MojElektromobil

Prvý elektrický skúter pre mladých európskych jazdcov od Hondy prichádza. Model Honda EM1 e: na prvý pohľad vyzerá ako ďalších elektrický skúter zameraný na jazdu bez lokálnych emisií, no prichádza s dvojicou prekvapení.

Tým prvým je vymeniteľná batéria “Honda Mobile Power Pack e” s kapacitou 29,4 Ah, čo neznie ako veľa, avšak podľa výrobcu to má postačovať na 30 až 48 kilometrový dojazd. Ako vždy, závisí od od spôsobu jazdy, profilu trasy či jazdného režimu.

Vymeniteľná batéria s rukoväťou pre ľahké prenášanie váži 10,3 kg, jej životný cyklus dosahuje 2 500 nabíjacích cyklov a plné nabitie má trvať približne 6 hodín. V prípade, nabíjania z 25 na 75 % má stačiť 160 minút. Nabíjať je možné priamo v domácich podmienkach s využitím na to určenej nabíjačky.

Honda EM1 e: | Zdroj: Honda

S prihliadnutím na spomínaný dojazd sa elektrický skúter Honda EM1 e: hodí prevažne na krátke presuny po meste a na efektívne, tiché a bez emisné cesty do práce alebo do školy. Honda za typického zákazníka, pre ktorého je tento model vhodný, označuje napríklad študenta, ktorého priemerný denný pohyb po meste sa pohybuje okolo 30 km.

Druhou zaujímavosťou elektrického skútra od Hondy je elektromotor s výkonom 1,7 kW a maximálnym krútiacim momentom 90 Nm zabudovaný v kolese. Maximálna rýchlosť dosahuje 45 kilometrov za hodinu, čo opäť pripomína, že ide o dopravný prostriedok určený hlavne na presun v rámci mesta.

Model EM1 e: je plne vybavený digitálnym prístrojovým panelom, kvalitnými ovládacími prvkami, dlhou podlahou, úložnou schránkou pod sedadlom či USB zásuvkou. V zozname výbavy nechýbajú ani stúpadlá pre spolujazdca, zadný nosič či bočný stojan na rýchle parkovanie.

Honda EM1 e: | Zdroj: Honda

Súčasne ide o kompaktný stroj s váhou len 95 kilogramov, vrátane batérie. Nosnosť pritom dosahuje až 180 kilogramov. Jeho dĺžka je iba 1 860 mm a sedadlo sa nachádza v príjemnej výške 740 mm. Svetlá výška dosahuje príjemných 135 mm.

Model EM1 e: pre rok 2023 bude k dispozícii v troch moderných farebných vyhotoveniach: biela perleťová Pearl Sunbeam White, strieborná metalíza Digital Silver Metallic a matná čierna metalíza Matte Ballistic Black Metallic.

Honda spomína aj využívanie nového spôsobu predaja. Vo vybraných krajinách má byť okrem tradičnej kúpy k dispozícii aj formou prenájmu, zapožičania alebo predplatného. Ako presne to bude vyzerať v prípade ponuky pre Slovensko však nekonkretizuje. Rovnako tak nespomína ani predajnú cenu.

Honda EM1 e: | Zdroj: Honda
Náš tip
Zero DSR/X: Elektrický motocykel pre rok 2023
27. júna 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+