MojElektromobil

Vyzerá to tak, že elektromobilom sa zatiaľ darí viac ako sa očakávalo. Predaj elektromobilov v EÚ a Spojenom kráľovstve napreduje. Konkrétne čísla nám priniesol vo svojom príspevku electrek.

Snaha sa koncentruje predovšetkým v zámorí

Skutočnosti, že elektromobily naberajú na popularite, môžeme ďakovať predovšetkým výrobcom automobilov a zákonodarcom v zámorí. Ich snaha sa odzrkadlila aj na novej štúdií, ktorá zistila, že predaj elektromobilov v EÚ a v Spojenom kráľovstve napreduje. Môžeme očakávať, že na základe záväzkov výrobcov automobilov a prísnym emisiám CO2 spoločne s klesajúcimi nákladmi na výrobu elektromobilov sa v Európskej únií predaj elektromobilov vyšplhá nad hodnoty predaja benzínových áut.

Mercedes-Benz EQS TEST
Budúcnosť je spojená s elektromobilmi. Foto : Radovan Hlôška

Rok 2021 bol v prípade predaja elektromobilov rozhodne skvelým rokom. Platí to aj  napriek tomu, že tento segment na automobilovom trhu stále zaostáva. Začíname sa dozvedať informácie o predajoch za minulý rok v Číne, v USA a v EÚ. Na základe nich sa predaj elektromobilov medziročne v podstate zdvojnásobil.

Predaj elektromobilov v EÚ a Spojenom kráľovstve napreduje

Spoločne s viac ako 30 novými elektromobilmi, ktoré by mali prísť na trh v priebehu tohto roka, by mohol nastať čas na prechod na elektromobil. Pravdepodobne však bude potrebné vyhnúť sa šialeným prirážkam od predajcov elektromobilov, ktorí sa snažia čo najviac využiť aktuálny dopyt.

Rovnako ako výrobcovia v Amerike, tak aj tí európski začali do svojich ponúk zaraďovať plne elektrické autá. Všetky sľubujú, že do roku 2030 bude ich výroba plne elektrická. Svoju úlohu však zohrávajú aj mestá Európskej únie a Spojeného kráľovstva, ktoré rozvíjajú svoju nabíjaciu infraštruktúru bleskovým tempom. Rozhodne by sme mali spomenúť, že v podstate všetky tieto mestá postupne zavádzajú verejnú dopravu bez emisií.

Vo výsledku môžeme byť svedkami toho, že dopyt v zámorí už začína presahovať ponuku. Plne elektrická budúcnosť sa teda stáva realitou. Predaj elektromobilov rastie a postupom času sa približuje k  cenovej parite s tradičnými spaľovacími autami. Vodiči v Európskej únií a v Spojenom kráľovstve sú teda náchylní na ich kúpu viac ako kedykoľvek predtým. Rozhodnutie opustiť naftu a benzín sa stáva jednoduchším.

Štúdia potvrdila, že predaj elektromobilov by mohol v roku 2025 predbehnúť predaj benzínových áut

Spoločnosť Budiness Green informovala o svojej novej štúdií realizovanej pre priemyselnú alianciu. Štúdia je popisovaná ako skupina 45 výrobcov, operátorov, užívateľov dopravy a organizácií občianskej spoločnosti. Aliancia v nej hodnotí mieru zavádzania elektromobilov, trhové podiely a regulačné prostredie na európskych automobilových trhoch vrátane trhov Veľkej Británie, Francúzska, Holandska, Talianska, Španielska, Nemecka a Poľska.

Štúdia vo svojom úvode poznamenáva, že počiatočné náklady sú pre spotrebiteľov najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní o kúpe nového auta.

Globálne štúdie už v minulosti ukázali, že vlastníctvo elektrického auta je z dlhodobého hľadiska lacnejšie ako vlastnenie benzínového alebo naftového auta. Obstarávacie náklady však ostávajú prekážkou hlavne pre priemerných spotrebiteľov, ktorí myslia na kúpu elektromobilu bez toho, aby sa oboznámili s technológiou a jej výhodami.

V poslednej dobe však ceny batérií, rovnako ako aj ďalších kľúčových komponentov, reálne klesli, pričom sa predpokladá, že tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti. Vďaka tomuto vývoju sa očakáva dosiahnutie želanej cenovej parity so spaľovacími autami do roku 2025.

Kedy sa teda elektromobily dotiahnu na benzínové autá?

Ak by sme sa ale vrátili k štúdií, ktorú sme si spomenuli v úvode, tak v nej  sa predstavil scenár, v ktorom sa cenová parita má dosiahnuť až v roku 2028. V dôsledku toho štúdia odhaduje, že predaje elektromobilov by mali dosiahnuť viac ako 50 percentný podiel na trhu, čím by sa elektrické autá presadili ako najvyhľadávanejšia možnosť už v roku 2025.

Náš tip
Predaje elektromobilov na Slovensku: Štatistiky od januára do novembra 2021
14. januára 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+