MojElektromobil

Po prvotných ochutnávkach sa KIA rozhodla zverejniť podrobnejšie snímky svojho pripravovaného elektromobilu KIA EV9, ktorý svoju svetovú premiéru zažije koncom mesiaca (28.3.2023). Odvážny a sebavedomý charakter modelu Kia EV9 sa inšpiruje dizajnovou filozofiou „spojenia protikladov“ (Opposites United), ktorá pomocou kreatívneho napätia medzi rozdielnymi hodnotami prírody a moderného sveta vytvára jeden harmonický celok. Dizajnéri spoločnosti Kia zvolili kombináciu elegantných, výrazných tvarov a sebavedomej geometrie.

KIA EV9 | Foto: KIA

Kľúčovú úlohu pri formovaní dizajnu exteriéru pre model Kia EV9 zohrával v rámci tejto ideológie najmä pilier „Odvážne pre prírodu“ (Bold for Nature), ktorý sa stal inšpiráciou pre kombinovanie prvkov z prírodného sveta a sveta materiálov. Predná časť modelu EV9 sa vyznačuje jasnými líniami a plochami karosérie, ktoré majú evokovať odvahu, čistotu a pokoj.

Charakteristická digitálna tigria maska, zvýraznená digitálnym vzorom svetelnej mriežky a nápadnými zvislo orientovanými svetlometmi, dodáva vozidlu vizionársky a futuristický vzhľad a štýl. Súčasťou digitálnej tigrej masky sú 2 zoskupenia malých svetiel v tvare kocky zabudované do karosérie vedľa oboch svetlometov.

KIA E9 | Foto: KIA

Bočný profil modelu EV9, kde sa uplatnil dizajnový jazyk na báze mnohouholníkov, plynulo prepája silnú identitu SUV s mimoriadne účinnými aerodynamickými vlastnosťami. Dynamická trojuholníková stavba blatníkov a výrazne vystupujúce geometrické oblúky kolies spoločne s karosériou, pripomínajúcou trup lietadla, vytvárajú celok, ktorý zjednocuje mnohouholníkové prvky do súdržnej štruktúry s rozhodným výzorom. Zapustené kľučky dverí a skosená línia strechy vzadu vyvolávajú dojem plynulého pohybu.

KIA E9 | Foto: KIA

V zadnej časti vidíme jednoduché, jasné línie dverí batožinového priestoru, elegantne doplnené štíhlymi zadnými svetlami, ktoré kopírujú dizajn predných svetiel, čím podčiarkujú robustný a sebavedomý postoj modelu Kia EV9.

KIA EV9 | Foto: KIA

V prípade interiéru sa dizajnéri zamerali na vytváranie takých technológií a inovácií, ktoré podporujú pozitívne a intuitívne interakcie medzi človekom a technológiou. Inak povedané, aby boli zmysluplné a ľahko ovládateľné. Tento prístup mal umožniť uprednostniť priestor, komfort a technológie pre všetkých pasažierov a priniesť nový pohľad na to, čo môže rodinné SUV ponúknuť.

KIA EV9 | Foto: KIA

Model EV9, postavený na modulárnej platforme Kia pre elektrické vozidlá (E-GMP), prináša dlhý rázvor a nízko umiestnenú spodnú líniu okien spolu s rovnou architektúrou elektrického vozidla. Vďaka tomu sa podarilo pre cestujúcich vo všetkých troch radoch sedadiel vytvoriť veľkorysý priestor. Na základe spätnej väzby od rodín, ktoré hodnotili konfiguráciu sedadiel a dostupné funkcie, ponúkne Kia 6- aj 7-miestne usporiadanie.

KIA EV9 | Foto: KIA

Pasažieri v prvom a druhom rade sedadiel si môžu sklopiť operadlá dozadu, aby si počas nabíjania modelu EV9 oddýchli si. Sedadlá v druhom rade si cestujúci vedia otočiť o 180 stupňov, čo im umožní interakciu s osobami v treťom rade. Tretí rad sedadiel tiež ponúka držiaky nápojov a nabíjacie riešenia pre mobilné zariadenia.

Otvorená, panoramatická palubná doska s plávajúcim dizajnom sa rozširuje od volantu smerom k stredu vozidla. Digitálny zážitok vylepšujú dve 12,3-palcové dotykové obrazovky spojené s jedným 5-palcovým segmentovým displejom, ktoré uľahčujú obsluhu funkcií vozidla a počet fyzických tlačidiel znižujú na minimum.

KIA EV9 | Foto: KIA

KIA sa pripravuje na celkové odhalenie dizajnu svojho elektromobilu KIA EV9. Táto udalosť je naplánovaná na 14. marca 2023. Medzitým zverejňuje drobnú ochutnávku, v rámci ktorej sme sa dočkali letmého pohľadu na prevedenie tohto plne elektrického SUV.

Pohľad na vonkajší dizajn modelu Kia EV9 odhaľuje elegantnú siluetu, typické osvetlenie a jasné línie naznačujúce odvážny a sebavedomý vzhľad elektrického SUV. Tento elektromobil sme už mali možnosť vidieť počas testovacích jázd. Síce bol zahalený do tradičnej kamufláže, no napriek tomu to vyzerá tak, že sériovo vyrábaná verzia nezachádza príliš ďaleko od základného konceptu.

