MojElektromobil

Tesla v polovici júla 2023 oznámila vyrobenie prvého kusu očakávaného elektrického pick-upu Tesla Cybertruck. Došlo k tomu takmer po štyroch rokoch od prvotného odhalenia pripravovaného vozidla, pričom prvotné vyjadrenia zo strany Tesly hovorili o spustení výroby, ale aj predaja ešte pred koncom roka 2021.

Neskôr došlo k posunutiu termínu pre spustenie výroby na rok 2022, následne došlo k ďalšej korekcii, ktorá hovorila o spustení výroby koncom roka 2022 a po ďalších upresneniach sme sa do vytúženého cieľa konečne dostali v druhej polovici roka 2023.

5 rokov na pokrytie všetkých objednávok

Stále by ale malo platiť, že výroba počas zvyšku roka 2023 bude prebiehať veľmi pozvoľna a výrobné linky sa naplno začnú rozbiehať až od roka 2024. Využitie úplne celého potenciálu výrobnej kapacity Tesly sa pritom má pretaviť do 375 000 kusov elektrického picku-up ročne.

Ako informuje portál InsideEVs, záujem o Cybertruck je obrovský. Na to, aby Tesla dokázala vybaviť všetky existujúce predobjednávky, musela by vyrábať nepretržite približne 5 rokov. Aktuálne totiž existuje viac ako 1,9 miliónov aktívnych predobjednávok. Aj samotný Elon Musk pri prezentovaní finančných výsledkov spoločnosti Tesla uviedol, že s objednávkami sa roztrhlo vrece.

100 dolárová záloha

V tejto súvislosti za zmienku určite stojí to, že hranica 1 milióna predobjednávok na Cybertruck bola prekonaná už počas júna 2021. Netreba ale zabúdať na skutočnosť, že ide o nezáväzné objednávky, ktoré sú kryté len zálohou vo výške 100 dolárov. A aj táto záloha je plne vratná, takže rezervácie sa už od prvotného momentu vytvárali jedna radosť.

Veď kto by dnes nechcel pochváliť tým, že má objednaný Cybertruck od Muska. Počet ľudí, ktorí majú reálny záujem o kúpu Cybertrucku preto môže byť dramaticky nižší, než je počet vytvorených objednávok.

Veľkou otázkou zostáva aj to, či bude novinka dostupná pre európsky trh. Rezervácia sa zatiaľ síce dá vykonať aj z našich končín, no kvôli rozmerom a váhe by vraj Cybertruck spadal do kategórie nákladných vozidiel, čo by značne limitovalo počet potenciálnych zákazníkov. Momentálne ale nepoznáme finálne špecifikácie jeho sériovo vyrábanej verzie. Posledné informácie sú ešte z roku 2019, kedy bol predstavený prototyp.

Náš tip
Cybertruck má mnoho rezervácií. Chcú si ich držitelia tento elektromobil naozaj kúpiť?
24. júla 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+