MojElektromobil

KIA priblížila svoj koncept očakávaného elektrického SUV, ktoré bude ako sériovo vyrábaný model KIA EV9 v Európe dostupný počas roka 2023. Pripojí sa k svojmu predchodcovi KIA EV6 a celkovo zapadne do pripravovaného portfólia pozostávajúceho zo 14-tich elektromobilov.

KIA EV9 má predstavovať jasnú ukážku toho ako automobilka vníma kategóriu SUV zameranú na éru udržateľnej mobility. Moderný dizajn, prepracovaný interiér, najmodernejšie technológie a nulové emisie z jazdy. Jednoducho povedané, je to predzvesť budúcich produktov spoločnosti KIA, ktorá sa vydáva na cestu udržateľnej mobility.

KIA E9: Cena a dostupnosť

Doplnené 27.4.2022

KIA dostupnosť nového elektrického SUV EV9 avizovala na rok 2023 už pri jeho prvotnom predstavení. Presný termín predaja ešte nie je známy, no poprední zástupcovia automobilky v nedávnom rozhovore pre portál Motor Authority potvrdili, že rok 2023 naďalej platí.

Priblížili, že v Spojených štátoch bude predaj spustený v druhej polovici budúceho roka, takže zostáva dúfať, že obdobné to bude aj v prípade Európy.

Treba počítať s tým, že v porovnaní s konceptom sa bude sériovo vyrábaný model značne líšiť, hlavne v oblasti interiéru, kde pri návrhu konceptu panovala pomerne veľká voľnosť. Pribudne napríklad stredový stĺpik medzi prednými a zadnými dverami, ktorý konceptu chýbal, čo mu dodávalo značnú dávku priestrannosti. Bohužiaľ, bez stĺpika to v praxi nepôjde a vozidlo by neprešlo potrebnými bezpečnostnými skúškami. Exteriér sériovo vyrábaného modelu KIA EV9 sa má s prezentovaným konceptom zhodovať na 80 až 90%.

Zaujímavejšia je ale informácia o plánovanej predajnej cene. Tá bola ešte donedávna obrovskou neznámou. Zástupcovia automobilky teraz prezradili, že čo majú očakávať americkí zákazníci, a z toho môžeme vydedukovať čo približne čaká na nás.

Nepovedali to úplne priamo, no uviedli, že cenový rozdiel medzi KIA EV9 a spaľovacím modelom KIA Telluride má byť veľmi podobný ako rozdiel v cenách medzi hybridnými modelmi Kia Niro a e-Niro, prípadne KIA EV6 a KIA Sportage. To by v preklade malo znamenať, že predajná cena KIA E9 bude zasadená na úroveň 50 000 dolárov. Pre európsky trh môžeme analogickú cenu v €.

Zjednotenie protikladov

Koncept, rovnako ako produkčná verzia, KIA EV9 stoja na elektrickej modulárnej platforme E-GMP. Dizajnéri si dali záležať na estetike, a to zvnútra aj zvonku. Stojí na princípe “Zjednotenie protikladov”, čo je filozofia dizajnu značky Kia.

Koncept EV9 sa inšpiroval dizajnovým pilierom „Odvážne pre prírodu“ a stelesňuje dobrodružnú, spoločenskú a rekreačnú formu s drsným a vzpriameným vzhľadom. Zvonku takéto proporcie pomáhajú vytvoriť pôdorys SUV s tromi radmi sedadiel, čo zdôrazňuje, že vozidlo má mimoriadne schopnosti, praktické vlastnosti a je pripravené na akciu.

Inak povedané, vizuálna podoba spolu s rozmermi 4 930 mm na dĺžku, 2 055 mm na šírku, 1 790 mm na výšku a rázvorom 3 100 mm ukazuje, že ide o SUV so všetkým, čo k tomu patrí. K tomu sa ale súčasne pripájajú prvky spomínaného konceptu “Zjednotenie protikladov”. Mäkké a prívetivé línie karosérie konceptu EV9 sú kompenzované ostrými detailmi a jemnými hranami. Pevné usporiadanie vidno v rozložení hmotnosti zvoleného dizajnu, zatiaľ čo priestor trupu mäkkej kabíny pôsobí príjemne a prístupne.

Foto. KIA

Solárny panel

Zaujímavé zmeny sa odohrali na prednej časti vozidla, na takzvanej “tigrej tvári”. Nová digitálna tigria tvár využíva výhody čisto elektrických vozidiel, ktoré nepotrebujú tradičnú mriežku chladiča ako vozidlá so spaľovacím motorom. Koncept EV9 má preto celú prednú časť vo farbe celej karosérie. V novej mriežke sa nachádza spletitý vzor zoskupenia hviezd, a keď sa nepoužíva, je úplne skrytý za panelom karosérie. Táto kombinácia jednak zvýrazňuje povahu čisto elektrického SUV a zároveň vzdáva hold prírode.

Pozoruhodné je najmä to, že oblasť nasávania vzduchu na kapote sa využíva ako solárny panel, ktorý pomáha získať časť elektrickej energie, ktoré SUV spotrebuje. KIA tento prvok stavia do pozície alternatívneho zdroja energie pre dojazd, no samozrejme, že je otázne ako veľmi efektívne toto riešenie bude v praxi.

