MojElektromobil

Spoločnosť Volvo Cars zverejnila informácie o plánoch otvorenia úplne nového technologického centra. Podľa dostupných informácií sa bude nachádzať v poľskom Krakove a fungovať by malo do konca roka 2023. Slúžiť bude hlavne ako kľúčové centrum vývoja softvéru pre automobilky, ktoré podľa plánu budú do konca roku 2030 vyrábať iba elektromobily.

Automobilka Volvo nedávno predstavila plány o elektrifikácii svojej ponuky. Do roku 2026 plánuje všetky svoje kľúčové modely predávať ako batériové elektromobily. Za náhlou elektrifikáciou stojí vedenie materského koncernu Geely Holding Group. Volvo je jeho dcérskou spoločnosťou od roku 2010.

Predaje elektromobilov Volvo dosiahli dvojnásobné hodnoty

Súčasná ponuka elektromobilov značky Volvo nie je v porovnaní s konkurenciou dostatočne pestrá, no aj napriek tomu v roku 2022 dosiahli výnosy z predaja elektromobilov dvojnásobné hodnoty oproti očakávaniam. Okrem toho sa objavili problémy vo výrobe vzhľadom na prerušenie dodávateľského reťazca. Spoločnosť však zostáva presvedčená, že rast predaja elektrických vozidiel bude naďalej pokračovať.

Volvo ako líder nových technológii v oblasti softvéru elektromobilov?

Spoločnosť má tiež ambície stať sa globálnym lídrom v oblasti novej technológie elektrických vozidiel, konkrétnejšie v oblasti softvéru vyvinutého interne. To je pravdepodobne jedným z hlavných dôvodov budovania nového technologického centra. Veľká časť softvérovej technológie, ktorá bude súčasťou elektromobilov Volvo, tak bude pochádzať z Poľska.

Podľa automobilky nové centrum ponesie plnú zodpovednosť za vývoj kompletných kľúčových funkcií pre nové batériové elektrické vozidlá, vrátane základnej bezpečnosti, asistencie vodiča či schopností autonómnej jazdy. Aktuálne sú všetky elektromobily čím ďalej viac definované najmä po softvérovej stránke. To vytvára priestor, aby automobilky nedodávali na trh iba stále nové a technologicky vyspelejšie vozidlá, ale otvára sa tu možnosť aby existujúce vozidlá softvérovými inováciami pomocou aktualizácií OTA následne vylepšovali.

Volvo EX90
Volvo EX90 | Zdroj: volvo.com

Typickým príkladom automobilky je pripravovaný model EX90, ktorý je výrobcom označovaný za najbezpečnejšie vozidlo, aké automobilka vyrobila. Plne elektrické Volvo EX90 je priamym nástupcom známej spaľovacej verzie XC90, čo znamená, že ide o model postavený na samotnom vrchole ponuky.

Nové technologické centrum sa bude nachádzať v Krakove

Spoločnosť Volvo Cars očakáva, že nové technologické centrum bude fungovať do konca roka 2023. Poskytne prácu približne 120 zamestnancom pričom plánované rozšírenie závodu do pár rokov by znamenalo aj rozšírenie kapacít pre 500 až 600 zamestnancov. Spoločnosť si zvolila Krakov, pre jeho obrovský existujúci telekomunikačný sektor a potenciál, ktorý do budúcnosti má v oblasti technológií.

Okrem Poľska Volvo Cars rozširuje svoje výrobné kapacity aj na Slovensku. Ministerstvo hospodárstva SR a štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park už začali prvé stavebné práce v priemyselnom parku pri Valalikoch. Volvo tak bude na Slovensku piatou automobilkou a prvé elektromobily by mali opustiť závod už v roku 2027. Okrem vybudovania samotného priemyselného parku sú na programe aj investície do verejnej infraštruktúry či vznik nového priestoru pre stredné a vysoké školy.

Náš tip
Elektrický hit Slovákov, Škoda Enyaq iV na eFleet Day ukáže, ako dokáže firmám ušetriť ročne tisícky eur
1. marca 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+