MojElektromobil

Podpora budovania nabíjacej infraštruktúry je zo strany slovenskej vlády považovaná za kľúčový predpoklad pre oživenie elektromobility na Slovensku. Na konferencii London Electric Vehicle Show 2022 to prízvukoval štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR, Peter Švec.

V rovnakom duchu sa vyjadril aj koncom októbra v kontexte možných dotácií na podporu nákupu elektromobilov, kedy uviedol, že „v tejto fáze je vhodnejším riešením vybudovanie lepšej siete nabíjačiek, na čo budú využité dostupné zdroje“.

Švec na konferencii v Londýne súčasne účastníkom pripomenul, že Slovensko je svetovým lídrom vo výrobe osobných vozidiel. Za ďalšie nástroje pre udržateľnosť automobilového priemyslu označil vytváranie proinovačného prostredia a zásadne väčšia previazanosť praxe priemyslu s odbornými školami a univerzitami.

Oficiálne dáta uvádzajú, že na území Slovenskej republiky v roku 2021 výrazne vzrástla evidencia nových elektrických vozidiel v porovnaní s rokom 2020, a to až o 71 %. Z celkového počtu nových vozidiel ale elektromobily predstavujú len 1,66 %. Informuje o tom tlačový odbor Ministerstva hospodárstva SR.

Pripomeňme si, že podľa dát Slovenskej asociácie pre elektromobilitu SEVA máme na Slovensku evidovaných 5520 batériových elektrických vozidiel a viac ako 8000 plug-in hybridov. Na Slovensku už čoskoro pribudne ďalšia automobilka zameraná čisto na produkciu elektromobilov – na východnom Slovensku bude v roku 2026 spustená sériová výroba elektromobilov značky Volvo.

Slovensko sa okrem toho pripravuje na nový „Akčný plán pre podporu elektromobility“, ktorý opätovne vyvolaj záujem o tému bezemisných zón, hoci to obsahuje len ako jeden z menších návrhov. Je pomerne zaujímavé, že Ministerstvo hospodárstva SR, ako kľúčovú oblasť pre naštartovanie slovenskej elektromobility opakovane vyzdvihuje rozširovanie nabíjacej infraštruktúry, no súčasne predkladá návrh, ktorý medzi zamýšľanými riešeniami obsahuje aj zavedenie dlhodobého mechanizmu finančnej podpory na nákup bezemisných a nízkoemisných vozidiel…

Na druhú stranu treba povedať, že analýzy z nového návrhu „Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike (2022)“ predpokladajú prirodzený nástup elektromobility, čo podporuje myšlienku potrebného posilnenia nabíjacej siete:

Na Slovensku sa predpokladá zrýchľovanie tempa rastu počtu BEV zo súčasných 1,7 % na 10,0 % v roku 2025. Do konca roka 2030 očakávame 183 000, pričom podiel nových registrácií by mal dosiahnuť 39 %. Rast nových BEV si bude vyžadovať nárast počtu verejne prístupnej nabíjacej infraštruktúry po celom Slovensku. Do roku 2025 očakávame strojnásobenie počtu nabíjacích bodov.

Náš tip
Cena elektrickej energie v roku 2023: Štát domácnosti poriadne prekvapil
1. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+