MojElektromobil

Európa zohrá kľúčovú úlohu pri plnení globálnych cieľov spoločnosti Honda v oblasti udržateľnosti. V najbližšej dobe preto pláne výrazne posilniť aktivity na európskom trhu, čo sa začína diať s predstavením nových produktov a služieb pripravovaných pre tento región.

Patrí sem uvedenie troch nových vozidiel SUV. Plne elektrického modelu e:Ny1, hybridného modelu ZR-V, ako aj hybridu a plug-in hybridu Honda CR-V. Zo segmentu vozidiel sa k tomu sa ešte pridáva elektrický skúter Honda EM1 e:.

Prehľad nových modelov Honda | Zdroj: Honda

Honda ale chce so svojou ponukou zájsť aj mimo tradičné hranice. Jej projekty sú zamerané na rozvoj služieb čistej energie a zahŕňajú výskum vodíka ako nosiča čistej energie, popri ďalších riešeniach nabíjania a skladovania, ktoré maximalizujú účinnosť a udržateľnosť. Prvým využitím v reálnej prevádzke je e:PROGRESS.

Ide o službu zameranú na zjednodušenie nabíjania elektrických vozidiel v domácnosti s využitím čistej energie. Služba plánuje prístup k lacnej elektrickej energii z obnoviteľných zdrojov kombináciou inteligentnej nabíjačky EV s dynamickou energetickou tarifou a inteligentnou nabíjacou aplikáciou. Pri výpočte, kedy je najlepšie vozidlo nabíjať, berie do úvahy aj predpovede počasia a požiadavky zadefinované používateľom – napríklad stav nabitia a plánovaný čas odchodu.

Zdroj: Honda

Po troch rokoch pôsobenia v Spojenom kráľovstve Honda plánuje  prevádzkovanie služby e:PROGRESS počas najbližších 12 mesiacov rozšíriť do vybraných európskych krajín. Uvádza, že po uvedení najnovších SUV bude služba k dispozícii vodičom modelov e:Ny1 a plug-in CR-V spolu s existujúcim modelom Honda e. Testovacie v Spojenom kráľovstve malo ukázať, že služba bola schopná majiteľom elektromobilov ročne ušetriť 500 až 1000 libier.

V rámci druhej fázy budú môcť zákazníci v rámci svojho nabíjacieho ekosystému využívať solárnu energiu – umožní zákazníkom integrovať svoje solárne panely na obytných domoch do nabíjacej siete. Ako posledný krok sa plánuje rozšírenie služby v rámci Európy, aj pre majiteľov vozidiel iných značiek ako Honda.

Zdroj: Honda

Budúce fázy vývoja e:PROGRESS budú zahŕňať ďalšie služby sieťového a obojsmerného nabíjania, ktoré môžu zohrať úlohu pri maximalizácii využívania obnoviteľnej energie a znižovaní zaťaženia elektrickej siete elektrickými vozidlami. Z dlhodobého hľadiska sa služba môže rozšíriť aj mimo elektrických vozidiel a do domácej nabíjacej infraštruktúry sa pridajú domáce spotrebiče, napríklad statické batérie a tepelné čerpadlá.

Náš tip
EV-GP: Fotovoltika, batériové úložisko a návratnosť investície | VIDEO
27. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+