Foto. KIA

Panoramatická strecha aj veganská koža

K vylepšenej aerodynamike modelu KIA EV9 prispievajú zasúvateľné strešné nosiče. Ak sa nepoužívajú, zasunú sa dovnútra strechy konceptu EV9, takže vzduch nad vozidlom môže prúdiť plynulo. To by sa malo prejaviť na lepšom dojazde. Namiesto konvenčných spätných zrkadiel je zase použitý kamerový systém, čo opäť len podčiarkuje modernú stránku tohto elektromobilu. Nechýba ani panoramatická presklená strecha.

Vo vnútri tohto čisto elektrického SUV sú dizajnové elementy, ktoré spájajú vlastnosti prírody do čarovného salónika prvej triedy. Interaktívny 27-palcový ultraširoký displej v koncepte EV9 spája skutočný svet s virtuálnym a zároveň slúži ako riadiace centrum pre všetky požiadavky vodiča a spolujazdca, vrátane funkcií médií, klimatizácie a komfortu.

Nakoľko sa celý koncept nesie v duchu udržateľnej mobility, v rámci interiéru boli použité udržateľné a ekologické materiály. Ide napríklad o materiál z recyklovaných rybárskych sietí použitý na podlahy vozidla, látka na sedadlách je vyrobená z recyklovaných plastových fliaš a recyklovaných vlnených vlákien. V celom interiéri je okrem toho použitá vegánska koža.

Foto. KIA

Multifunkčný interiér

KIA EV9 disponuje aj tromi režimami pre úpravu rozloženia interiéru, ktoré zachytávajú rôzne situácie na ceste a požiadavky. Režim Active sa využíva počas jazdy, aby si vodič aj cestujúci užili optimálny zážitok z jazdy v tomto čisto elektrickom SUV. Dva ďalšie režimy sa využívajú, keď koncept EV9 stojí.

V režime Pause sa priestor v interiéri upraví tak, aby sa viac podobal prvotriednemu salóniku. Cestujúci budú mať možnosť vzájomnej, priamej interakcie a zároveň si užijú svetlo prúdiace priamo dovnútra cez širokú panoramatickú strechu. V tomto režime sa sedadlá presunú, aby boli cestujúci v prvom a treťom rade otočení tvárou k sebe. Sedadlá v druhom rade sa sklopia do funkcie stolíka.

Druhým stacionárnym režimom je režim Enjoy, v ktorom sa interiér otvorí do priestoru počas prestávky využitím funkcie otočenej konfigurácie s tromi radmi sedadiel. V tomto režime sa otvoria dvere batožinového priestoru, aby všetci cestujúci mali možnosť precítiť vonkajšie prostredie, pozerať sa pred seba a za vozidlo, pričom môžu stále zostať pohodlne usadení vo vnútri vozidla.

Foto. KIA

KIA EV9: Prvý pohľad na očakávané elektrické SUV

11.11.2022

Automobilka KIA týždeň pred slávnostnou premiérou svojho konceptu KIA EV9 zverejnila prvé skice, ktoré čiastočne odhaľujú ako bude táto novinka vlastne vyzerať. Plne elektrické SUV Kia Concept EV9 bude mať svetovú premiéru 17. novembra na veľtrhu AutoMobility LA v Los Angeles.

Pokračovateľ radu EV

Po uvedení modelu EV6 predstavuje Kia Concept EV9 zaujímavý pohľad na budúce smerovanie plne elektrického SUV, kde sa snúbi progresívny dizajn s najmodernejšími technológiami a vyspelou plne elektrickou hnacou sústavou.

Prvé vizualizácie koncepčného SUV ukazujú ultramoderný dizajn exteriéru. Naznačujú moderné spracovanie, ktoré do popredia vyzdvihuje štýlovosť vozidla.

KIA EV9 – koncept | Foto: KIA
KIA EV9 – koncept | Foto: KIA

KIA EV9 bude podľa všetkého spadať do kategórie veľkých elektrických SUV, čo naznačujú aj súčasné vyjadrenia. Predstavený interiér ilustruje vysoko koncepčnú kabínu, ktorá bola navrhnutá tak, aby počas cesty poskytovala vodičovi a cestujúcim ľahký, flexibilný a prispôsobivý vnútorný priestor.

KIA EV9 – koncept | Foto: KIA

Ohromujúci interaktívny ultraširoký displej a radikálne nové poňatie tradičného volantu sú len dva príklady pozoruhodných prvkov interiéru. O novinke momentálne nie sú známe žiadne technické podrobnosti.

KIA EV9 – koncept | Foto: KIA

Na finálne odhalenie celého konceptu KIA EV9 si ešte pár dní musíme počkať. Už teraz je ale zo zverejnených snímok jasné, že pôjde o poriadne zaujímavý počin. Podobne ako v prípade KIA EV6 sa aj tentokrát môžeme tešiť na futuristicky pôsobiace elektrické auto, a to dokonca ešte v omnoho väčšej miere.

Prevedenie volantu v kombinácii s obrovským displejom a dotykovým ovládaním okamžite priťahujú pozornosť. Nesmieme však zabúdať, že ide o konceptové vyhotovenie, ktoré sa od konečného sériovo vyrábaného elektromobilu môže značne líšiť.

Náš tip
KIA EV6 oficiálne: Poznáme slovenské ceny všetkých ponúkaných verzií
27. apríla 2022

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+