiť smerom k elektrickým vozidlám, nakoľko majitelia spaľovacích áut zaplatia za pohonné hmoty omnoho viac peňazí ako majitelia e-áut. Celkové náklady na vlastníctvo za 5-ročné alebo dlhšie obdobie budú jednoducho nižšie u elektromobilov.


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

3. decembra 2020
Zdroj: Electrek

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+