MojElektromobil

Huyndai sa pred pár dňami prostredníctvom tlačovej správy pochválil, že v máji 2022 bol lídrom v predaji batériových elektromobilov na Slovensku. Vychádzal pritom zo štatistík Zväzu automobilového priemyslu SR (ZAP), kde ma v kategórii elektromobilov evidovaných 29 vozidiel. Prirodzene sme boli zvedaví, ako máj vyzeral v prípade ostatných značiek, a koľko elektromobilov sa vlastne na Slovensku predalo spolu.

Predaje elektromobilov sa Slovensku v máji 2022 dosiahli približne 2,1% trhový podiel. Podľa údajov Zväzu automobilového priemyslu SR sa v danom mesiaci predalo 143 elektromobilov, a to z celkového počtu 6650 vozidiel všetkých typov pohonu. Hyundai bol skutočne lídrom, hoci treba povedať, že vzhľadom na slovenské čísla išlo o skutočne veľmi tesné víťazstvo. Rozdiel medzi prvým a druhým miestom bol len 3 predané elektromobily – 29 verzus 26 kusov.

Je vhodné pripomenúť, že údaje ZAPu sledujú len vozidlá, ktoré boli predané cez oficiálnych slovenských distribútorov, preto je pravdepodobné, že elektromobilov na našich cestách pribudlo o trochu viac. Chýbajú tu napríklad akékoľvek modely značky Tesla. Do tabuliek sa jednoducho nedostávajú vozidlá, ktoré boli dovezené zo zahraničia, čo je veľmi populárna metóda.

Počet predaných elektromobilov na Slovensku výrazným spôsobom nerastie. Spôsobené je to najmä chýbajúcim stimulom vo forme akejkoľvek podpory zo strany štátu. Na túto skutočnosť už dlhodobo upozorňujú viaceré subjekty, vrátane Jaroslava Hercoga, riaditeľa spoločnosti Škoda Auto Slovensko či prevádzkovateľov nabíjacích sietí, ktorí túto smutnú realitu pripomenuli aj na Salóne Elektromobilov 2022 v Bratislave. Za európskym priemerom jednoducho zaostávame, a to výrazne.

Vráťme sa však ešte na chvíľku k číslam na máj 2022. Dvojcifernú hranicu pri počte predaných elektromobilov prekročili štyri značky – Hyundai (29 ks), ŠKODA (26 ks), KIA (22 ks) a Mercedes-Benz (17 ks). Kompletný prehľad za máj 2022 nájdete v tabuľke nižšie. Počas prvých piatich mesiacov roka 2022 sa na Slovensku predalo 533 batériových elektromobilov, čo z celkového počtu predaných áut všetkých typov pohonu predstavuje približne 1,6%.

AUDI 7
BMW 7
CITROEN 3
CUPRA
DACIA 2
DFSK 1
DS 1
FIAT
FORD 2
HONDA
HYUNDAI 29
JAGUAR 1
JEEP
KIA 22
LAND ROVER
LEXUS
MAN
MAZDA 1
MERCEDES-BENZ 18
MINI 2
MITSUBISHI
NISSAN 1
OPEL 2
PEUGEOT 7
PORSCHE
RENAULT 3
SEAT
ŠKODA 26
SSANG YONG
SUBARU
SUZUKI
TOYOTA
VOLKSWAGEN 2
VOLVO 6
Total 143

 

 

16. júna 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+