MojElektromobil

Zastropenie ceny elektrickej energie pre domácnosti, ktoré bolo avizované ešte začiatkom roka 2022, sa stalo realitou. Vláda na svojom zasadnutí schválila dva navrhované Všeobecné hospodárske záujmy (VHZ), ktoré majú predstavovať významný míľnik na pomoc domácnostiam pre elimináciu následkov vysokých cien elektrickej energie. Ministerstvo hospodárstva SR o tom informuje prostredníctvom tlačovej správy.

Jedným z hlavných cieľov je zabezpečenie skutočnosti, že občania budú mať od 1. januára 2023 zabezpečené svoje dodávky elektrickej energie za cenu na takej úrovni, ktorá bude pre nich znesiteľná a akceptovateľná. V praxi to znamená, že Slovenské elektrárne budú v roku 2023 pre domácnosti dodávať elektrickú energiu z jadrových zdrojov za cenu 61,20 € / 1 MWh, a to v celkovom dohodnutom objeme 5,79 TWh.

Z terajších vyjadrení ale nie je celkom jasné ako to bude vyzerať v praxi, a či domácnosti budú musieť pristúpiť k zníženiu spotreby. Pôvodne sa totiž spomínalo, že garantovaná cena bude aplikovaná len pre pokrytie 85% spotreby porovnateľnej s referenčným rokom 2020. O takejto podmienke nateraz ale informácie chýbajú.

Ďalšou vecou je, že dodávateľom bude Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý bude silovú zložku elektrickej energie predávať dodávateľom za cenu navýšenú o koeficient 10% v zmysle vyhlášky Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Konečná cena je teda stanovená na 67,3 € za 1 MWh. Kľúčová je v tomto prípade informácia, že ide o silovú zložku elektrickej energie, na ktorú sa viažu ďalšie poplatky za distribúciu, prenos a straty. Konečná cena, ktorú budú domácnosti platiť za spotrebu elektrickej energie preto bude výrazne vyššia a jej presná výška zatiaľ nebola predstavená.

„Všeobecné hospodárske záujmy (VHZ), ktoré boli schválené na zasadnutí vlády, nám upravujú legislatívny rámec na zavedenie memoranda so Slovenskými elektrárňami, a. s. (SE) a podmienky dodávok elektriny pre slovenské domácnosti v budúcom roku 2023. Súčasne stanovujú podmienky dodávok zo SE, a. s. na obchodného agenda, ktorým je štátna spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel, a. s. (SPP) a podmienky dodávok smerom z SPP, a. s. smerom ku koncovým odberateľom. Vláda Slovenskej republiky a Ministerstvo hospodárstva SR tým plnia svoju úlohu a prísľub, že občania budú mať od 1. januára 2023 zabezpečené svoje dodávky elektrickej energie za cenu na takej úrovni, ktorá bude pre nich znesiteľná a akceptovateľná.

Ministerstvo hospodárstva SR

Domáce nabíjanie elektromobilov nezdražie. Vláda dohodla zmrazenie ceny elektriny

17.2.2022

Slovenské domácnosti si do roku 2024 nebudú priplácať za elektrickú energiu. Minister financií SR, Igor Matovič, na tlačovej konferencii informoval, že vláda so Slovenskými elektrárňami uzavrela dohodu o zmrazení cien elektrickej energie pre najbližšie 3 roky. To znamená, že až do konca roka 2024 bude zachovaná súčasná cena 61,21€ za 1 MWh.

Ako informuje portál TA3, pokiaľ sa nebudú meniť poplatky za prenos a distribúciu či tarifa za prevádzku systému, ktoré sú regulované štátom, koncové ceny elektriny sa v tomto období domácnostiam nezmenia.

Spomínané zmrazenie cien elektrickej energie sa týka slovenských domácností. To je rozhodne pozitívna správa pre všetkých majiteľov elektromobilov, ktorí využívajú domáce nabíjanie. V horizonte najbližších troch rokov by sa žiadne zvýšenie nákladov v tomto smere nemalo prejaviť.

Ako aktuálnu situáciu vidia prevádzkovatelia nabíjacích staníc?

Nás však zaujímalo aj to ako aktuálnu situáciu vidia prevádzkovatelia nabíjacej infraštruktúry, ktorí spadajú pod podnikateľské subjekty. Spoločnosť GreenWay totiž v úvode týždňa predstavila nový cenník.

V tejto súvislosti uviedla, že obstarávacie náklady na 1 MWh elektrickej energie vzrástli 3,5 násobne v porovnaní v rovnakým obdobím minulého roka. Dodala, že tejto skutočnosti sa prispôsobuje zmenou cenníka rovnako ako  viacerí európski poskytovatelia služieb nabíjania. 

Obrátili sme sa na spoločnosti ejoin a ZSE Drive, ktorých sme sa pýtali, či v rámci svojich nabíjacích sietí pripravujú zmenu cenníka. Odpovede prinášame nižšie.

ejoin: Ceny evidujeme, nad úpravou neuvažujeme

Za najmladšieho prevádzkovateľa nabíjacej siete pre elektrické autá odpovedal Tomáš Kuník, obchodný zástupca spoločnosti ejoin:

Evidujeme rastúce ceny na trhu, ktoré samozrejme ovplyvňujú aj náklady na nákup elektrickej energie. Náš aktuálny cenník je platný od 1. októbra minulého roka, kedy sme spoplatnili AC nabíjanie a iba mierne upravili cenu DC nabíjania. Opätovnú zmenu cenníka v blízkej dobe nevylučujeme, ale v tejto chvíli nad týmto krokom neuvažujeme.

Náš tip
ejoin mení cenník, priplatíme si pri rýchlom aj pomalom nabíjaní

ZSE Drive: Máme dlhodobé zmluvy, výrazné zmeny nechystáme

Za spoločnosť ZSE Drive odpovedal Rastislav Žembery z úseku e-mobility:

Zmeny cenníkov pripravuje v aktuálnej situácii viacero poskytovateľov a to v závislosti na ich podmienkach nákupu elektrickej energie. Keďže ZSE Drive má ceny elektrickej energie zabezpečené dlhodobými zmluvami, nepočíta v blízkej dobe so zásadnými zmenami cenovej stratégie s výnimkou AC nabíjania.

Náš tip
Slovensko v roku 2021: pribudlo niekoľko nových nabíjacích staníc. Aké sú ďalšie plány ejoin, GreenWay a ZSE Drive?
21. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+