MojElektromobil

Mercedes-Benz posilňuje investície do výskumu a vývoja elektrických pohonov pre svoje vozidlá. Ako informuje portál Los Angeles Times, nemecká automobilka je aktuálne pripravená do svojej elektrickej budúcnosti investovať 45 miliárd dolárov. Práve toľko mala vyhradiť na dosiahnutie plnej elektrifikácie všetkých pohonných jednotiek. Tento cieľ chce dosiahnuť do roku 2030.

V silne konkurenčnom prostredí, kde sa automobilky predbiehajú v tom, kto si uchmatne čo najväčšiu časť segmentu elektrických vozidiel sa Mercedes zameriava na prostredie, v ktorom je doma. Na luxusné elektrické autá, kde ale pomerne prekvapivo v ostatných rokoch začína strácať svoj trhový podiel.

Analytička spoločnosti Edmunds, Jessica Caldwell, upozornila, že Mercedes v roku 2018 na americkom trhu držal 17% trhový podiel v segmente luxusných vozidiel, no v roku 2022 to bolo už len 13 %. Spôsobiť to mal zvýšený záujem o elektromobily značky Tesla, ktorá si získava čoraz väčší okruh zákazníkov a so svojimi modelmi už dlhší čas drží popredné priečky v predajoch.

Rastúca konkurencia

Mercedes sa musí vysporiadať s čoraz väčším tlakom zo strany svojich tradičných rivalov ako BMW, Audi, Cadillac či Aston-Martin. K tomu sa v elektrickom segmente pridávajú nováčikovia so zaujímavými modelmi, kam spadá napríklad Polestar, Lucid, Rivian a najnovšie aj rôzne čínske značky.

Generálny riaditeľ a predseda správnej rady skupiny Mercedes-Benz, Ola Källenius, verí, že automobilka si udrží svoju pozíciu lídra v technológiách a inováciách pre autá s nadčasovým luxusom aj počas éry elektrického pohonu.

Nezachádza príliš do detailov, no nemalú časť investícii bude cieliť na oblasť prelomových technológií ako je softvér, umelá inteligencia a autonómna jazda. Pripomína však, že elektromobily sú stále fyzickým produktom a vývoj nemôže prebiehať len po stránke softvéru. Elektromotory prinášajú množstvo príležitostí pre inovácie. Automobilka chce jazdu posunúť na úplne novú úroveň, čo vyžaduje obrovské investície. Do tých sa ale Mercedes púšťa naplno.

Posunutie kľúčového termínu

Napriek tomu všetkému nedávno došlo k revízii odvážnych plánov. Automobilka ešte donedávna hlásala, že do roku 2025 bude približne polovica predaných áut elektrifikovaná – plug-in hybridy a batériové elektromobily. Ako píše portál Electrive, začiatkom mája došlo k zmene a najnovšie sa termínom pre dosiahnutie tohto cieľa stal rok 2026.

Náš tip
S objednávkami na Cybertruck sa roztrhlo vrece. Čakacia doba je až 5 rokov
25. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+