MojElektromobil

Predaje elektromobilov v Európe v januári 2021 príjemne prekvapili. Až 14% predstavovali nabíjateľné autá a predalo sa 5,6% čistých elektromobilov. Pozrite si detailnejšie dáta.

Predaje elektromobilov v Európe

V Európe sa v minulom mesiaci predalo až 112 tisíc áut (+50%) do zásuvky. Plug-in hybridné vozidlá zvýšili predaje o 85% oproti januáru 2020 a predbehli čisté elektromobily (nárast +18%). Zo 112 tisíc sa predalo 58% plug-in hybridov a 42% elektromobilov. Informuje o tom portál Cleantechnica.

Už v prvom mesiaci roka nabíjateľné autá (14%) predbehli celoročný podiel z roku 2020 (11%) a zdvojnásobili predaje z minulého januára (6,6%). Celkové predaje osobných vozidiel poklesli medziročne o 26%, avšak podiel elektromobilov na celkových predajoch bol v januári 5,6%.

Hviezdili plug-in hybridy

Veľa elektromobilov má stále obmedzený dojazd a zákazníci sa ich boja. Je preto prirodzené, že keď vlády aj automobilky tlačia na predaje áut do zásuvky, väčšou istotou pre ľudí je auto so spaľovacím motorom.

V januári 2021 plug-in hybridy porážali elektromobily v predajoch. Prvý v rebríčku je Volvo XC40 PHEV a na 4.mieste sa umiestnil plug-in hybrid BMW 330e (náš test). Na druhej priečke sa umiestnil Renault Zoe, na tretej Kia Niro EV a na piatej elektrický hatchback Volkswagen ID.3. Tesla Model 3 vôbec nefiguruje v rebríčku top 20 najpredávanejších áut.

V rámci všetkých osobných áut sa najviac darilo modelom (1.) Toyota Yaris, (2.) Peugeot 208, (3.) Dacia Sandero a Volkswagen Golf sa umiestnil na štvrtom mieste. Zákazníci VW Golf a Renault Clio pravdepodobne vo väčšej miere prešli k elektrickým konkurentom VW ID.3, resp. Renault Zoe.

Pozrite si top 20 najpredávanejších áut s plug-in hybridným a elektrickým pohonom v Európe v januári 2021:

Predaje elektromobilov a plug-in hybridov v Európe - január 2021 (Zdroj: EVvolumes)
Predaje elektromobilov a plug-in hybridov v Európe – január 2021 (Zdroj: Cleantechnica/EV Volumes)
28. februára 2021
Zdroj:

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+