MojElektromobil

Prevádzkovateľ nabíjacích staníc GreenWay po necelom roku opäť pristupuje k úprave svojho cenníka. V čerstvej tlačovej správe uvádza, že úprava vstúpi do platnosti od 1. marca 2022 a k zmenám pristupuje aj kvôli rastúcim cenám elektrickej energie. Na tento scenár sme sa pýtali koncom roka 2021, kedy GreenWay uviedol, že situáciu s rastúcimi nákladmi podrobne sleduje a nevylúčil, že svoj cenník bude nútený upraviť. Práve to teraz nastáva.

Uvádza, že za ostatných niekoľko mesiacov atakovali ceny energií v celej Európe historické maximá. Obstarávacie náklady na 1 MWh elektrickej energie vzrástli 3,5 násobne v porovnaní v rovnakým obdobím minulého roka. Nastavenie ceny nabíjania pod úroveň nákladov označil za deštruktívne a zavádzajúce pre klientov. V minulom roku bola situácia podstatne lepšie, dnes je nutné ceny nabíjania zvýšiť.

Prehľadnejší cenník, nové ceny

Úprava cien nabíjania ale nie je jedinou zmenou, ktorú GreenWay pripravil. Prevádzkovateľ v podstate “prekopal” celý svoj cenník, ktorý je teraz prehľadnejší, nakoľko ceny nabíjanie už nedelí na 5 kategórií podľa výkonu nabíjania, ale už len na 3 – štandardné, rýchle a ultrarýchle nabíjanie. K zjednodušeniu cenníka dochádza primárne kvôli tomu, že elektromobilita na Slovensku sa posúva z oblasti prvých nadšencov medzi širokú verejnosť.

Počet programov pre majiteľov elektrických áut zostal zachovaný, no aj v tomto prípade došlo k zvýšeniu ceny. Pri programe Energia Plus bol mesačný poplatok z pôvodných 7,90€ navýšený na 9,99€. Pri najvyššom programe Energia Max cena narástla z 24,90€ na 29,99€.

Nový cenník GreenWay platný od 1.3.2022 | Foto: GreenWay

Ak sa na to pozrieme v rýchlom porovnaní, cena za 1 kWh pri využívaní AC nabíjacích staníc narástla pri programe Energia Standard z 0,25€ na 0,30€ a pri programe Energia Plus z 0,22€ na 0,25€. V prípade najvyššieho programu Energia Max zostala zachovaná na 0,20€ za 1 kWh. Počet voľných jednotiek zostáva rovnako zachovaný. Rovnako tak zostáva DC nabíjanie do 25 kW v rovnakej cenovej kategórii ako štandardné AC nabíjanie.

Na druhú stranu, znížený bol objem takzvaných voľných minút pripojenia pri nabíjaní. Pri programe Energia Max a využívaní AC nabíjania s výkonom do 25 kW poklesol z pôvodných 480 na nových 180 minút. Pri programe Energia Plus dochádza k úprave z 360 na 180 minút. Drobná zmena, tentokrát pozitívna, sa v tomto smere udiala aj pri voľných minútach pri nabíjaní na rýchlych a ultrarýchlych nabíjacích staniciach – zo 75 na 90 minút. Ide o čas počas ktorého zákazník pri využívaní nabíjacej stanice platí len za odobratú energiu. Ide o jeden z nástrojov prostredníctvom ktorého sa prevádzkovatelia snažia zabrániť tomu, aby boli nabíjacie stanice obsadené elektromobilmi bez aktívneho využívania nabíjania.

GreenWay – doterajší cenník, platný od 1.6.2021

Rýchle nabíjanie v výkonom do 100 kW bude stáť od 0,35 po 0,50€, v závislosti od konkrétneho programu. Pôvodne to bolo 0,30€ až 0,51€, čo taktiež záviselo od mesačného programu, no súčasne bolo cenové rozpätie omnoho širšie, nakoľko existovali dve kategórie rozdelené podľa nabíjacieho výkonu – 25 až 70 kW a 71 až 100 kW. Teraz je namiesto toho už len jedna kategória s jednotnou cenou, ktorá sa líši už len podľa mesačného programu zákazníka.

Pri využívaní ultratýchleho nabíjania s výkonom nad 100 kW bolo sa pôvodné cenové rozpätie pohybovalo od 0,35 po 0,55€ kWh, opäť v závislosti od programu. V novom cenníku sa cena pohybuje od 0,40 po 0,60€ za 1 kWh.

Upravovať sa bude aj cena za jednorazové nabíjanie, a to nasledovne:

  • AC a DC nabíjanie do 25 kW bude spoplatnené vo výške 0,35 € za 1 kWh (pôvodne 0,29€/1 kWh)
  • DC nabíjanie od 25 kW do 100 kW bude spoplatnené vo výške 0,55€ za 1 kWh (pôvodne 0,51 až 0,56€/1 kWh)
  • DC nabíjanie na 100 kW bude spoplatnené vo výške 0,65€ za 1 kWh (pôvodne 0,68€/1 kWh)

Prenášanie nevyužitých kWh do nasledujúceho mesiaca

GreenWay pri programoch Energia Plus a Energia Max pridáva možnosť prenosu nevyužitých bezplatných kWh z predchádzajúceho mesiaca. Všetky nespotrebované kWh v danom mesiaci budú prenesené do nasledujúceho mesiaca. Prenesené kWh sa budú v novom mesiaci čerpať ako prvé.

Prenos nevyužitých kWh funguje len z mesiaca na mesiac, nehromadí sa. Aktuálny stav voľných kWh je viditeľný v mobilnej aplikácii či klientskej zóne, pričom by mali byť oddelené. To znamená, že samostatne uvidíte, koľko máte kWh máte prenesených z minulého mesiaca.

Náš tip
Na Slovensku máme cez 1000 nabíjacích bodov pre elektromobily. Nesmieme zaspať
14. februára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+