MojElektromobil

Automobilka Kia Motors Slovakia počas prvého marcového týždňa 2020 spustila sériovú výrobu Plug-in hybridnej verzie modelu XCeed. Výroba nového elektrifikovaného modelu nasleduje len niekoľko mesiacov po spustení výroby modelu Ceed Sportswagon PHEV.

Ide o ďalší krok v stratégii postupnej elektrifikácie značky Kia. Príchodom týchto modelov prináša Kia elektrifikovaný pohon po prvýkrát do segmentu kompaktných rodinných áut.

Plug-in Hybridné modely Kia XCeed a Ceed Sportswagon sa exkluzívne vyrábajú v jedinom európskom výrobnom závode značky Kia, v slovenskej Tepličke nad Váhom. Na tieto modely sa bude vzťahovať štandardná 7-ročná záruka, rozšírená aj na batériu a novú hnaciu sústavu.

Kia Ceed Xceed a Sportswagon Plug-in hybridy ponúkajú alternatívu ku konvenčným motorom. Nové hnacie ústrojenstvo spája 8,9 kWh lithium-polymérovú batériu, 44,5 kW elektromotor a efektívny 1,6 litrový, štvorvalcový benzínový motor s priamym vstrekovaním (GDI).

Celkový výkon hnacieho ústrojenstva je 141 koní s krútiacim momentom 265 Nm. Ceed Sportswagon Plug-in hybrid je schopný cestovať s nulovými emisiami až 60 kilometrov, zatiaľ čo Xceed je schopný prejsť v čisto elektrickom režime 58 kilometrov.

Oba modely sú vybavené novým virtuálnym zvukovým systémom motora. Ide o zvukový výstražný systém, ktorý sa aktivuje iba v elektrickom režime pri nízkych otáčkach ako aj pri cúvaní. Systém generuje zvuky, aby spoľahlivo informoval chodcov o prítomnosti vozidla a zvýšil tak ich bezpečnosť.

Model Kia XCeed PHEV sa dostane do predaja naprieč Európou v druhom kvartáli roka 2020. Oficiálny web Kia uvádza, že v základnej verzii sa bude predávať za cenníkovú cenu 34 500 €. Automobilka však pripravila uvádzací bonus vo výške 1200€, preto sa aktuálne dá objednať za 33 300€.

Na Slovensku vo svojich závodoch vyrábajú elektromobily a hybridy, prípadne pridružené produkty, aj ďalšie popredné automobilky. Francúzsky výrobca áut PSA, majiteľ automobiliek Peugeot a Citroen, v Trnave montuje batérie pre svoje hybridné vozidlá a elektromobily, rovnako tak tu vyrába Peugeot e-208.

V Bratislave sa koncom roka 2019 začala sériová výroba Škoda CITIGOe iV a SEAT Mii electric. Volkswagen Slovakia len nedávno ohlásil, že v martinskom závode čoskoro spustí výrobu nového diferenciálu pre elektromobily. Na východné Slovensko zase mieri výroba batérií pod záštitou spoločnosti InoBat.

Náš tip
Exkluzívna návšteva v závode Volkswagen Slovakia – takto sa vyrába slovenský e-up!
9. marca 2020
Zdroj: TS

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+