MojElektromobil

Počas Battery Day prišla Tesla s predstavením nových batérií s označením 4680. Najvýraznejšie zmeny, sa ale nedejú iba vo vnútri batérie, ale aj spôsobom, akým sa budú vyrábať v masovej produkcii. Tesla a Panasonic sa v tejto súvislosti spojili a spoločne pracujú na prototype výrobnej linky.

Elon Musk dlhodobo hovorí, že postaviť jedno funkčné auto nie je vôbec zložité. Oveľa zložitejšie je postaviť stroj, ktorý tieto autá bude vyrábať. Podobné je to aj s batériami, pričom práve optimalizácia výrobných procesov dokáže znížiť ich cenu. Batérie 4680 sú preto revolučné nielen dizajnom či zložením, no taktiež spôsobom výroby. Ten nám Tesla v skratke predstavila už počas Battery Day a teraz na produkcií výrobných liniek spolupracujú spoločne s dlhoročným partnerom – firmou Panasonic.

Možné spolupráce

S touto správou prišiel sám finančný šéf Panasonic, Hirokazu Umeda, počas konferenčného hovoru s akcionármi: „Máme značné know-how pre túto batériu. Začali sme na nej pracovať okamžite po Tesla Battery Day a taktiež sa pripravujeme na vytvorení prototypu produkčnej linky.“ Tesla chce už o dva roky dosiahnuť výrobnú kapacitu pre tieto batérie v objeme 100 GWh a v roku 2030 by mal stúpnuť až na 3 TWh ročne. Doteraz sme však netušili, že by im s tým mohli pomôcť aj tretie strany.

Na základe týchto slov sa zdá, že by Tesla a Panasonic mohli byť partnermi aj pri výrobe. O licencovaní batérií aj ďalším výrobcom sa už ale špekulovalo. Totiž, firma LG Chem nedávno oznámila, že pracujú na batériách s 5-násobným objemom a 6-násobným výkonom oproti štandardným. To sú hodnoty, ktoré sa presne zhodujú s batériami 4680 od Tesly. Buď teda ide o veľkú náhodu alebo Tesla spolupracuje aj s LG Chem.

30. októbra 2020

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+