Vlajková loď SUV, Kia EV9, má urýchliť transformáciu spoločnosti na poskytovateľa trvalo udržateľných riešení mobility v ére elektrifikácie. Názov, EV9, pochádza z nomenklatúry EV značky Kia, ktorá spája predponu „EV“ (elektrické vozidlo) s číslom „9“ (deväť), čo predstavuje segment modelu v rade elektrických vozidiel KIA.

Rovnako ako KIA EV6, aj KIA EV9 je postavená na špeciálnej batériovej platforme elektromobilov Electric Global Modular Platform (E-GMP). Finálny vzhľad modelu v plnej kráse bude prezentovaný 14. marca, technické podrobnosti majú následne pribudnúť pred koncom marca 2023.

KIA EV9 – ukážka exteriéru | Foto: KIA

Kia EV9 sa objavila na cestách. Zostáva verná konceptu

1.3.2023

Formálne predstavenie pripravovaného plne elektrického SUV KIA EV9 by malo prebehnúť ešte počas tohto roka a všetko nasvedčuje tomu, že veci sa hýbu rýchlo vpred. Tento model patrí medzi najočakávanejšie elektromobily aktuálnej doby.

Pred časom sa do obehu dostali informácie o možných špecifikáciách a cenovom rozpätí, teraz sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré má model KIA EV9 zachytávať priamo počas testovacích jázd. Na skutočnosť upozornil portál Electrek.

Na predmetnom videu v krátkosti vidno elektromobil, ktorý je prakticky vernou kópiou konceptu EV9. To naznačuje, že KIA nepristúpila k žiadnym výrazným úpravám po stránke dizajnu. Na druhú stranu treba povedať, že video je veľmi krátke a špičková nie je ani kvalita.

Pripomeňme si, že sériová verzia konceptu EV9 je už potvrdená a v Európe sa objaví v roku 2023. Testovanie predprodukčnej verzie na bežných cestách a bez maskovania preto môže dávať zmysel.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CocheSpias (@cochespias1)

Prvé špecifikácie unikli, dostupná by mohla byť už v 2024

Spoločnosť Kia už nejaký čas pracuje na svojom prvom predĺženom, plne-elektrickom SUV s tromi radami sedadiel. Unikli prvé zábery aj špecifikácie vozidla, na ktoré by sme si ešte nejaký čas museli počkať. Prvé informácie prináša portál Insideevs.

Vyzerá to tak, že EV9 si ponechá hranatejšie tvary, ktoré sme mohli vidieť už pri predstavení konceptu v roku 2021. Obrázky polepeného auta unikli po tom, čo bolo spozorované ako sa preháňa po Nemeckom okruhu v Nurburgringu. Môžeme od neho očakávať posunutie latky v oblasti výkonu a celkového zážitku z jazdy.

Kia EV9 na Nurburgringu
Kia EV9 na Nurburgringu | Zdroj: InsideEVs

Vďaka jednému majiteľovi vozidla Kia Telluride, ktorému bol poskytnutý dotazník od spoločnosti, sme sa dostali k prvým možným špecifikáciám. Podľa jeho výpovede, môžeme očakávať až 5 rôznych možností pri výbere výbavy vozidla, s celkovým dojazdom od cca 350 km do 466 km.

Je nutné podotknúť, že tieto čísla nemusia byť úplne presné a ide len o predpokladané hodnoty od samotnej Kie. Očakáva sa, že Kia EV9 bude prvým, cenovo dostupným SUV s tromi radami sedadiel na celosvetovom trhu. K takýmto vozidlám patrí napríklad Tesla Model X či Rivian R1S, ktorých cena však začína na 6-ciferných sumách.

Kia EV9: cena a výbava

Podľa dotazníka, má cena začínať základného modelu na 51 427 € (56 000 $) s dojazdom 350 km, 220 konskými silami a krútiacim momentom 200 Nm. Mal by mať 19-palcové kolesá, no bez vybavenia pohonu všetkých 4 kolies, bez strešného okna a bez ťažného zariadenia. Podľa prieskumu majú existovať dva voliteľné balíky, ktoré zvýšia dojazd na 466 km a pridajú tiež 900 kg ťažnej kapacity, strešné okno, či príjemnejšie sedenie.

Kia EV9 na Nurburgringu
Kia EV9 na Nurburgringu | Zdroj: InsideEVs

V drahších verziách sa dočkáme vyššieho krútiaceho momentu aj viacej konských síl. Nebude chýbať ani pohon všetkých 4 kolies, ktoré nebudú len v 19 palcovom prevedení. Elektromobil s najvyšším dostupným balíkom výbavy má dostať cenovku 67 038 € (73 000 $). Predpokladá sa, že dotazník mal slúžiť ako prieskum trhu, pomocou ktorého Kia vyselektuje tie najžiadanejšie verzie elektromobilu.

Vozidlá dostanú aj V2L (vehicle-to-load) a V2G (vehicle-to-grid) technológiu, ktorá bude taktiež na výber za príplatok. Za ten sa dočkáte aj polo-automatického jazdného asistenta, ktorý by mal stáť 4 400 €.

 cenadojazd v kmkonská silakrútiaci momentťažné zariadeniekolesáz 0 na 60 míl/h
verzia 156 000354200250019"8,5 s
verzia 261 00046620025090619"8,9 s
verzia 363 000418400380158519"6 s
verzia 468 000386400380158520"6 s
verzia 573 000386400480203821" čierne5,2 s

Náš tip
Európska firma zakázala prepravu elektromobilov na trajektoch kvôli požiaru
17. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+