MojElektromobil

S aktívnym nástupom elektromobilov si záchranné zložky postupne osvojujú nové techniky a nástroje pre zásahy pri nehodách a požiaroch tohto typu vozidiel. Na jeden celkom netradičný koncept, ktorý prechádza testovaním v Nemecku, upozornil portál AutoBild.

Riešenie s názvom E-Vehicle Isolation System zjednodušene povedané predstavuje PVC vak, do ktorého sa obalí elektromobil a následne dochádza k jeho naplneniu vodou. Do vaku je konkrétne napumpovaných až 2 000 litrov vody, čo by malo stačiť na zabránenie prípadného vzniku požiaru kvôli poškodeniu batérie.

Vak nie je nástrojom, ktorý slúži na hasenie už vzniknutého požiaru. Skôr by sa dal charakterizovať ako prevenčný nástroj. Elektrické vozidlo pri ktorom je identifikované riziko vzniku požiaru je zabalené, zaplavené vodou a podľa potreby následne presunuté na bezpečné miesto. Podľa popisu ide o cenovo dostupnejšiu a flexibilnejšiu alternatívu k známym kontajnerom naplneným vodou.

AutoBild.de

Kým “kontajnerové riešenie” stojí približne 70 000 € a vyžaduje 10 000 litrov vody, cena netradičného vaku E-Vehicle Isolation System je stanovená na 6 000 € a potrebuje 2 000 litrov vody.

Zásah po nehode musí byť rýchly. Počas cvičenia v Nemecku mali požiarnici na kompletné zabalenie a zatopenie elektromobilu 20 minút, čo sa podľa portálu AutoBild podarilo splniť, no nebolo to vôbec jednoduché.

Havarované vozidlo treba nadvihnúť, vak pod ním dôkladne rozprestrieť a všetko to poriadne zaistiť, aby konštrukcia auto obopínala čo najpevnejšie. K zaplaveniu vodou sa pristupuje až po tom, čo je všetko poriadne zabalené. Ďalším krokom je zdvihnutie vaku so zatopeným elektromobilom pomocou žeriavu alebo inej ťažkej techniky a jeho naloženie na prepravné vozidlo.

AutoBild.de

E-Vehicle Isolation System má aj svoju jasnú nevýhodu. Momentálne ide o riešenie na jednorazové použitie. Po použití musí dôjsť k jeho likvidácií v súlade s pravidlami stanovenými pre nebezpečný odpad. Výrobca ale má pracovať na vylepšeniach, ktoré by časom umožnili opakované použitie jedného vaku.

Náš tip
Prvý požiar elektromobilu v Juhočeskom kraji: Bez zranení či využitia vodného kúpeľa
13. júla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+