MojElektromobil

Ministerstvo hospodárstva SR a štátna spoločnosť Valaliky Industrial Park začali prvé stavebné práce v priemyselnom parku pri Valalikoch. Práve dnes sa uskutočnil slávnostný výkop terénnych úprav budúceho priemyselného parku, ktorý symbolicky odštartoval dôležitú výstavbu pre košický región.

Budovanie strategického parku regionálneho významu začala vláda SR svojím rozhodnutím a vydaním osvedčenia o významnej investícii v decembri 2021 a zaviazala Ministerstvo hospodárstva pripraviť celú investíciu.

Prínos pre štátnu kasu

Na základe toho založilo MH SR spoločnosť Valaliky Industrial park, ktorá je priamym vykonávateľom týchto rozhodnutí a realizátorom záväzkov z investičnej zmluvy s prvým investorom v priemyselnom parku – spoločnosťou Volvo Cars. Rozpočtovými opatreniami vláda SR poskytla finančné krytie nákladov spojených s projektom zatiaľ vo výške 287 miliónov eur z čoho len za výkup pozemkov už bolo vlastníkom zatiaľ vyplatených viac ako 63 miliónov eur.

Podľa povereného predsedu vlády Eduarda Hegera je výstavba Valaliky Industrial Parku v súlade s časovým harmonogramom a investícia je podľa neho dôležitá nielen pre Košice, ale aj pre celé Slovensko a vytvorí tisícky pracovných miest. Z pohľadu celkovej ekonomiky Slovenska má potenciálne ísť o nové príjmy až do výšky 1,3 percenta HDP, čo do štátneho rozpočtu ročne prinesie 150 až 180 miliónov €.

Vybudujú aj infraštruktúru

Do procesu výstavby Valaliky Industrial Park sú zapojené všetky dôležité subjekty štátnej správy, ktoré spolupracujú pri hľadaní ideálnych riešení ako pre investorov, tak aj obyvateľov neďalekých obcí či mesta Košice.

Okrem vybudovania samotného priemyselného parku sú na programe aj investície do verejnej infraštruktúry či vznik nového priestoru pre stredné a vysoké školy. V súvislosti s projektom vznikli požiadavky na vybudovanie nových dopravných riešení, inžinierskych sietí, ale aj odborných vzdelávacích kapacít, ubytovania a kultúrno-spoločenských inštitúcií.

Investície majú za cieľ riešiť prioritne aj súčasné dopravné problémy regiónu, výrazne zvýšiť potrebné kapacity vodovodných a kanalizačných pripojení a tým umožniť ďalší rozvoj regiónu, mesta Košice a k strategickému parku priľahlých obcí. Ďalej sa spomína výstavba nájomných bytov a rezidenčného bývania. Aktuálnym cieľom je, aby prvé autá značky Volvo mohli z továrne vyraziť už v roku 2027. Mimochodom, pôjde o elektromobily.

Náš tip
Naplno do elektriny: Volvo nárazovo zmení celú hlavnú ponuku
20. februára 2023

Pravidlá diskusie

Portál MojElektromobil.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+