MojElektromobil

Spoločnosť Kia predstavila všetky dostupné informácie o najnovšom pripravovanom SUV modeli Kia EV9. Pôjde o prvé elektrické vlajkové SUV spoločnosti, ktoré dostane 3 rady sedadiel a nové technológie, informuje Kia.

Prichádza na modulárnej platforme E-GMP, ktorá zabezpečí, že vozidlo pôsobí športovo. Celkový dojazd vozidla sa podľa WLTP pohybuje na úrovni 541 km. Batéria tohto SUV podporuje ultrarýchle 800-voltové nabíjanie, ktoré dokáže za 15 minút zabezpečiť až 239 km dojazdu.

K početným technologickým novinkám patrí napríklad aj diaľničný pilot, ktorý umožní na niektorých trhoch využívať autonómne riadenie 3. stupňa. Prvýkrát sa tiež predstavuje Kia Connect Store. Ten zákazníkom umožňuje zakúpiť si digitálne funkcie a služby na požiadanie. Rovnako zabezpečí aj aktualizáciu funkcií vozidla pomocou bezdrôtového prenosu.

„Model Kia EV9 presahuje všetky aspekty tradičného uvažovania o SUV a predstavuje vrchol dizajnových a konštruktérskych schopností spoločnosti Kia. Model EV9 je vytvorený tak, aby spĺňal potreby všetkých členov rodiny a zároveň je priekopníkom rýchleho prechodu a transformácie značky Kia na poskytovateľa udržateľných riešení v oblasti mobility, a to nielen vďaka svojej pokročilej architektúre elektrického vozidla (EV), ale aj vďaka množstvu recyklovaných a udržateľných materiálov, ktoré sa použili pri jeho vytváraní.“

Ho Sung Song, CEO spoločnosti Kia

Zväčšenie vnútorných priestorov si všimnú všetci pasažieri bez ohľadu na to, či sedia na predných alebo zadných sedadlách. Vozidlo má rázvor až 3 100 mm, ktorý podporuje výber z 19″, 20″ a 21″ kolies pre zákazníkov. Pri celkovej dĺžke 5 010 mm, šírke 1 980 mm a výške 1 755 mm sa vyznačuje odvážnym a moderným vzhľadom a zároveň si zachováva svoj jedinečný charakter.

Kia EV9 2
Kia EV9 pôsobí mohutným dojmom | Zdroj: Kia/YouTube

Okrem štandardného modelu predstavila značka Kia aj dizajn verzie GT-line. Oproti klasickému modelu dostal zmenu predného a zadného nárazníka, kolies a strešného nosiča. Tie dostanú pôsobívú čiernu farbu ale aj mierne zmeny v tvaroch. Okrem toho Kia EV9 ponúka šesťmiestnu alebo sedemmiestnu konfiguráciu vozidla. Aj druhý rad sedadiel si viete prispôsobiť. Okrem klasických troch sedadiel si môžete zvoliť verziu s dvomi, v strede rozdelenými sedadlami, ktoré sa dajú otáčať a prispôsobovať.

Kia EV9 príde v troch verziách

Akumulátor o veľkosti 76,1 kWh dostane štandardná verzia s pohonom zadných náprav. Väčší 99,8 kWh akumulátor dostanú verzie s dlhým dojazdom (Long Range) a s pohonom všetkých kolies (AWD). Toto sú výkonnostné špecifikácie jednotlivých verzií:

  • Long Range – 150 kW / 350 Nm, z 0 na 100 za 9,4 sekundy, 99,8 kWh batéria
  • Štandard – 160 kW / 350 Nm, z 0 na 100 za 8,2 sekundy, 76,1 kWh batéria
  • AWD – 283 kW / 600 Nm, z 0 na 100 za 6,0 sekundy, 99,8 kWh batéria

Náš tip
Na Slovensko prichádza miliardová investícia do elektromobility
31. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+