MojElektromobil

Americký výrobca luxusných elektromobilov tento rok predstavil viacero nových verzií modelu Lucid Air. Teraz prichádza s novinkou Lucid Air Sapphire, ktorá je jej prvým luxusným elektrickým super-športovým sedanom na svete.

Priamy konkurent Tesly

Lucid Motors prináša so svojimi modelmi najvýkonnejšie, najrýchlejšie a dokonca aj najdrahšie elektromobily súčasnosti. Vďaka parametrom, ktorými elektromobily tejto značky disponujú, je zároveň spoločnosť považovaná aj za priameho rivala pre Teslu. Ako informuje portál insideevs.com, tentokrát Lucid Motors vyrobil trojmotorový Air Sapphire s výkonom 1 200 koní, a to len preto, aby bol rýchlejší ako Tesla Model S Plaid.

Ako vidieť na videu na kanále Hagerty, tento cieľ sa im podarilo samozrejme aj splniť. Vďaka vyššiemu výkonu nemá sedan Lucid  žiadny problém poraziť Teslu, dokonca prekonal aj papierovo silnejší Bugatti Chiron Pur Sport. Ide o najrýchlejšie auto so spaľovacím motorom, aké bolo kedy uvedené do výroby.

Bugatti Chiron má vyšší výkon, ale…

Bugatti má zo zúčastnených vozidiel jednoznačne najvyšší výkon, viac ako 1 500 koní a určite by zvíťazilo v pretekoch s dlhšou traťou. Tam by totiž zohrávala dôležitú úlohu už aj maximálna rýchlosť. V tomto prípade však boli tieto tri vozidlá testované na štvrť míle, čo je približne 402 metrov. Na tejto krátkej trati bol však Lucid nespochybniteľným víťazom. Na konci jazdy Lucid a Bugatti dosahovali rýchlosť 251 km/h, zatiaľ čo Tesla dosiahla rýchlosť 244,6 km/h.

Lucid Air Sapphire bol jasným víťazom

Cieľovou čiarou sa mu podarilo prejsť za 9,1 sekundy, o dve desatiny rýchlejšie ako Tesla a Bugatti. Tie dokončili preteky za 9,3 sekundy a obsadili tak druhú pozíciu. Zaujímavé je, že oba elektromobily štartujú preteky tesne vedľa seba a Lucid si začne budovať náskok až pri dosiahnutí určitej rýchlosti.

Lucid Air Sapphire
Lucid Air Sapphire | Zdroj: lucidmotors.com

Bugatti štartuje síce extrémne agresívne, no nedokáže sa vyrovnať schopnosti elektromobilov, ktoré dokážu dokonale využiť maximálny výkon pri dokonalej trakcii.

Lucid Air Sapphire bol už od začiatku predvídateľným víťazom. Vždy to záleží od viacerých parametrov a ako ukázalo aj toto video, boli momenty, kedy ďalšie vozidlá síce dosiahli vyššiu rýchlosť, no až po určitej vzdialenosti. To však neuberá Lucid Air Sapphire na jeho výnimočnosti a Lucid Motors opäť potvrdili, že vedia vyrábať prémiové elektromobily. V konkurenčnom boji to spoločnosť Tesla nebude mať až také jednoduché.

Náš tip
Akčný plán rozvoja elektromobility pre Slovensko prešiel pripomienkovaním. Toto mu vyčítajú najviac
21. decembra 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+