MojElektromobil

Na Slovensko prichádza za posledné tri roky už tretia miliardová investícia v automobilovom priemysle. Porsche sa tak pridá k Volvu a Volkswagenu, ktoré sa rozhodli investovať práve na našom území. Menší problém však predstavuje slovenská legislatíva, informuje Denník N.

Prvýkrát o svojej investícii informovala spoločnosť prekvapivo počas prebiehajúcej pandémie v roku 2020. Išlo vtedy o veľkú vzpruhu pre vtedy zastavenú a ochromenú slovenskú ekonomiku. V Porsche Slovensku prisľúbili investíciu vo výške cca 250 miliónov eur.

Podľa dostupných informácií sa však investícia do závodu v Hornej Strede dokonca zoštvornásobí. Rozšírenie závodu Porsche má stáť až vyše miliardy eur. Ide tak o tretiu miliardovú investíciu, ktorá zasiahla slovenský automobilový priemysel v posledných troch rokoch.

Skvelá správa pre elektromobilitu

Zo začiatku mali v nemeckej automobilke v pláne vyrábať v tejto továrni karosérie pre automobily. Medzičasom však vo firme prehodnotili, na čo bude táto fabrika slúžiť. Rozhodli sa, že môže slúžiť ako továreň na produkciu batériových modulov pre elektromobily.

Na naše územie sa budú dovážať malé batériové články z Ázie, ktoré sa u nás budú spájať do finálnych batériových zostáv. Tie majú byť určené pre prémiové modely značky, kam určite patrí aj novo predstavený plne elektrický Cayenne. Rovnako však očakávame, že batérie poslúžia aj skôr predstaveným modelom ako Taycan.

cayenne
Prototyp nového Cayenne | Zdroj: Porsche

Podľa informácií Denníka N sa investorom nepáči zdĺhavý proces vybavovania povolení na slovenských úradoch. Ten je oproti iným krajinám výrazne zaostalý, čo celkovo odrádza investorov z rôznych odvetví presunúť svoje investície práve na naše územie.

Prvotne oznámená výroba sa už začala realizovať v januári tohto roku. Druhá časť plánu s rozpočtom vyše 700 miliónov eur je naplánovaná na jeseň tohto roku s tým, že výroba by mala začať v roku 2026. Celkovo má investor k dispozícii až 24 hektárov pozemku, ktoré spadajú do jeho vlastníctva.

Náš tip
Hyundai vo videu predstavil automatizované nabíjanie batérie pomocou robota
31. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+