MojElektromobil

Japonská automobilka upravuje svoje plány. Uvedomila si význačný posun v priemysle a reaguje posilnením svojich snažení na poli elektrifikácie. Dokonca to skoro vyzerá tak, že namiesto pozvoľného vstupu sa pripravuje naplno hodiť do vĺn elektromobility. Na tému upozornila napríklad agentúra Reuters.

Mazda ešte donedávna uvádzala, že predaje plne elektrických vozidiel budú podľa jej odhadov mať v roku 2030 až 25% podiel na celkových predajov značky. Teraz toto číslo poupravila a uvádza, že dosiahnuť môže až 40%.

Na nástup elektromobily sa ide počas rokov 2022 až 2030 pripraviť v troch fázach, pričom je pripravená investovať 10,6 miliárd dolárov. V rokoch 2022 až 2024 bude prebiehať intenzívna vývoj technológií pre „dobu elektrifikácie“, ako to svoju budúcnosť označuje priamo Mazda.

Súčasťou tohto plánu má byť príprava nového hybridného systému, ale trošku paradoxne aj zvýšenie efektivity spaľovacích motorov. Na druhú stranu, využitie nájdu určite v hybridoch a plug-in hybridoch. Roky 2025 až 2027 majú patriť prechodu na elektrifikáciu.

Tri fázy prechodu smerom k elektromobilov | Foto: Mazda

Posledná, tretia, fáza prebehne v rokoch 2028 až 2030 a predstavuje uvedenie portfólia batériových elektromobilov v plnom rozsahu. Preložene do ľudskej reči, by to malo znamenať asi toľko, že Mazda predstaví kopu elektromobilov a najneskôr od roku 2030 bude ponúkať plne elektrifikované portfólio.

Na začiatok bude využívať kombináciu elektrických pohonov a technológií, čo znamená, že priestor dostanú hybridy, plug-in hybridy aj batériové elektromobily, pekne bok po boku. Vyhýbať sa nebude ani relatívne netradičným riešeniam ako sú takzvané „predlžovane dojazdu“, čo by sme mali vidieť už budúci rok pri predstavení modelu Mazda MX-30 R-EV. Postupne by ale čoraz väčší priestor mali dostávať práve plne elektrické vozidlá.

Pripomeňme si, že dnes je elektrická ponuka značky veľmi limitovaná. Máme tu len elektromobil Mazda MX-30 a plug-in hybrid Mazda CX-60, takže „zástup elektrifikovaných modelov“ je bude rozhodne vítaným prírastkom. Zaujímavá je aj informácia, že automobilka seriózne uvažuje nad investíciami do výroby batérií, no zatiaľ sa zjavne nerozhodla a necháva si to pre „Fázu 3“. Dovtedy bude naďalej využívať partnerské firmy.

23. novembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+