MojElektromobil

Fanúšikom elektromobility iste netreba špeciálne predstavovať model Volkswagen e-up!. Avšak menej známym faktom je, že tento na našom trhu najpredávanejší automobil do zásuvky sa vyrába výhradne na Slovensku. A tak sme sa boli pozrieť na jeho výrobu v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia, pričom sme sa dozvedeli množstvo zaujímavostí.

Volkswagen Slovakia je najväčším a najdlhšie vyrábajúcim producentom automobilov v ére samostatnosti Slovenskej republiky. Zamestnáva viac ako 12 700 zamestnancov, v štyroch slovenských závodoch. V Bratislave sa nachádza jediný automobilový podnik na svete, kde sa produkujú pod jednou strechou vozidlá piatich značiek. Vyrábajú sa tu modely Volkswagen Touareg, Audi Q7, Volkswagen up!, ŠKODA Citigo, SEAT Mii a Porsche Cayenne. No a my sme sa boli pozrieť na jediný elektromobil z daného portfólia, ktorým je Volkswagen e-up!.

Bratislavský závod s množstvom prvenstiev v oblasti elektromobility

Bratislavský závod Volkswagen Slovakia je unikátny tým, že získal skúsenosti a kompetenciu na výrobu elektrických vozidiel ako prvý v celom koncerne. Zamestnanci sú špeciálne školení na výrobu elektrických vozidiel už niekoľko rokov, nakoľko tieto autá prišli do závodu ako nová technológia výroby vozidiel

volkswagen e-up vyroba
Pohonné ústrojenstvo Volkswagenu up! (vľavo) a Volkswagenu e-up! (vpravo)

Elektrický Volkswagen e-up! sa začal vyrábať v Bratislave v roku 2013 ako úplne prvé čisto elektrické vozidlo koncernu Volkswagen. Tento model sa nevyrába nikde inde na svete, len v Bratislave. Zároveň je Volkswagen Slovakia jediným výrobcom elektrických vozidiel na Slovensku. Bratislavský závod získal prvenstvo aj výrobou prvého hybridného automobilu koncernu, ktorým bol Volkswagen Touareg Hybrid. Tento model z roku 2010 predstavoval základ pre vývoj a výrobu čisto elektrických automobilov koncernu Volkswagen.

„V elektromobilite vidíme budúcnosť a prostredníctvom rôznych projektov a aktivít sa ju snažíme priblížiť aj širokej verejnosti, napríklad projektom up! city pred Starou tržnicou“, hovorí Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa spoločnosti Volkswagen Slovakia.

Líši sa výroba elektrického modelu up! od toho bežného?

Výroba elektrických vozidiel Volkswagen e-up! je integrovaná do linky, kde sa vyrábajú malé mestské vozidlá Volkswagen up!, ŠKODA Citigo a SEAT Mii na benzín alebo stlačený zemný plyn (CNG). Kompletne vyrobené čisto elektrické auto je na prvý pohľad takmer na nerozoznanie od benzínového či CNG modelu. Prezradí ho len nápis e-up! či absencia výfuku a nádrže. Za záklopkou sa skrýva zásuvka na elektrický kábel. Skutočný rozdiel vo výrobe je len v predmontáži motora, ktorá prebieha mimo linky.

Batérie a elektromotory sa dovážajú

Keďže batérie a elektromotory do elektrických automobilov nevyrába množstvo výrobcov a závodov, neprekvapí, že pre model Volkswagen e-up! sa tieto komponenty dovážajú. Batérie dodáva sesterský závod v Braunschweigu, pre zaujímavosť jedna batéria váži cca 280 kg.

Elektromotory pochádzajú rovnako z koncernového závodu, ktorý sídli v Kasseli. Keďže sa na nich nachádzajú povinne dokumentovateľné spoje, pred ich samotným zabudovaním do vozidla je potrebná tzv. predmontáž. Elektrický motor je ľahko rozoznateľný podľa káblov oranžovej farby.

Hádajte, kde je najväčší dopyt po VW e-up!? 🙂

Žiaľ u nás to nie je. Nikoho určite neprekvapí, že najviac elektromobilov Volkswagen e-up! putuje z bratislavského závodu do „Mekky“ svetovej elektromobility, ktorou je jednoznačne Nórsko. Veď až 40% vozidiel predaných v Nórsku za august boli elektromobily a plug-in hybridy. Táto škandinávska krajina nie je samozrejme jedinou finálnou destináciou pre VW e-up! Keďže je bratislavský závod jediným, ktorý vyrába tento elektrický model, exportuje sa od nás do celého sveta.

A čo iné elektrifikované automobily?

Ako sme už spomínali, v bratislavskom závode sa už v roku 2010 začal vyrábať model Volkswagen Touareg s hybridným pohonom, ktorý sa stal základom pre ďalšie elektrifikované vozidlá koncernu. O 3 roky neskôr pribudol náš dobrý známy Volkswagen e-up!, po ktorom nasledovalo Audi Q7 e-tron – prvý plug-in hybrid so šesťvalcovým naftovým motorom od Audi. To sa, rovnako ako predchádzajúce „bratislavské“ e-modely, vyrába exkluzívne len v Bratislave. Z výrobnej linky by mohlo začať schádzať už budúci rok aj hybridné SUV Audi Q8, zástupcovia VW SK nám však termín spustenia výroby zatiaľ nechceli prezradiť.

Audi Q8 concept
Audi Q8 concept

Ak vás bratislavský závod Volkswagen Slovakia zaujal natoľko, že by ste ho chceli sami navštíviť, stačí si dohodnúť prehliadku pre verejnosť.

volkswagen e-up prehliadka

Veríme, že už čoskoro sa začnú vyrábať nielen v Bratislave ďalšie a ďalšie elektromobily. Veď koncern Volkswagen má v oblasti elektromobility veľké a ambiciózne plány, v rámci ktorých mu budeme samozrejme držať palce.

Zdroj titulnej fotografie: Volkswagen Slovakia


Už Vám nič neujde!

Prihláste sa na odber noviniek súvisiacich s týmto vozidlom

22. septembra 2017

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+