MojElektromobil

Dopyt po pickupe Tesla Cybertruck nespomaľuje, firmá ma naň už vyše milión rezervácií. Jeho výroba sa však môže opäť posunúť na ďalší rok.

Dopyt po Tesle Cybertruck neutícha

Futuristický hranatý pickup Tesla Cybertruck je populárny po celom svete. Automobilka už má podľa nezávislých odhadov viac ako 1 milión rezervácií. Pickup vo väčšom množstve uvidíme na cestách v roku 2022.

Keď Tesla predstavila model Cybertruck v novembri 2019, na rezervovanie stačilo zaplatiť 100 amerických dolárov, čo platí dodnes. Je to zatiaľ najnižší depozit automobilky a zároveň záloha s možnosťou vrátenia v plnej výške. Neodzrkadľuje presný dopyt po Tesle Cybertruck alebo isté objednávky, no ukazuje minimálne pretrvávajúci záujem ľudí.

Riaditeľ Elon Musk len týždeň po predstavení na Twitteri oznámil, že firma má na model už 250 tisíc rezervácií. Podľa portálu Electrek niektoré predajne Tesla evidovali aj počas pandémie stovky rezervácií denne.

Viac ako milión rezervácií

Posledný známy údaj o počte rezervácií Cybertrucku bol 650 tisíc, a to v júni roka 2020. Približný počet rezervácií eviduje zdieľaný online súbor Google Docs, založený na súbore rezervačných čísel, ktoré súbor zoraďuje od najmenšieho po najväčšie. Aktuálne tu je 1 084 200 rezervácií.

Súbor eviduje aj rezervácie podľa konfigurácie vozidla. Podľa toho je takmer polovica (48%) rezervácií na Cybertruck s dvomi motormi (Dual Motor), 44,5% je na trojmotorový (Tri Motor s dojazdom 800 km) a len 7,5% je na základnú verziu (Single Motor) s dojazdom 400 km. Jeho ceny sa pohybujú od 39 900 USD do 69 900 USD bez dane.

Rezervácie na Teslu Cybertruck (Zdroj: Cybertruck Reservation Tracker)
Rezervácie na Teslu Cybertruck (Zdroj: Cybertruck Reservation Tracker)

Výroba sa pravdepodobne posunie

Musk oznámil, že ako prvé vstúpia do výroby dvoj- a trojmotorová verzia s dojazdom 300 míľ, respektíve 500 míľ. Výroba mala podľa posledných info začať na konci tohto roka vo fabrike v Texase. Počkáme si však pravdepodobne ešte niekoľko mesiacov.

Elon Musk upozornil, že jeho výroba sa môže oddialiť, keďže fabrika v Texase nie je dokončená a problémy môžu nastať aj kvôli karosérii vozidla, ktorú tvorí extrémne tvrdý exoskelet zo špeciálnej nerezovej ocele.

V budúcom roku bude Cybertrucku silne konkurovať nedávno predstavený Ford F-150 Lightning. Jeho dojazd by mohol byť až na úrovni 640 km a Ford plánuje začať najskôr vyrábať lacnejšiu verziu. Jej cena začína na 41 tisíc dolároch.

1. júna 2021

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+