MojElektromobil

Plná elektrifikácia MINI nastane v roku 2030. Značka koncernu BMW Group vtedy ukončí predaj spaľovacích modelov, v roku 2027 chce predávať 50% elektromobilov.

Elektrifikácia značky Mini

Oficiálny plán, ako dosiahnuť tento ambiciózny cieľ, má podľa portálu Der Spiegel automobilka predstaviť v priebehu najbližšieho týždňa. Pôjde tak o prvú značku z koncernu BMW Group s plánom úplnej elektrifikácie modelov. Okrem Mini koncern združuje značky BMW a luxusný Rolls-Royce Motor Cars. BMW už má aktuálne v ponuke viacero plug-in hybridných a aj elektrický model.

Kedže je Mini zamerané na špecifickú časť trhu a predáva relatívne malé množstvo vozidiel, bude preň jednoduchšie elektrifikovať produkty. Ponúka len tri modely (Cooper, Clubman a Countryman) a v nich rôzne druhy pohonov, alebo verziu bez strechy (convertible).

Aktuálne jediný elektromobil v ponuke Mini je Mini Cooper SE, ktorý sme v minulom roku otestovali. Okrem elektrifikácie aktuálnych modelov má značka v pláne priniesť na trh elektrický crossover a ukázala aj koncept autonómnej elektrickej dodávky.

2020 Mini Cooper SE (24)
2020 Mini Cooper SE (24)

Koniec spaľovacích vozidiel po svete

Termín Mini pre ukončenie predaja spaľovacích vozidiel je v súlade s termínom nemeckej vlády (2030). Rovnaký rok si dala za cieľ aj vláda Spojeného kráľovstva, ktoré je domovom značky Mini. K tomuto cieľu sa zaviazali aj ďalšie európske a americké štáty.

Čína (najväčší trh pre BMW a najväčší automobilový trh sveta) má cieľ ukončenia predaja čisto spaľovacích vozidiel do roku 2035. Stále však bude povolené predávať klasické hybridné, alebo benzínové a naftové automobily. Okrem vlád ohlasujú koniec výroby/predaja spaľovacích vozidiel aj automobilky.

Nedávno tak urobila švédska značka Volvo. Jaguar ohlásil plnú elektrifikáciu už v roku 2025 a americký General Motors (GM) v roku 2035.

Koncept elektrickej autonómnej dodávky - MINI Vision Urbanaut (Foto: MINI)
Koncept elektrickej autonómnej dodávky – MINI Vision Urbanaut (Foto: MINI)

Značka BMW nekončí so spaľovacími modelmi

BMW zatiaľ neohlásila koniec predaja, ani vývoja čisto spaľovacích modelov. Bola však jednou z prvých automobiliek s elektromobilmi na trhu. V roku 2009 začala vyrábať elektromobil Mini E, neskôr do portfólia pridala model BMW Active E, čo bol model radu 1 prerobený na elektrický pohon.

V roku 2013 prišlo na trh vozidlo BMW i3, čo bol prvý elektromobil BMW od základov vyvíjaný ako elektromobil. Malo veľmi netradičný dizajn pre BMW, no model sa veľmi dobre predával a dodnes si ho chváli množstvo majiteľov, hlavne kvôli jeho praktickosti.

BMW v roku 2018 sľubovalo príchod 12 čisto elektrických modelov do roku 2025. Dnes však má v ponuke len jeden elektromobil – BMW iX3 a aktuálne testuje luxusné elektrické SUV BMW iX. Uvidíme, čo sa spoločnosti podarí do roku 2025. Predaje elektrifikovaných vozidiel v Európe rastú exponenciálnym tempom.

15. marca 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+