MojElektromobil

Ľudia mali vždy pred novými technológiami nejaké obavy. Či to bol prechod z koní na spaľovacie autá, z čiernobielych televízorov na farebné alebo aktuálne zo 4G sietí na 5G. Niečo podobné sa teraz deje aj v súvislosti s elektromobilmi. Na Slovensku je to obzvlášť viditeľné, prteože tu prevládajú rôzne dezinformácie a ľudia sa elektromobilov boja. Je to hlavne z dôvodu, že nemajú dostatok informácií. Slovensko je v rámci krajín EÚ na absolútnom chvoste v súvislosti s kúpou nových elektromobilov. Predáva sa ich u nás najmenej.

Magická hranica 5 percent

Kľúčovým bodom zlomu je to, že aspoň 5 percent predajov nových áut sú elektromobily. Túto hranicu už prekročilo 31 krajín. Najviac ich pochádza z Európskej únie, no ide napríklad aj o veľké trhy ako USA či Čína. Na tému upozornil portál Bloomberg. Prekročenie hranice 5 percent je bodom zlomu, ktorý signalizuje začiatok masového predaja. Najväčšie rozšírenie nastalo v minulom roku, kedy sa elektromobily rozšírili už na 4 kontinenty.

Mohlo by vás zaujímať:

Všetky nové technológie zažívajú adoptáciu v rámci určitej krivky, nikdy to nie je priamka. Predaje vzrastajú rýchlo najmä na začiatku, pokojne to môže byť aj o stovky percent. Neskôr sa dostanú do vlny akceptácie v hlavnom prúde. Prechod závisí od prekonania počiatočných prekážok, ako napríklad náklady, nedostatok infraštruktúry či skeptický pohľad spotrebiteľov. Akonáhle nastane bod zlomu a dostatočný predaj, bude to maž už len pozitívny cyklus. Viac elektromobilov znamená, že ich viac ľudí vníma ako hlavný prúd, automobilky sú ochotnejšie viac investovať a nabíjacia infraštruktúra sa rozrastá.

Nórsko ďaleko vpredu

Tabuľka nižšie obsahuje veľmi zaujímavé údaje. Prvou krajinou, ktorej sa podarilo prekonať magickú hranicu 5 percent, je samozrejme Nórsko. To nie je žiadnym prekvapením. Zaujímavé je to, že sa to podarilo už pred viac ako 10 rokmi, a to v treťom kvartáli roku 2013. Druhou krajinou, ktorá túto hranicu prekonala, bolo Holandsko, stalo sa to až o 5 rokov neskôr. Na Slovensku nás tento moment ešte len čaká a vzhľadom na aktuálne čísla to vyzerá, že spomedzi krajín EÚ budeme na absolútnom chvoste.

predaje elektromobilov
Zdroj: Bloomberg

Čo sa týka tých najväčších trhov, dôležitá je napríklad Čína. Tá hranicu piatich percent prekonala v roku 2020 a momentálne tam majú elektromobily viac ako 23-percentný podiel na trhu. Celkovo ich tam jazdí viac ako 1,8 milióna, čo je veľmi slušné číslo. Na celom svete momentálne jazdia približne 3 milióny elektromobilov.

 

V rámci veľkých európskych trhov napríklad Nemecko prekročilo dôležitú hranicu v roku 2020 a momentálne ja podiel elektromobilov na nemeckom trhu takmer 20-percentný. V minulom roku sa do spoločnosti s viac ako 5 % predajom elektromobilov dostali krajiny ako Bulharsko, Taliansko, Grécko či Thajsko.

Ako je na tom Slovensko?

Ako sme už spomínali vyššie, situácia je celkom biedna. No aj u nás majú predaje elektromobilov vzostupný charakter. Začiatkom tohto roka už na Slovensku jazdilo viac ako 10-tisíc elektrických vozidiel. Zvyšujúci sa záujem Slovákov o elektromobily potvrdzuje aj to, že z tohto celkového počtu bolo až 4000 registrovaných len v minulom roku. Očakávame, že v roku 2024 to bude podstatne viac. V roku 2022 napríklad pribudlo 2300 elektromobilov, v roku 2021 ich bolo 1400. Podrobnejšie informácie nájdete v článku Počet elektromobilov na Slovensku prekročil hranicu 10 000 kusov.

Náš tip
Exkluzívne: Na okruhu sme otestovali najvýkonnejšie Porsche všetkých čias – Porsche Taycan Turbo GT
14. apríla 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+