MojElektromobil

Automobilka Jaguar Land Rover predstavila dôležitý plán, v ktorom počíta s maximálnym nasadením smerom k elektromobilite. Jaguar a Land Rover sa síce vydajú odlišnou cestou, spoločne však chcú dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2039. Aj preto si od roku 2025 budeme môcť kúpiť vozidlá Jaguar iba ako elektromobily.

Nová stratégia britskej automobilky, ktorú vlastní indická spoločnosť Tata Motors, sa volá Reimagine a vo veľkom sa orientuje smerom k zelenej budúcnosti. Vozidlá značiek Jaugar a Land Rover sa považujú za luxusné, no každá sa vydáva iným smerom. Aj napriek tomu ale idú za jedným cieľom budúcej elektrifikácie a znižovaním emisií. Už teraz ponúkajú elektromobil Jaguar I-Pace a Land Rover sa zatiaľ vydáva cestou plug-in hybridných modelov. Do roku 2030 majú priniesť obe automobilky všetky modely aj v plne elektrickej verzii: „Jaguar a Land Rover ponúknu čisto elektrický pohon, model po modeli, do roku 2030,“ píše sa v oficiálnej tlačovej správe.

Jaguar iba elektromobily

Land Rover sa teda klasických verzií so spaľovacím motorom len tak skoro nezbaví. Už teraz je isté, že v roku 2030 budú stále v ponuke. Popri nich si ale budete môcť vybrať aj z plne elektrických verzií, čiže voľba konkrétnej motorizácie bude iba na zákazníkovi. Už v roku 2024 sa ale dostane do predaja prvý elektromobil od Land Rover.

Jaguar na to ide výrazne odvážnejšie. Už v roku 2025 bude celá ich ponuka pozostávať iba z elektromobilov. „Do polovice tohto desaťročia prejde Jaguar renesanciou, aby sa zjavil ako čisto elektrická luxusná značka s dramaticky krásnym novým portfóliom emocionálne pútavých dizajnov a priekopníckych technológií novej generácie,“ uvádzajú v oficiálnej správe. Slová smerom k elektrifikácii sú veľmi odvážne a tak sme zvedaví, čo v najbližších rokoch prinesú.

jaguar i-pace elektromobily
Jaguar I-Pace | Zdroj: Electrek.co

Pokus s vodíkom

Plány sú samozrejme dlhodobé a s jasne stanoveným cieľom. V roku 2039 má byť Jaguar Land Rover uhlíkovo neutrálny: „Cieľom Jaguar Land Rover je dosiahnuť nulové uhlíkové emisie naprieč dodávateľským reťazcom, produktmi a prevádzkami do roku 2039. Ako súčasť tejto ambície sa spoločnosť rovnako pripravuje na očakávaný prechod k čistým palivovým článkom v súlade s rozvíjajúcou sa hydrogénovou ekonomikou.“

Dosiahnuť tento cieľ nebude jednoduché, no automobilka sa pripravuje na viacero rôznych scenárov. Jaguar Land Rover ešte úplne nezatrhol cestu vodíkových elektromobilov. Automobilka dokonca uvádza, že sa pripravuje na očakávaný prechod k čistým palivovým článkom, teda vývoj posúvajú aj týmto smerom. Aktuálne na palivových článkoch a konkrétnych modeloch áut intenzívne pracujú, pričom prvé prototypy chcú dostať na cesty v Spojenom kráľovstve v najbližších 12-tich mesiacoch.

Stratégie Reimagine počíta aj s urýchľovaním inovácií v oblasti materiálov, vývoja, výroby či služieb. Plánujú vynaložiť až 2,5 miliardy eur ročne do spomínaných investícií v oblasti elektrifikácie a služieb súvisiacich so službami konektivity. Tie majú spríjemniť skúsenosť zákazníkov a zároveň zdokonaliť ekosystém pri užívaní vozidla.

Konkurencia je už rozbehnutá

Jaguar má vytvorený dobrý základ už s prvým elektromobilom Jaguar I-Pace, no konkurenčné automobilky skúšajú svoje technológie v praxi s viacerými modelmi a aj výrazne dlhší čas. Príkladom je napríklad koncern Volkswagen Group, ktorý rozbieha platformu MEB pri elektromobiloch Volkswagen ID.3 a Volkswagen ID.4. Veľmi dobre posúva technológie Hyundai a KIA s platformou E-GMP, na ktorej bude postavený aj model Hyundai IONIQ 5 s dojazdom cez 500 kilometrov a 230 kW nabíjaním. Minulý rok svoju ponuku predstavil a pustil do terénu PSA Group s viacerými modelmi, napríklad Peugeot e-208, DS 3 E-Tense Crossback a iné.

15. februára 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+