MojElektromobil

Mazda na autosalóne v Pekingu prišla s veľkou novinkou. v spolupráci s lokálnym partnerom Changan pripravila novú vlajkovú loď – elektromobil Mazda EZ-6. O správe informoval portál electrive.

Model EZ-6 má byť nástupcom klasickej limuzíny Mazda 6 (ktorá pred približne dvadsiatimi rokmi nahradila dlhoročnú legendu Mazda 626) so spaľovacím motorom. Nová EZ-6 však už prichádza s elektrickým pohonom. Mazda oznámila, že bude sedan ponúkať ako čistý elektromobil, ale aj ako plug-in hybrid.

2024 Mazda EZ-6
Mazda EZ-6 | Zdroj: Mazda

Mazda zatiaľ nezverejnila žiadne podstatné informácie o pohonnom ústrojenstve. Nepoznáme tak ani veľkosť elektrickej batérie, výkon, zrýchlenie alebo dokonca ani to, aký veľký spaľovací motor bude v hybridnej verzii.

Elektrická Mazda EZ-6 dojazd

Automobilka však uvádza, že čisto elektrická verzia bude mať dojazd 600 km a hybridná verzia zvládne úctyhodných 1 000 km. Hovorí sa však o tom, že spaľovací motor v hybridnom variante nebude slúžiť priamo na pohon vozidla, ale ako tzv. predlžovač dojazdu – teda generátor elektrickej energie.

mazda ez-6 interior
Interiér Mazda EZ-6 | Zdroj: Mazda

Mazda sa chváli rozložením hmotnosti 50:50 v prípade elektrickej verzie. Novinka bude dlhá cca. 4,9 metra, široká 1,9 metra a vysoká približne 1,5 metra, nepôjde teda o žiadneho krpca.

Mohlo by vás zaujímať:

mazda ez-6 interior
Interiér Mazda EZ-6 | Zdroj: Mazda

Elektromobil Mazda EZ-6 cena a dostupnosť

Bohužiaľ to vyzerá tak, že sa tento zaujímavý model do Európy aspoň zatiaľ nepozrie a zostane len výsadou čínskeho trhu. Aj kooperácia s lokálnym partnerom naznačuje, že ani do budúcna nemusí ísť o globálny model.

U nás v tejto veľkostnej triede operuje napríklad Volkswagen ID.7, ktorý sa nedávno predstavil aj v praktickej verzii Tourer (kombi). V prémiovom segmente spomedzi plug-in hybridov zase vyčnieva Mercedes-Benz E 300 de s dieselovým plug-in hybridným pohonom a dojazdom vyše 1 000 kilometrov, ktorý sme vám nedávno priniesli v redakčnom teste.

Náš tip
Test Volkswagen ID.7: Dôstojná premiéra vo vyššej strednej triede
2. mája 2024

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+