MojElektromobil

Volvo má s prechodom na elektromobily veľké plány. Plánujú, že v roku 2025 bude polovica ich predajov v zastúpení plne elektrických áut. Veľké zmeny sa dejú v belgickej fabrike Gent, kde chcú v roku 2022 vyrábať až 60 % elektromobilov. Dosiahnuť to samozrejme chcú novými modelmi, pričom v poradí druhý elektromobil Volvo predstavia už v marci.

Rovnako ako už predávaný elektromobil Volvo XC40 Recharge, aj tento bude postavený na špeciálnej platforme Compact Modular Architecture (CMA). Skutočnú modularitu potvrdzuje aj fakt, že použitá môže byť ako pri benzínových modeloch, tak aj plug-in hybridných a nakoniec aj pre plne elektrické vozidlá. Momentálne sa vyrábajú v spomínanej fabrike Gent, kde chcú v budúcom roku vyrábať viac ako polovicu čisto elektrických modelov. Automobilka má veľké plány aj do ďalších rokov. Napríklad v roku 2025 majú tvoriť polovicu ich predaných elektromobily.

O novom modely nechce Volvo odhaľovať viac detailov až do plného predstavenia. Čo sa týka samotných špecifikácií, tak tie zostávajú absolútnym tajomstvom. Podľa všetkého by ale malo ísť modelovo o mierne upravenú verziu už existujúceho XC40 Recharge. Konkrétne máme čakať cupé-crossover verziu. Aj z tohto dôvodu je veľmi pravdepodobné, že z pohľadu parametrov nemusíme čakať veľké zmeny. Volvo XC40 Recharge je vybavené dvomi elektromotormi s kombinovaným výkonom 300 kW a krútiacim momentom 660 Nm. Batéria má kapacitu 78 kWh, vďaka čomu je možné počítať s dojazdom 418 kilometrov podľa WLTP.

11. januára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+