MojElektromobil

Salón Elektromobilov 2023 Bratislava priniesol množstvo zaujímavých informácií, diskusií, prednášok a prezentácií. Na pódiu sa v diskusii stretli aj zástupcovia popredných nabíjacích sieti pre elektromobily ZSE Drive a GreenWay, ako aj reprezentant Slovnaftu, ktorému nabíjanie elektromobilov tiež nie je cudzie. Prezradili aký je stav nabíjacej infraštruktúry v roku 2023 a venovali sa aj blízkej budúcnosti.

V textovej forme vám prinášame všetky kľúčové informácie z jeho vystúpenia. Video v plnom rozsahu nájdete priložené na konci článku.

Salón Elektromobilov 2023 | Zdroj: Michal Lauko
 • Na Slovensku máme v prevádzke 1576 nabíjacích bodov, čo je vzhľadom na počet elektromobilov na našich cestách plne dostačujúce. Peter Badík za GreenWay uvádza, že Slovensko je priam prestavané nabíjací stanicami a na jedno DC nabíjacie miesto pripadá približne 20 elektromobilov. V Poľsku je to približne 50 elektromobilov a odzrkadľuje sa to aj na ich využívaní, ktoré je na Slovensku približne polovičné. Vo Francúzsku na jedno DC nabíjacie miesto vychádza 200 elektromobilov.
 • Slovensko má z európskych krajín najviac nabíjacích miest vzhľadom na počet elektromobilov. Napriek tomu stále existujú miesta (regióny), kde by bolo vhodné zlepšiť pokrytie.
 • Výzva na podporu budovania nabíjacích staníc pre mestá a obce má veľký potenciál, no dôležité je, aby prebiehala administratívne hladko.
 • Rastislav Žembery zo ZSE Drive sa obáva, že zo strany miest a obcí nemusí byť dostatočne veľký záujem o využitie podporného mechanizmu na vybudovanie nabíjacích staníc, pretože to znamená povinnosti a pracú navyše.
 • Slovnaft prevádzkuje aktuálne 17 nabíjacích staníc, do prevádzky plánuje uviesť ďalších 10 s výkonom aspoň 150 kW, čo by znamenalo, že približne každá desiata čerpacia stanica bude obsahovať nabíjačku pre elektromobil. V roku 2023 ale nepribudne žiadna nová nabíjacia stanica. Výraznejšie investície do rozširovania mali byť pozastavené z finančných dôvodov – solidárny príspevok z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií.
 • Postaviť nabíjací bod podľa Petra Badíka z GreenWay trvá v priemere 2 roky. Upozorňuje na veľmi pomalé a netransparentné procesy pre zapojenie nabíjacích staníc do sietí – zistiť kto má „naťahané siete a infraštruktúru“ je niekedy aj vecou pol roka.
 • Miroslav Mrzula za Slovnaft upozorňuje, že okrem zložitej byrokracie sú problémom aj fixné náklady, hlavne za rezervovanú kapacitu – 750 až 800 € mesačne. Pri počte zákazníkov, ktorí nabíjačky Slovnaftu využívajú, to jednoducho nie je rentabilná prevádzka.
 • ZSE Drive do prevádzky v roku 2023 uvedie „niekoľko desiatok nabíjacích staníc“. Pôjde napríklad o diaľničný hub pri Žiline, pribudnú nabíjacie stanice v Leviciach, Komárne, Šahách, v Pezinku či v obci Zlaté Klasy. Plánuje aj posilniť vybrané krajské mestá. Na rad by mali prísť Nitra, Banská Bystrica a napríklad aj taký Poprad. V roku 2024 to má byť „ešte výrazne, výrazne viac“.
 • GreenWay sa bude zameriavať na budovanie nabíjacích hubov, niektoré nabíjacie miesta s veľmi nízkym využitím budú vyradené z prevádzky.
Salón Elektromobilov 2023 | Zdroj: Michal Lauko
 • Rastislav Žembery zo ZSE Drive vysvetľuje, že na Slovensku zo strany štátu chýba podpora. Napríklad na budovanie wallboxov, ktorá je bežná v zahraničí (napr. aj v Českej republike), chýba podpora na elektromobily a chýba aj legislatívna podpora napríklad možnosť dať domáce nabíjanie firemného auta do firemných nákladov. Na chýbajúcej podpore zo strany štátu sa zhoduje aj Miroslav Mrzula za Slovnaft, ktorý vníma skôr zbytočné komplikácie.
 • Peter Badík z GreenWay pripomína, že Slovensko je na chvoste v predajoch batériových vozidiel a pre rozbehnutie trhu by dobrým impulzom boli dotácie. Štát by však mal pracovať aj na zjednodušení súčasných byrokratických procesov.
