MojElektromobil

Renault zverejnil informácie o tom, že má v pláne urýchliť  svoj prechod na plne elektrickú produkciu. Automobilka má však aj plán „B“. To, ako Renault plánuje v Európe predávať iba plne elektrické autá, priblížili redaktori Insidevs.

Plány sú ambiciózne. Od roku 2030 bude v Európe predávať iba plne elektrické autá

Generálny riaditeľ Renaultu Luca de Meo na mediálnom podujatí oznámil, že francúzska značka sa v roku 2030 stane stopercentne elektrickou v celej Európe. Pred týmto vyjadrením sa očakávala hodnota na hranici 90 percent, pričom zvyšná časť by mala pozostávať z ostatných typov vozidiel.

V prípade problémov, ktoré by zabraňovali plnej elektrifikácií, bude automobilka aj naďalej predávať aj autá so spaľovacím motorom. Prekážkou by mohla byť napríklad nedostatočná infraštruktúra nabíjania alebo vysoké ceny elektrickej energie.

Renault Megane E-TECH Electric (Foto: Renault)
Ponuka elektromobilov Renault by mala byť dostatočne rozmanitá Foto: Renault

Dacia, ktorá je koncernovú automobilkou Renaultu, bude v elektrifikácií napredovať tiež. Dalo by sa však povedať, že to tak bude robiť na poslednú chvíľu, čiže až po roku 2030. Bude tomu tak hlavne z toho dôvodu, že Európska únia má v pláne v roku 2035 zastaviť predaj áut so spaľovacím motorom.

V súčasnosti je trendom, že čoraz viac európskych výrobcov si kladie relatívne podobné ciele. Na jednej stane by mali komunikovať svoje závery, na strane druhej reagovať na vládne ciele a emisné požiadavky Európskej únie.

A na čo sa môžeme tešiť?

Rovnako by sme z elektrických plánov Renaultu mohli vyzdvihnúť aj uvedenie úplne nového elektromobilu Renaultu Megane E-Tech Electric a nového Renaultu Kangoo Van E-Tech Electric.

Renault Kangoo bude vyrábaný  vo francúzskom Maubeuge spoločne s niekoľkými derivátmi. Spomeňme napríklad Mercedes-Benz eCitan a osobnú dodávku Mercedes EQT. Nissan tu bude vyrábať svoj Townstar EV.

Okrem iného plánuje Renault aj úžitkové elektromobily | Foto: Renault

Hovorilo sa aj o pripravovanom Renaulte 5, ktorý by mal byť úplne novým elektromobilom inšpirovaným retrom. Celkovo by sme sa do roku 2025 mali dočkať štyroch nových elektromobilov.

Renault nie je výnimkou

K rovnakému kroku ako Renault sa už zaviazalo viacero značiek. Od roku 2030 bude plne elektrický aj Rolls-Royce, Peugeot, Volvo, FIAT či Mini. Na najväčšom trhu prestane modely so spaľovacím motorom predávať aj Honda.

Niektorí to chcú stihnúť ešte skorej. Napríklad DS Automobiles bude predávať len plne elektrické modely už od roku 2024. Pre Jaguar bude zlomovým rok 2025 a Opel si pre Európu určil rok 2028.

Náš tip
Predaj elektromobilov v EÚ napreduje čoraz rýchlejšie. Do roku 2025 predstihne benzínové autá
15. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+