MojElektromobil

Česká obec Dynín sa v pondelok 27. júna 2022 prebudila do nepríjemného skorého rána. V garáži jedného z tamojších domov vypukol požiar elektromobilu Peugeot e-208, ktorý sa nabíjal. Okrem spomínaného elektromobilu bola v garáži zaparkovaná aj motorka. Prípad je zaujímavý, okrem iného, tým, že ide o prvý požiar elektromobilu v Juhočeskom kraji. Celú udalosť podrobne popisuje zasahujúci Hasičský a záchranný zbor ČR na svojej oficiálnej stránke.

Duchaprítomný majiteľ

Na miesto vyrazili profesionálni hasiči mesta Soběslav na dvoch autách, k čomu sa pridal aj dobrovoľný hasičských zbor obcí Ševětín, Dynín a Neplachov s ďalšími tromi požiarnymi autami a jedným dopravným autom. Na miesto zásahu dorazili o 4:40 ráno, pričom zistili, že majiteľ zachoval duchaprítomnosť a vypol poistky pre celý dom.

Po preverení situácie a lokalizovaní požiaru sa začalo s hasením prúdmi vody. Akonáhle bolo jasné, že požiar je pod kontrolou a nešíri sa do domu, ani nikoho v okolí neohrozuje, bol elektromobil o 5:16 vytiahnutý z garáže na voľné priestranstvo. Nasledovalo kontinuálne ochladzovanie a pravidelné meranie teploty s využitím termálnej kamery.

Časť zasahujúceho zboru zlikvidovala drobné ohniská v garáži, zvyšok sa venoval zhorenému elektromobilu. Pre lepší prístup k batériám bol elektromobil zdvihnutý do výšky pomocou automobilového žeriavu, po čom nasledovalo kontrolovanie teploty termokamerou. Prípad sa podľa dostupných informácií zaobišiel bez zranení, škoda bola podľa portálu Novinky.cz vyčíslená na “niekoľko stoviek tisíc korún”.

požiar elektromobilu česko 2022
Zhorený Peugeot e-208 | Foto: HZS Jihočeského kraje

Kontajner pristavili, no nepoužili

Zasahujúci Hasičský a záchranný zbor ČR na miesto požiaru pristavil aj špeciálny kontajner na hasenie elektromobilov zo stanice v meste Mladá Boleslav. Nakoniec sa ukázalo, že jeho využitie nebolo potrebné a išlo teda skôr o preventívne opatrenie.

Kontrolné merania pomocou termálnej kamery totiž ukazovali, že teplota zhoreného elektromobilu klesá. Kontajner bol však pre každý prípad premiestnený do blízkej hasičskej stanice v Českých Budejoviciach, kde zostane po dobu najbližších dvoch dní. Využitý bude v prípade, ak by sa elektromobil znova začal zahrievať.

Nejde o prvý požiar elektromobilu v Čechách

Portál fDrive.cz upozorňuje, že tento prípad nepredstavuje prvé horiace elektrické auto v Českej republike. Smutné prvenstvo mu patrí len v rámci Juhočeského kraja. Spomína prípad, ktorý sa pred dvomi rokmi odohral v obci Čestlice, kedy požiar zachvátil plug-in hybrid BMW. Prípad z južných Čiech je iný v tom, že horel čistý elektromobil, ktorý bol navyše požiarom úplne zlikvidovaný.

požiar elektromobilu česko 2022
Zhorený Peugeot e-208 | Foto: HZS Jihočeského kraje

Príčina požiaru sa vyšetruje

Čo presne bolo príčinou požiaru zatiaľ nie je známe, nakoľko prebieha vyšetrovanie. Až po jeho uzavretí budeme vedieť, čo sa v Česku vlastne stalo.

Špekuluje sa, že spojiť to môže mať so zvolávacou akciou, ktorá na tento typ elektromobilu vyhlásená vo februári 2022. Dôvodom bolo zvýšené riziko požiaru kvôli potenciálnemu skratu 12V batérie. V tomto momente ale ide o čistú špekuláciu a presné informácie prinesie až záver vyšetrovania.

Náš tip
Horia elektromobily častejšie ako spaľováky? Tvrdé dáta môžu prekvapiť
28. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+