 • Tam, kde GreenWay nakupuje elektrickú energiu od dodávateľa nakupuje energiu s garanciou pôvodu z obnoviteľných zdrojov – dodávateľ garantuje priamo od ktorej veternej, vodnej či slnečnej elektrárne energiu kupuje. Pri podružnom pripojení na to nemá dosah, no pomer takéhoto typu pripojenia znižuje.
 • ZSE Drive má všetky svoje nabíjacie stanice na odberných miestach kryté vlastným zdrojom energie – 2 vodné elektrárne (Jelšovce a Nitra), ktoré plne pokrývajú terajšiu spotrebu.
 • ZSE Drive neplánuje meniť svoje roamingové nabíjanie a považuje ho za vhodne navrhnuté – 9€/hod na AC konektore a za 25€/hod za DC a UFC konektoroch.
 • Nabíjanie na staniciach v pôsobení Slovnaftu prebieha cez aplikáciu Plugee, ktorá pokrýva 6 krajín a približne 250 nabíjacích staníc.
 • GreenWay má roamingové nabíjanie takmer v každej krajine EÚ (chýba možno 1 alebo 2). V rámci programov Energia Plus a Energia Max uplatňuje princíp, kedy zákazník nabíja za rovnaké ceny ako na Slovensku. V lete 2023 spúšťa veľkú akciu s 50 % zľavou z mesačného poplatku a uzatvoril aj partnerstvo s IONITY.
 • Pri cestovaní do Chorvátska odporúča ZSE Drive využívať smer cez Rakúsko, kde je lepšie pokrytie ako v Maďarsku. V samotnom Chorvátsku je dobré pokrytie vďaka IONITY a HEP.
Salón Elektromobilov 2023 | Zdroj: Michal Lauko
 • ZSE Drive ako prevádzkovateľ nabíjacej siete je otvorený spolupráci s akýmkoľvek partnerom. Na Slovensku cez kartu ZSE Drive nabijete napríklad v sieti GreenWay či na staniciach LIDL a IONITY. Nabíjanie v rámci siete Mol momentálne funguje jednosmerne – zákazníci Mol (nabíjačky Slovnaft) nabijú na staniciach ZSE Drive, no opačne to z technických dôvodov v pozadí celého systému zatiaľ nefunguje. Vyriešené by to malo byť v roku 2023.
 • Plug & Charge je komplexnou témou a reálne treba zjednotiť operátorov, nabíjacie technológie a systémy aj výrobcov áut – tisíce kombinácií. Dôležité je súčasne zachovať konkurencieschopnosť jednotlivých operátorov. Okrem toho do rovnice vstupuje aj otázka kybernetickej bezpečnosti pri takto veľkom počte vzájomných prepojení. Potrebné je aj zavedenie jednoduchej možnosti pre výber preferovaného prevádzkovateľa pre nabíjanie.
 • Peter Badík za GreenWay upozorňuje na hystériu okolo takzvaného „zákazu predaja spaľovacích áut“. Zdôrazňuje, že nejde o žiaden priamy zákaz. Deje sa to, že automobilky majú emisné limity, kedy pri flotile vozidiel, ktoré uvádzajú na európsky trh musia dodržiavať určitý priemer emisií CO2 na kilometer. Tento systém je zavedený od roku 2009 a postupne sa prípustná hodnota znižuje. Dneska je 95 gramov CO2 na 1 km. Za prekročenie tohto limitu sa platí „pokuta“. V roku 2035 sa tento priemer uvedených vozidiel má znížiť na 0 gramov. Reálne teda bude možné predávať autá so spaľovacími motormi, akurát sa to prejaví na poplatkoch, s ktorými sa automobilky nejakým spôsobom budú chcieť vysporiadať – napríklad prenesením do vyššej ceny vozidla. Len pre predstavu, v roku 2022 bol priemer nových predaných áut na Slovensku 140 gramov, čo je stále nad limitom bez penalizácie (spomínaných 95 gramov).
 • ZSE Drive upozorňuje, že zavádzanie platobných terminálov pre priamu platbu kartou za nabíjanie, situáciu pre prevádzkovateľov komplikuje z finančného hľadiska – investícia do samotného terminálu, mesačný poplatok za jeho využívanie, ako aj poplatky za transakcie sú v priamom rozpore so snahami o poskytovanie čo najlacnejšieho nabíjania. Pri tomto spôsobe platby zákazníci prichádzajú o niektoré výhody – dynamické tarify, informácie o nových lokalitách a akciách, ktoré zobrazuje aplikácia prevádzkovateľa a podobne.
1. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+