MojElektromobil

Majitelia elektromobilov sa môžu bežne stretnúť s tým, že miesta pri nabíjacej stanici pre elektrické autá sú obsadené. Napríklad sa tam nabíja iný elektromobil, v horšom prípade miesta blokuje bezohľadný majiteľ auta so spaľovacím motorom. Vám vtedy nezostáva nič iné len čakať, prípadne zvoliť presun k inej nabíjačke.

Väčšina zodpovedných majiteľov elektromobilov nabíjačky, našťastie, využíva zamýšľaným spôsobom. Svoje auto nabíjajú počas nevyhnutnej doby a následne miesto opustia, aby ho zbytočne neblokovali. Život však prináša rôzne situácia. Nastať preto môže aj situácia, že svoj elektromobil musíte na nabíjačke nechať odparkovaný dlhšie než ste pôvodne zamýšľali, a to aj po skončení nabíjania.

Prevádzkovatelia nabíjacích staníc sa dlhodobému parkovaniu áut na nabíjačkách snažia zabrániť, kvôli čomu do svojich cenníkov zaviedli poplatky za parkovanie bez nabíjania, respektíve minútové taxy za pripojenie k nabíjačke nad rámec bezplatného času pre nabíjanie.

K takémuto riešeniu bolo nutné pristúpiť, nakoľko dlhodobé obsadenie nabíjacej stanice bez nabíjania nie je vítaným javom. Prevádzkovateľ nabíjacej stanice prichádza o zisk a znižuje sa aj používateľská skúsenosť jeho zákazníkov. Koľko ale v praxi zaplatíte za dlhodobé parkovanie na nabíjacej stanici bez aktívneho nabíjania? Pozreli sme sa na cenníky troch najväčších poskytovateľov nabíjacích staníc na Slovensku.

GreenWay

GreenWay má v cenníku zavedenú minútovú sadzu za využívanie nabíjacej stanice mimo aktívneho nabíjania. V závislosti od výkonu nabíjacej stanice účtuje buď 0,01 alebo až 0,1€ za minútu. Tento poplatok sa uplatňuje na dobu, o ktorú doba pripojenia auta k nabíjačke presahuje vyhradenú dobu pripojenia zadarmo. Uplatňuje sa na každú začatú minútu. Táto platba sa neuplatňuje pre AC služby nabíjania medzi 20:00 a 8:00 ráno nasledujúceho dňa. To znamená, že v sieti GreenWay je bez obáv z vysokých poplatkov možné elektrické auto nabíjať aj celú noc.

Doba pripojenia predstavuje čas nepretržitého pripojenia konektora k Vášmu vozidlu bez ohľadu na dobu nabíjania. Líši xy podľa typu (výkonu) nabíjacej stanice a konkrétneho programu, ktorý zákazník využíva:

 • AC – ENERGIA MAX (480 minút), ENERGIA PLUS (360 minút), ENERGIA STANDARD a jednorazové nabíjanie (180 minút)
 • DC (≤25 kW) –  ENERGIA MAX (480 minút), ENERGIA PLUS (360 minút), ENERGIA STANDARD a jednorazové nabíjanie (180 minút)
 • DC (25<x≤70 kW) – ENERGIA MAX (90 minút), ENERGIA PLUS (75 minút), ENERGIA STANDARD a jednorazové nabíjanie (60 minút)
 • DC (70<x≤100 kW) – ENERGIA MAX (90 minút), ENERGIA PLUS (75 minút), ENERGIA STANDARD a jednorazové nabíjanie (60 minút)
 • DC (> 100 kW) – ENERGIA MAX (90 minút), ENERGIA PLUS (75 minút), ENERGIA STANDARD a jednorazové nabíjanie (60 minút)

Ejoin

Ejoin má vo svojom cenníku zavedený poplatok za parkovanie po ukončení nabíjania. Pre AC nabíjacie stanice je stanovený vo výške 0,1€ za minútu, pri DC staniciach je to až 1€ za minútu. Poplatok za parkovanie sa účtuje po úplnom nabití elektromobilu. Po skončení nabíjania má zákazník ešte 15 minút na odpojenie konektora a opustenie parkovacieho miesta.

ZSE Drive

ZSE Drive má priamo vo svojom cenníku zavedený parkovací poplatok vo výške 3€ za hodinu. Poplatok za parkovanie sa účtuje za každú, aj začatú hodinu po prekročení času vyhradeného pre nabíjanie elektrické auto. A to bez ohľadu na to, či sa nabíja alebo nie. Vyhradený čas pre nabíjanie sa líši od typu nabíjacej stanice a jej umiestnenia:

 • AC nabíjanie – Rezidentská lokalita – 720 minút
 • AC nabíjanie – ostatné lokality – 180 minút
 • DC nabíjanie – 90 minút
 • Ultra nabíjanie – 60 minút

V takzvaných rezidenčných lokalitách môžete na AC nabíjačke stáť až 12 hodín bez toho, aby vám bol zaúčtovaný parkovací poplatok, čo predstavuje dostatok času aj na nabíjanie počas noci. Informácie o vyhradenom čase pre konkrétnu nabíjačku je možné nájsť v oficiálnej mobilnej aplikácii alebo na webe ZSE Drive.

V prípade nabíjacích staníc roamingových partnerov siete ZSE Drive taktiež môže dôjsť k účtovaniu parkovného vo výške 3€ za hodinu. Aj v tomto prípade sa začína účtovať po prekročení vyhradeného času pre nabíjanie:

 • AC nabíjanie – 180 minút
 • DC nabíjanie – 90 minút
 • Ultra nabíjanie – 60 minút
Náš tip
Wallbox začne na seba zarábať od prvého dňa, komfort pocítite okamžite | Rozhovor
14. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+