MojElektromobil

Používanie nabíjacej stanice pre doplnenie energie v batérii elektromobilu je veľmi jednoduchým úkonom. Aspoň pre zdravého človeka. Osoby so zdravotným postihnutím sa na to celé pozerajú trochu inak. Obvykle s tým potrebujú trochu pomôcť. Riešeniu tejto situácie sa začala venovať značka Ford, ktorá testuje nabíjací konektor integrovaný do robotickej ruky.

Fungovať to má približne tak, že vodič svoj elektromobil pristaví k nabíjacej stanici, otvorí krytku nabíjacieho portu a cez mobilnú aplikáciu odošle žiadosť o spustenia nabíjania. V tomto prípadne to znamená odoslanie pokynu pre robotické rameno, ktoré sa vysunie a automaticky spojí s autom, po čom nasleduje už klasický prenos energie do batérie elektromobilu.

Stav nabíjania sa zobrazuje v aplikácií. Keď je tento proces ukončený, tak sa robotická ruka s nabíjacím konektorom odpojí a stiahne na svoje miesto v nabíjacej stanici.

Projekt sa zatiaľ nachádza v počiatočnom štádiu. Po skúškach v laboratórnych podmienkach bola vykonaná séria testov v bežných podmienkach, no riešenie má od svojho nasadenia do praxe ešte ďaleko. Pre získanie lepšej predstavy si môžete pozrieť demonštračné video celého konceptu.

Ford pritom uvádza, že podobné automatizované riešenie, ktoré nevyžaduje aktívnejší zásah zo strany vodiča, by sa v budúcnosti mohlo stať novým štandardom. Úplne nový rozmer by to mohlo získať hlavne so zapojením možností autonómnej jazdy. Zjednodušene povedané, vodič by svoj elektromobil poslal na najbližšiu nabíjaciu stanicu, aby tam autonómne doplnil energiu. Po nabití by sa vrátil na zvolené miesto. Zatiaľ je to utópia, no človek nikdy nevie.

Náš tip
Vak namiesto kontajnera. Nemeckí požiarnici testujú nové riešenie pre zásahy pri elektromobiloch
23. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+