MojElektromobil

Rivian a Mercedes-Benz mali spolupracovať na výrobe elektrických dodávok. Všetko vyzeralo byť na dobrej ceste a ešte v septembri 2022 dvojica podpísala Memorandum o porozumení s cieľom inicializovať partnerstvo a spoločnú výrobu elektrických vanov.

Spoločnosti dokonca chceli v Európe založiť a prevádzkovať továreň na výrobu veľkých elektrických transportérov pre Mercedes-Benz Vans a Rivian. Prebehnúť to malo v horizonte niekoľkých rokov. Všetko sa ale náhle zmenilo.

Ako informuje portál TheVerge potenciálne partnerstvo, ktoré bolo na spadnutie, sa náhle dočkalo nečakanej otočky. Mercedes-Benz a Rivian zastavili všetky plány pre spoločný vývoj nových elektrických vanov. Zo spoločných plánov mal vycúvať Rivian. Údajným dôvodom mali byť obavy z rizík, ktoré by priniesli zvýšené výdavky nutné na vývoj nových vozidiel. Tie by súčasne prebiehali v časoch spomaľujúcej ekonomiky.

Rivian v oficiálnom vyjadrení uvádza, že v tejto chvíli za kľúčovú oblasť považuje svoj spotrebiteľský biznis a už existujúcu komerčný biznis, ktoré predstavujú najlákavejšie príležitosti pre zvýšenie hodnoty počas najbližšej doby. Inak povedané, venovať sa chce čisto svojim produktom a do žiadnej spolupráce sa nechystá investovať. Išlo by pritom o prvý vstup Rivianu na európsky trh a súčasne prvé rozšírenie komerčne orientovaného biznisu, ktorý doteraz pozostával z predaja dodávok pre Amazon. Nakoniec sa tak nestane.

Zaujímavé je, že Mercedes-Benz sa napriek tejto zmene postoja zo strany spoločnosti Rivian nijak nechystá vycúvať zo svojich plánov na posilnenie pôsobenia v oblasti elektrických vanov. Plány pre novú výrobnú fabriku v poľskom meste Jawor vraj neboli vôbec ovplyvnené a pokračujú v plnom rozsahu.

Náš tip
Koniec spoločných projektov. Ford a Rivian budú elektromobily vyvíjať samostatne

Mercedes-Benz Vans a Rivian plánujú spoluprácu pri výrobe elektrických transportérov

9.9.2022

Mercedes-Benz a Rivian podpísali Memorandum o porozumení pre strategické partnerstvo a spoločnú výrobu elektrických vanov – s cieľom stanoviť nové štandardy pre trvalo udržateľný, plne elektrický sektor dopravy. Divízia Mercedes-Benz Vans, výrobca elektrických transportérov pre privátny a komerčný sektor, a výrobca elektrických vozidiel Rivian oznámili podpísanie memoranda o porozumení s cieľom iniciovať strategické partnerstvo. Partnerstvo umožní spoločnostiam spolupracovať pri výrobe elektrických dodávok.

Za predpokladu, že zmluvné strany uzavrú konečné záväzné dohody a získajú príslušné regulačné povolenia, spoločnosti majú v úmysle založiť nový spoločný výrobný podnik s cieľom investovať a prevádzkovať továreň v Európe na výrobu veľkých elektrických transportérov pre Mercedes-Benz Vans a Rivian, a to už o niekoľko rokov.

Cieľom je vybudovať úplne nový výrobný závod zameraný na čisto elektrické vozidlá s využitím existujúcej lokality Mercedes-Benz v strednej/východnej Európe. Spoločnosti počítajú s koncepciami vozidiel optimalizovanými pre efektívnu výrobu na spoločných montážnych linkách. Ich cieľom bude vyrábať dva veľké transportéry.

Jeden založený na platforme VAN.EA (MB Vans Electric Architecture) teda čisto elektrickej platforme divízie Mercedes-Benz Vans a druhý založený na druhej generácii platformy elektrického vanu Rivian Light Van (RLV). Preskúmané budú aj ďalšie možnosti na zvýšenie synergií plynúcich zo spoločného podniku.

Spoločný podnik odzrkadľuje spoločné ciele Mercedes-Benz Vans a Rivian: obe spoločnosti plánujú rýchlo rozšíriť výrobu elektrických vanov s cieľom podnietiť transformáciu na dopravu bez emisií. Vďaka spolupráci budú môcť využiť prevádzkové synergie a podstatne zvýšiť nákladovú efektívnosť, aby sa vozidlá stali dostupnejšie pre komerčných zákazníkov, ktorí sa zameriavajú na celkové náklady na vlastníctvo (Total Cost of Ownership).

Mercedes eVito TEST
Foto : Radovan Hlôška

Divízia Mercedes-Benz Vans vo svojej stratégii pevne zakotvila svoje vedúce postavenie v oblasti elektrickej mobility. Mercedes-Benz Vans bola s modelom Vito E-CELL v roku 2010 priekopníkom v oblasti lokálne bezemisných transportérov. Dnes si zákazníci môžu vybrať zo štyroch transportérov poháňaných akumulátorom: eVito skriňová dodávka, eSprinter, eVito Tourer a EQV. S novým modelom eCitan a pripravovaným modelom EQT bude portfólio vanov čoskoro kompletne elektrifikované. Ďalšia generácia eSprinter bude uvedená na trh v roku 2023.

Od polovice dekády bude Mercedes-Benz Vans realizovať ďalšiu etapu svojej elektrifikačnej stratégie s architektúrou VAN.EA (MB Vans Electric Architecture). Od roku 2025 budú všetky stredne veľké a veľké vany založené na novej modulárnej architektúre výlučne na elektrický pohon.

Rivian buduje značku a portfólio produktov s cieľom maximalizovať vplyv pri prechode na uhlíkovo neutrálnu dopravu. Modely R1T, R1S a dodávkové vozidlo na poslednú míľu Electric Delivery Van („EDV“) sú prvými vozidlami od značky Rivian pre privátnych a komerčných zákazníkov. R1T a R1S sú vlajkovými loďami spoločnosti Rivian, ktoré jedinečne kombinujú výkon, úžitkovú hodnotu a efektivitu – ďalšie informácie nájdete na stránke Rivian.com. Pokiaľ ide o komerčných zákazníkov, Rivian má v ponuke model EDV.

Ten bol vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Amazon a hrá hlavnú úlohu v segmente zákazníkov s vozovými parkami pri boji proti klimatickým zmenám. Na mieru šitý nástroj FleetOS od spoločnosti Rivian zjednodušuje správu vozového parku. Rivian predpokladá, že prostredníctvom FleetOS budú celkové náklady na vlastníctvo výrazne optimalizované počas celého životného cyklu vozidla.

13. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+