MojElektromobil

Do sveta elektrifikovaných áut chce vstúpiť aj známy výrobca luxusných modelov Aston Martin. Už v úvode roka 2022 sa objavili informácie, že prvý batériový elektromobil z britskej stajne uzrie svetlo ste v roku 2025.

Ešte rok predtým by sa mal objaviť plug-in hybrid. Prakticky celá ponuka značky má byť elektrifikovaná do roku 2030, čo znamená, že v najbližších rokoch musí zintenzívniť svoje snaženie v oblasti elektrickej jazdy.

Ako teraz informuje portál Gizmochina, za týmto účel uzavrel novú dohou s automobilkou Lucid Motors, ktorá sa taktiež zameriava na segment luxusných modelov. Výsledkom je to, že získava prístup ku všetkým relevantným technológia pre výrobu vysoko výkonných batériových elektromobilov. Menovite má ísť o batériové technológie, elektrické podvozkové platformy a softvér.

Nebolo to zadarmo. Aston Martin za prístup k technológiám zaplatí 232 miliónov dolárov. Časť z toho má vyplatiť, časť pokryje prostredníctvom akcií. Elektrifikácia portfólia pre automobilky nie je ľahkou ani lacnou záležitosťou.

Bežne sa hovorí o investíciách v jednotkách miliárd dolárov. Menší výrobcovia typicky nemajú k dispozícii finančné krytie na pokrytie takto veľkých nákladov, respektíve takéto investície na vlastné triko vnímajú ako vysoko rizikové.

V dôsledku čoho vznikajú rôzne partnerstvá a licenčné dohody. Inak to nemá byť ani v prípade značky Aston Martin, ktorý novú dohodu označuje “výrazný pokrok v elektrifikačnej stratégii, ktorý zrýchli uvedenie širokej ponuky silne konkurenčných elektrických vozidiel”. Bližšie podrobnosti nateraz nie sú známe.

Náš tip
e:PROGRESS: Honda svoju službu inteligentného nabíjania vozidiel rozšíri do Európy
28. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+