MojElektromobil

Nórska dopravná spoločnosť Havila Kystruten pristúpila k zaujímavému rozhodnutiu. Na palube svojich prepravných lodí zakázala prepravu batériových elektromobilov, vodíkových elektromobilov a plug-in hybridov. Na novinku upozornil portál BusinessPortal Norwegen.

V pozadí rozhodnutia stojí riziko súvisiace s prípadnými požiarmi prepravovaných vozidiel so spomínanými pohonmi. Nejde však o reakciu na to, že by pri elektrických autách bolo vyššie riziko vzniku požiaru. Týka sa to náročnosti procesu hasenia.

Spoločnosť si nechala vypracovať analýzu posúdenia možných rizík, z ktorej malo vyplynúť, že zatiaľ čo požiar vozidiel so spaľovacími motormi dokáže posádza s využitím protipožiarnych systémov zlikvidovať svojpomocne, pri elektromobiloch, plug-in hybridoch a vodíkových modeloch by bola vyžadované využitie externej pomoci.

To môže potenciálne predstavovať väčšie riziko pre pasažierov prepravnej lode, ako aj pre prepravovaný tovar. Na základe analýzy došlo k porovnaniu možného rizika a zisku, z čoho nakoniec vzišlo rozhodnutie prepravu “rizikovejšieho tovaru” radšej rovno zakázať.

K úprave vnútorných predpisov došlo ale aj pri preprave vozidiel so spaľovacími motormi, nakoľko tie budú nakladané a vykladané len v niekoľkých vybraných prístavoch. Celkovo ide o preventívne opatrenia s cieľom vyhnúť sa možným problémom, ktoré by sa prejavili aj po finančnej stránke, napríklad aj v oblasti poistenia.

Rozhodnutie sa navyše časom môže zmeniť. Spoločnosť Havila Kystruten uviedla, že aktívne bude hľadať vhodné riešenia ako minimalizovať potenciálne riziká, aby do budúcna mohla klientom ponúkať prepravu nateraz zakázaných typov vozidiel.

Zaujímavé je pritom, že samotné prepravné lode spoločnosti Havila Kystruten obsahujú veľké batériové úložiská vďaka čomu dokážu určitý čas využívať čisto elektrický pohon. V tomto prípade ale úlohu zohráva konštrukcia plavidla. Spomínané batérie sú uložené v izolovaných a ohňovzdorných miestnostiach s náležitými systémami protipožiarnej ochrany. Tie ale zjavne nepokrývajú prepravné priestory, v ktorých sa nachádza tovar.

24. januára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+