MojElektromobil

Salón Elektromobilov 2023 Bratislava priniesol množstvo zaujímavých informácií, diskusií a prednášok. Medzi účastníkmi akcie už tradične nechýbal Ing. Július Száraz zo spoločnosti EV-GP, ktorý do detailov prebral tému fotovoltických systémov, batériového úložiska a návratnosti takejto investície.

Značná časť prezentácie sa venuje prehľadu vecí, na ktoré si treba dávať pozor pri výbere firmy pre inštaláciu fotovoltiky. Do pozornosti dáva aj špecializované články “Od slnka po zásuvku”, ktoré tému fotovoltiky rozoberajú do najmenších detailov.

V textovej forme vám prinášame všetky kľúčové informácie z jeho vystúpenia. Video v plnom rozsahu nájdete priložené na konci článku.

Salón Elektromobilov 2023 | Zdroj: Michal Lauko
 • Fotovoltika sa v ostatnej dobe stala veľmi populárnou, čo spôsobilo, že vzniklo množstvo firiem, ktoré v tejto oblasti pôsobia, no neorientujú sa v nej tak, ako by bolo vhodné.
 • V niektorých prípadoch dochádza priamo k zavádzaniu zákazníka. Akonáhle je fotovoltika pripojená na distribučnú sústavu, musí to byť spravené so súhlasom. Menej seriózne firmy zvyknú zákazníkom tvrdiť, že to nie je nutné, pretože pretoky do siete zablokujú, nie je reálnym riešením a ľahko môže spôsobiť problémy – poisťovňa bude vždy pýtať všetky potrebné papiere!
 • Ak firma alebo živnostník realizuje inštaláciu fotovoltických systémov, mal byť mať príslušné osvedčenia a certifikácie.
 • Nikdy nesúhlaste s montážou skôr ako máte uzatvorenú zmluvu s distribučnou spoločnosťou – môžete dostať podmienené stanovisko alebo dokonca rovno zamietavé stanovisko. Počkajte si preto na zmluvu a od firmy vyžadujte dodržanie všetkých podmienok pripojenia.
Zdroj: Ing. Július Száraz, EV-GP
 • Neodborná inštalácia môže vyústiť až do kritických situácií ako sú požiare – vznik skratu. Pozornosť treba venovať bezpečnej inštalácií od ťahania káblov, izolácie až po dodržiavanie noriem – Požiarna bezpečnosť stavieb. Trvalá dodávka elektrickej energie pri požiari (STN 92 0203).
 • Dôležité je mať možnosť vypnúť dodávku elektrickej energie. Slúžia na to špeciálne “krabičky” – odpínač fotovoltiky. Minimálna požiadavka pre schválenie dokumentácie k fotovoltike zo strany hasičov je rozpojiteľnosť obvodu pre dosiahnutie bezpečného napätia.
Zdroj: Ing. Július Száraz, EV-GP
 • On GRID fotovoltika pracuje len vtedy, ak je pripojená do elektrickej siete – nie je elektrická sieť, tak nie je elektrika z fotovoltiky aj keď slnko svieti. Vyrába pre vlastnú spotrebu a prípadné prebytky odovzdáva do elektrickej siete alebo sa limituje tak, že nedodáva do siete.
 • Hybridné riešenia s batériovým úložiskom ukladajú prebytky v batérií. V prípade, že nie je dostatok slnečnej energie pre pokrytie aktuálnej spotreby, využíva sa práve energetická zásoba z batérie. Fungujú aj bez pripojenia na elektrickú sieť – v režime Off GRID.
 • Všetky podrobnosti o fotovoltike nájdete v špecializovaných článkov “Od slnka po zásuvku”, ktorý vznikol v spolupráci TZB (Technické zariadenia budov”.
Zdroj: Ing. Július Száraz, EV-GP
 • V súčasnosti sa využívajú tri typy chémií – NMC (nikel-mangán- kobalt), LFP (lítium-železo-fosfát) a LTO (lítium-titanát-oxid). Pri výbere je dobré poznať základné parametre, typ batérie či charakteristiky nabíjania/vybíjania. Všetky batérie spájané do polí by mali mať rovnaké parametre inak dochádza k veľkým limitáciám.
 • Batériové moduly obsahujú Battery Management System (BMS), ktorý sa stará o ochranu a balancovanie článkov, komunikáciu s meničom, meranie stavu nabitia, teploty článkov…
 • Riadiace systémy využívajúce umelú inteligenciu dokážu optimalizovať a spracovať využívanie energie – znižovanie nákladov, ochrana proti výpadkom prúdu, znižovanie rezervovanej kapacity, stráženie rezervovanej kapacity, vyrovnávanie odchýlky, priama účasť na energetickom trhu… Tieto riešenia budú pre domácnosti už čoskoro veľmi zaujímavé.
Zdroj: Ing. Július Száraz, EV-GP
 • Prípadová štúdia prepočtu ROI pre firmu: spotreba el. energie 530 000 kWh, cena medziročne narástla z 0,12 na 0,25 € / kWh, z lokálneho zdroja pokrýva 50% spotreby, navrhnuté riešenie fotovoltika za cenu 445 610 €. Návratnosť približne 6,5 roka. Celková úspora za 15 rokov pri zohľadnení inflácie aj úrokov z investície 707 751 €.
 • Rovnaká firma pri zvolení riešenia fotovoltika + batériové úložisko: počiatočná investícia 697 410 €, návratnosť 5,5 roka a celková úspora za 15 rokov 1 626 035 €.
 • V ideálnom prípade, kedy by sa zapojila aj umelá inteligencia pre optimalizovanie využívania energie a nákupy/predaj by sa návratnosť mohla znížiť už na 3,5 roka.
 • Pri rodinných domoch treba počítať s podstatne vyššou návratnosťou, no pri firmách už s ročnou spotrebou 30/40/50 MWh sa dajú dosahovať veľmi zaujímavé čísla.
Zdroj: Ing. Július Száraz, EV-GP

31. mája 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+