MojElektromobil

Polestar 4 sa dostáva do predaja v Európe. Ako informuje portál electrek, výroba nového elektromobilu začala v novembri a k prvým zákazníkom sa dostal ešte pred koncom roka 2023. Výrobca pred koncom kalendárneho roka stihol odovzdať 880 kusov svojej novinky, avšak to sa týkalo výlučne Číny.

Teraz na rad prichádzajú už aj zákazníci z Európy a Austrálie. Cena elektrického SUV začína na európskom trhu na sume 63 200 €. So spustením výroby sa počíta na polovicu roka 2024, pričom termín prvých dodávok je odhadovaný na august.

Zatiaľ v dvoch verziách

Základná verzia “Long Range Single Motor” prichádza s 200 kW (272 koní) elektromotorom na zadnej náprave. Batéria má kapacitu 100 kWh a dojazd má dosahovať až 610 kilometrov.

Drahšia verzia Long Range Dual Motor má elektromotor na prednej aj zadnej náprave a celkový výkon sústavy je 400 kW (544 koní). Z 0 na 100 km/h sa rozbehne za 3,8 sekundy. Kapacita batérie je rovnaká, 100 kWh, no dojazd v prípade tohto modelu dosahuje 580 kilometrov, podľa WLTP.

Obidva varianty “Long Range” prevedenia podporujú nabíjanie výkonom 200 kW pri využívaní DC nabíjacích staníc a 22 kW pri AC nabíjaní. Súčasťou štandardnej výbavy je tepelné čerpadlo aj podpora funkcie V2L, ktorá zabezpečí nabíjanie externých zariadení.

Polestar 4 stojí na rovnakej platforme Sustainable Experience Architecture ako modely Zeekr 001 and Volvo EX30. Medzi hlavných rivalov patria Tesla Model Y, Porsche Macan EV, EQE od Mercedes EQ či Hyundai IONIQ 6.

Long Range Single Motor 63 200 €
Long Range Dual Motor 71 200 €
Pilot Pack 1 500 €
Plus Pack 5 500 €
Pro Pack 2 000 €
Performance Pack (dual motor only) 4 500 €

Polestar 4: najrýchlejšie vozidlo od švédskej automobilky

20.4.2023

Automobilka Polestar už priniesla na trh s elektrickými vozidlami nejeden zaujímavý model. Jej najnovší počin, Polestar 4, príde na trh s výkonom 544 koní a dojazdom 480 km, informuje portál InsideEVs.

Novinka od švédskeho výrobcu príde na trh v jedno aj dvojmotorovej verzii, čo zabezpečí oslovenie širšieho okruhu záujemcov. Silnejšia dvojmotorová verzia dokáže vyprodukovať výkon 544 koní a krútiaci moment 506 Nm. Zrýchliť z 0 na 100 km/h dokáže za úctyhodných 3,8 sekundy, čo z neho robí najrýchlejšie sériovo vyrábané auto tejto značky vôbec.

Napríklad taký Polestar 1 mal síce papierovo vyšší výkon, no zrýchlenie z 0 na 100 km/h hovorí v prospech nového modelu. Jednomotorová verzia s dlhším dojazdom ponúka výkon 272 koní a krútiaci moment 253 Nm. Podľa posledných testovaní má verzia s jedným motorom ponúknuť dojazd na úrovni 480 km (EPA).

Long range verziu pri oboch verziách poháňa 102 kWh akumulátor s podporou 200 kW DC nabíjania (22 kW AC). Nechýba ani tepelné čerpadlo, a zatiaľ len zriedkavá funkcia V2L, ktorá zabezpečí nabíjanie externých zariadení pomocou automobilu. Polestar 4 debutuje s novou funkciou optimalizácie pohonu, ktorá umožňuje vodičom vybrať si medzi jazdným režimom s vyšším dojazdom alebo vyšším výkonom.

Polestar 4
Polestar 4 | Zdroj: InsideEVs

Zaujímavosťou je absencia zadného skla, kde sa strešné “okno” tiahne pomaly od čelného skla až dozadu automobilu. Pre zlepšenú aerodynamiku tu tiež nájdeme zaťahovacie kľučky a bezrámové okná. Crossover Polestar 4 má rozmery 4 839 x 2 139 x 1 544 mm s rázvorom 2 999 mm. Má deväť airbagov, 12 kamier, jeden radarový systém a 12 ultrazvukových senzorov.

Okrem klasického 10,2″ displeja za volantom ponúka aj 14,7″ head-up displej a 15,4″ displej infotainmentu. Ten je orientovaný na šírku a má zabudovaný operačný systém Android Automotive. Má tak vstavané funkcie ako napríklad Google Mapy, Google Asistent či Obchod Play. V ponuke nájdeme aj príplatkový špičkový zvukový systém od spoločnosti Harman Kardon, ktorý väčšinou využívajú najmä prémiové vozidlá.

Polestar 4
Polestar 4 | Zdroj: InsideEVs

Verzia s dlhým dojazdom a dvoma motormi je k dispozícii s balíkom Performance Package, ktorý zahŕňa ladenie podvozku Polestar Engineered. Súčasťou balenia sú aj 22-palcové kolesá, štvorpiestikové brzdy Brembo a zlaté detaily pre brzdy, bezpečnostné pásy a uzávery ventilov.

Polestar 4: Cena a dostupnosť

Výroba sa podľa oficiálnych informácií začína už tento rok, a to konkrétne začiatkom novembra v Číne. Na tento trh tak bude uvedený ako na prvý. Pre globálny trh si s oficiálnymi informáciami ešte počkáme, a to minimálne do roku 2024. Polestar 4 má na ďalšie trhy prísť práve koncom budúceho roka. Čo sa týka ceny, za ktorú začne Polestar predávať, tak tá sa má hýbať na úrovni 60 000 dolárov (približne 55 000 eur) za základnú výbavu. Konečné informácie o cenách však dostaneme až po predstavení pre globálny trh.

Náš tip
Dá sa nabiť vozidlo aj na zatopenom superchargeri? V USA to vyskúšali
6. februára 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+